SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Popularność torrentów maleje na rzecz VoD, polscy internauci korzystają z nich, bo chcą filmów za darmo i bez reklam

Zmienia się obraz polskiego piractwa w obszarze wideo: ściąganie filmów i seriali z internetu ustępuje miejsca korzystaniu z serwisów streamingowych. Dla większości internautów kwestia legalności źródła z jakiego czerpią film lub serial wciąż nie ma dużego znaczenia - wynika z raportu domu mediowego MEC.

Article

Torrenty i serwisy hostingowe tracą na popularności wśród internautów korzystających z wideo w sieci - pokazuje badanie agencji mediowej MEC. Najczęściej użytkownicy korzystają z torrentów, bo chcą oglądać filmy i seriale za darmo i bez reklam.

Z 27 proc. w 2015 do 24 proc. w tym roku spadł odsetek użytkowników ściągających filmy i seriale z internetu. Zestawienie tych danych z lekkim wzrostem popularności wideo oraz statystykami popularności pirackich stron VoD pokazuje, że Polska dołączyła do rynków, w których piractwo wideo przenosi się z torrentów do serwisów streamingowych.

Wśród użytkowników torrentów przeważają mężczyźni i osoby młode. Są to jednocześnie najaktywniejsi użytkownicy internetowego wideo. Po torrenty sięgają przede wszystkim dlatego, że nie chcą płacić, ale także - by obejrzeć program wolny od reklam.

Użytkownikom torrentów częściej niż pozostałym e-widzom zdarza się płacić za filmy i seriale w internecie. Aż 31 proc. z nich zdarza się kupować programy w sieci (średnio w populacji internautów za wideo płaci ok. jedna czwarta użytkowników).

Ten pozorny paradoks uwidacznia się już w kolejnym badaniu wideo MEC - „piraci” okazują się jednocześnie najaktywniejszymi konsumentami kultury, płacącymi za dostęp do filmów i seriali częściej niż przeciętny użytkownik sieci.

Jak pokazuje badanie, co piąty użytkownik torrentów wydaje na filmy i seriale z sieci więcej niż 20 zł miesięcznie. W tym kontekście nie dziwi relatywnie wysoka popularność serwisu Netflix wśród polskich torrentowców - 6 proc. z nich twierdzi, że korzysta z Netfixa.

Spadek popularności torrentów w Polsce wiąże się też z niewielkimi zmianami w strategii wyszukiwania filmów i seriali w internecie. Już tylko 14 proc. e-widzów zainteresowanych pozyskaniem jakiegoś programu rozpoczyna swoje poszukiwania od wizyty na torrentach. W ub.r. było to 16 proc.

Zasadnicza większość badanych (ponad 60 proc.) szuka filmów lub seriali wpisując ich tytuł do wyszukiwarki, co pokazuje jak ważne jest spozycjonowanie treści wideo. Mniej, bo tylko nieco ponad 40 proc. e-widzów pożądanego materiału szuka na stronie wybranego serwisu VoD.

Mimo wysiłków branży, nie wzrosło wyczulenie internautów na kwestię legalności źródła, jakie wykorzystują do oglądania programów w sieci. Podobnie jak i w ub.r. tylko nieco ponad 40 proc. badanych twierdzi, że ma dla nich znaczenie pochodzenie programu z legalnego źródła - co ciekawe, wyraźnie większe znaczenie do tej kwestii przywiązują kobiety oraz starsi internauci.

Badanie MEC VideoTrack II realizowano w maju tego roku na próbie 2 tys. internautów w wieku 15+.

Dołącz do dyskusji: Popularność torrentów maleje na rzecz VoD, polscy internauci korzystają z nich, bo chcą filmów za darmo i bez reklam

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
endi
ludzie co sciagaja z torrentow kupuja te z a sciagaja dlatego ze sa kinomaniakami i nie wystarczy im zobaczyc tylko kupionych filmow oni zyja kinem
odpowiedź
User
Yakuza
Wiele filmów - nawet starych - nie ma w TV ani w sklepach. Kinomaniactwo idzie dalej niż polska dystrybucja.
odpowiedź