SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Poprawa nastrojów społecznych w lutym

Ponad jedna trzecia ankietowanych (35 proc., o 3 punkty więcej niż przed miesiącem) wyraża przekonanie, że - ogólnie rzecz biorąc - sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku.

Przeciwnego zdania jest co drugi badany (50 proc., spadek o 4 punkty) - wynika z lutowego badania CBOS. Z badania wynika także, że pogorszyły się oceny warunków materialnych Polaków, zaś poprawiła ocena przewidywań dotyczących rozwoju ogólnej sytuacji w kraju.

Zdaniem autorów badania, w porównaniu z sondażem styczniowym minimalnie pogorszyły się oceny warunków materialnych gospodarstw domowych respondentów.

"Pozytywnie wypowiada się o nich 38 proc. ankietowanych (spadek o 3 punkty), a 15 proc. stanowią niezadowoleni z sytuacji materialnej swoich rodzin" - napisano.

"Podobnie jak przed miesiącem postrzegana jest kondycja polskiej gospodarki. Nie zmienił się odsetek ocen pozytywnych (21 proc.) i tylko minimalnie (o 2 punkty, do 35 proc.) wzrosła liczba opinii krytycznych. Niezmiennie od kilku miesięcy w wypowiedziach o sytuacji gospodarczej kraju przeważają opinie ambiwalentne. W lutym wyraża je dwie piąte ankietowanych (40 proc.)" - napisano.

Z badania wynika także, że przewidywania dotyczące rozwoju ogólnej sytuacji w kraju są w lutym najbardziej optymistyczne od ponad półtora roku.

"W porównaniu z poprzednim sondażem nieco przybyło osób liczących na poprawę w tym względzie (o 2 punkty procentowe), ubyło zaś (o 3 punkty) spodziewających się pogorszenia. Obecnie odsetki optymistów i pesymistów są takie same (po 22 proc.). Od dłuższego czasu dominującą grupę stanowią osoby nieoczekujące istotnych zmian w rozwoju ogólnej sytuacji w kraju" - napisano w komentarzu do badania.

"W przewidywaniach dotyczących sytuacji gospodarczej w Polsce Polacy również najczęściej (55 proc.) nie oczekują zmian. Podobnie jak w styczniu nadzieję na poprawę stanu gospodarki w kraju wyraża co czwarty badany (24 proc.), a mniej więcej co siódmy (15 proc.) obawia się pogorszenia - dodano.

Z badania wynika, że nieco mniej optymistycznie niż przed miesiącem Polacy wypowiadają się na temat spodziewanych zmian w sytuacji materialnej ich gospodarstw domowych.

"Jej poprawy w najbliższym roku oczekuje co piąty ankietowany (20 proc., spadek o 3 punkty), natomiast co ósmy (12 proc.) liczy się z pogorszeniem. Ponad dwie trzecie badanych (68 proc.) sądzi, że najbliższy rok nie przyniesie żadnych zmian w tym wymiarze" - napisano.

"W ostatnim miesiącu minimalnie wzrosły obawy osób pracujących o kondycję ich zakładów pracy. Obecnie niepokój w tym względzie odczuwa co dziesiąty zatrudniony (10 proc., o 2 punkty więcej niż w styczniu). Jednak uczuciem ponad dwukrotnie częstszym niż obawa jest nadzieja pracujących na poprawę sytuacji w ich miejscach zatrudnienia, wyrażana przez co czwartego pracownika (25 proc.)" - dodano.

Badanie zrealizowano w dniach 4-10 lutego 2010 roku na liczącej 1021 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

  • Więcej informacji:
  • Cbos

Dołącz do dyskusji: Poprawa nastrojów społecznych w lutym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl