SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Ponad połowa Polaków uważa nasz kraj za przyjazny dla przedsiębiorców

71 proc. respondentów z Polski ma pozytywne podejście do przedsiębiorczości, a 22 proc. negatywne. 71 proc. postrzega obawę przed porażką jako przeszkodę w założeniu własnej firmy. 54 proc. ocenia swój kraj jako przyjazny dla przedsiębiorczości - wynika z badania GfK.

Article

38 proc. respondentów z Polski jest sobie w stanie wyobrazić założenie firmy. Średnia międzynarodowa wynosi 43 proc., a europejska - tak jak w Polsce - 38 proc.

Osoby poniżej 50 roku życia wykazują większy potencjał przedsiębiorczy niż osoby starsze (47 proc. wobec 27 proc.). Najważniejszymi powodami skłaniającymi do założenia własnej firmy pozostają niezależność i szansa na dodatkowy dochód. Niezależność od pracodawcy jako ważna była wskazywana przez 47 proc. (na świecie – 48 proc.), zaś szansa na dodatkowy dochód - przez 40 proc. respondentów (na świecie 37 proc.).

Dla 71 proc. polskich respondentów przeszkodę w założeniu firmy stanowi obawa przed porażką. Średnia światowa wynosi 70 proc., a europejska - 69 proc. Polacy postrzegają obawę przed porażką podobnie jak ich rówieśnicy ze świata i Europy. Najbardziej boją się obciążeń finansowych prowadzących do bankructwa (33 proc.), zagrożenia kryzysem ekonomicznym (26 proc.) i bezrobocia (21 proc.).

Ponadto 54 proc. respondentów (w 2014 r. - 60 proc.) twierdzi, że Polska jest przyjazna przedsiębiorcom (świat - 50 proc., Europa - 46 proc.).

Badanie zostało zrealizowane przez firmę GfK w okresie od maja do sierpnia 2015 r. w 44 krajach na próbie prawie 50 tys. osób w wieku 14-99 lat w 44 krajach. Na podstawie badania powstał tegoroczny raport Amway o przedsiębiorczości.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ponad połowa Polaków uważa nasz kraj za przyjazny dla przedsiębiorców

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adzik
Gdybyście zapytali samych przedsiębiorców wyniki byłyby odwrotne.
10 8
odpowiedź
User
privat
Te 54% oceniających "swój kraj jako przyjazny dla przedsiębiorczości" nigdy nie miało do czynienia z jakąkolwiek przedsiębiorczością (nie licząc złodziei korzystających z układów, wyłudzeń podatków itd.).
10 8
odpowiedź
User
Joanna Szymańska
To naprawdę zaskakujące wyniki. Pozostaje się zastanowić, jakich przedsiebiorców zaproszono do badania. Jeżeli zagraniczne koncerny, to by się zgadzało. Ulgi podatkowe,wrogie przejęcia, przyzwolenie urzędników państwowych na nieuczciwe praktyki wobec konkurencji, czyli polskich przedsiębiorców. Tak, Polska jest rajem dla zagranicznych przedsiębiorców, ale czy dla polskich?
8 8
odpowiedź