SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polska poparła porozumienie dotyczące pracy za pośrednictwem platform internetowych

Polska jednoznacznie poparła porozumienie w sprawie dyrektywy o pracy za pośrednictwem platform internetowych - poinformowała we wtorek minister pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Ma ona umożliwić takim pracownikom korzystanie z przysługujących im praw.

Fot. PixabayFot. Pixabay

Jak powiedziała Dziemianowicz-Bąk, posiedzenie ministrów pracy i polityki społecznej państw UE zakończyło się ogromnym sukcesem dla osób pracujących za pośrednictwem platform cyfrowych, jak kurierzy, kierowcy, tłumacze, księgowi.

"Takich osób jest coraz więcej, co najmniej 30 milionów w Unii Europejskiej, a w kolejnych latach będzie takich osób zapewne przybywać. Dziś te osoby nie mogą liczyć na prawidłową ochronę pracowniczą, dziś te osoby nie mogą cieszyć się takimi prawami pracowniczymi, jakimi cieszą się pracownicy zatrudnieni w tradycyjnych formach" - oświadczyła minister.

Dodała, że już wkrótce prawo europejskie dogoni rzeczywistość. "To co powinno pozostawać niezmienne to bezpieczeństwo na rynku pracy, niezależnie od tego, czy pracujemy przychodząc codziennie do biura od 9 do 17, czy też świadczymy prace organizowaną poprzez aplikacje przez platformy cyfrowe" - powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Ministrowie zatrudnienia i spraw społecznych UE potwierdzili wstępne porozumienie osiągnięte 8 lutego między prezydencją Rady UE a negocjatorami Parlamentu Europejskiego w sprawie dyrektywy o pracy za pośrednictwem platform internetowych. Ten unijny akt prawny ma na celu poprawę warunków pracy w ramach cyfrowych platform pracy.

Dyrektywa m.in. pomoże w prawidłowym ustaleniu statusu zatrudnienia osób pracujących na platformach, umożliwiając im korzystanie z przysługujących im praw pracowniczych.

Pracownicy platformowi najczęściej wykonują usługi takie jak np. przewozu osób, dotyczące tłumaczeń, dowóz zakupów, dowóz posiłków, wprowadzanie danych.

Ekspert: dyrektywa o warunkach pracy za pośrednictwem platform internetowych cywilizuje rynek

Główny ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski powiedział PAP, że dyrektywa w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform internetowych nie uderza we wzajemną konkurencyjność krajów, lecz cywilizuje cały rynek.

"Mamy potrzebę pracowników, aby każda praca, niezależnie od tego, w jakiej formie prawnej świadczona, podlegała podobnym regulacjom" - powiedział PAP główny ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski.

Zaznaczył, że globalne firmy oferujące pracę - nie nazywając jej pracą - na początku gwałtownie zdobywały rynek, a następnie spotkały się z dużym wzburzeniem społecznym.

Miało to miejsce - dodał - w przypadku korporacji taksówkarskich, które początkowo oferowały tylko aplikację i nie musiały mieć taksometru, a teraz podlegają regulacjom dotyczącym pracy. Wskazał, że podobnie jest także z firmami świadczącymi dowóz zakupów, czy jedzenia.

Ekspert ocenił, że z drugiej strony mamy kreatywność najbardziej ekspansywnych firm, które próbują zbudować przewagę konkurencyjną nie oferując pracownikom wszystkich osłon i przywilejów wynikających z polskiego prawa pracy. Dlatego przyjęcie dyrektywy ocenia pozytywnie.

"Dobrze, że taka regulacja się dzieje na poziomie europejskim. W ten sposób nie uderza we wzajemną konkurencyjność krajów, tylko cywilizuje cały rynek równocześnie we wszystkich krajach" - podsumował.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że gospodarka platformowa jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym i może być zjawiskiem pozytywnym. "Nowe technologie powinny być szansą, a nie zagrożeniem, zarówno dla gospodarki jak i pracowników" – argumentowała podczas obrad w Brukseli.

Dodała, że już wkrótce prawo europejskie dogoni rzeczywistość. "To, co powinno pozostawać niezmienne to bezpieczeństwo na rynku pracy, niezależnie od tego, czy pracujemy przychodząc codziennie do biura od 9 do 17, czy też świadczymy prace organizowaną poprzez aplikacje przez platformy cyfrowe" - powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Obiecała, że zainicjuje dyskusję w ramach Rady Dialogu Społecznego. "Zapewni to transparentność i możliwość dyskusji w gronie partnerów społecznych. Liczę, że przyczyni się to do wypracowania optymalnych rozwiązań w zakresie swobody, jaką dają nam przepisy tej dyrektywy" - powiedziała.

Praca platformowa, w sprawie której przyjęto w poniedziałek dyrektywę, polega na tym, że za pomocą aplikacji bądź strony internetowej łączy się usługodawcę z usługobiorcą. Osoby świadczące pracę w ramach platform internetowych często pozbawione są praw wynikających z zatrudnienia w ramach umów o pracę. Regulacja wprowadzi mechanizm "domniemania zatrudnienia".

Dyrektywa określa kryteria wskazujące, że cyfrowa platforma pracy kontroluje wykonywanie pracy, a spełnienie co najmniej dwóch wskaźników powinno spowodować zastosowanie domniemania. Ponadto wymusza obowiązek informacyjny w stosunku do pracowników platformowych odnośnie wykorzystania algorytmów w miejscu zatrudnienia.

Po wejściu w życie dyrektywy, państwa członkowskie będą miały 2 lata na implementację przepisów.

Dołącz do dyskusji: Polska poparła porozumienie dotyczące pracy za pośrednictwem platform internetowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl