SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Porozumienie amerykańskich scenarzystów i producentów zawiera definicję hitu streamingu

Czym jest hit streamingu? Stworzenie definicji najbardziej popularnych filmów i seriali platform streamingowych stało się częścią planowanego porozumienia podpisanego przez związek zawodowy amerykańskich scenarzystów i producentów. Pomiędzy szeregiem liczb decydujących o wysokości wynagrodzenia członków WGA znalazło się precyzyjne wskazanie, kiedy mówimy o tym, że serial na platformie streamingowej osiągnął sukces.

Przez lata trudno było konkretnie ustalić, czy dany serial w streamingu okazał się sukcesem – po części dlatego, że same platformy były ostrożne w podawaniu twardych danych. Na przykład Netflix początkowo opisywał wyniki oglądalności danej produkcji jako liczbę subskrybentów, którzy obejrzeli „co najmniej dwie minuty” serialu lub filmu, co budziło sprzeciw w mediach.

Od października 2021 r. oglądalność oryginalnych seriali Netfliksa była liczona jako łączna liczba godzin, które subskrybenci spędzili, oglądając serial. Następnie, na początku tego roku, gigant streamingowy zdecydował, że „udostępni liczbę wyświetleń dużej liczby swoich tytułów”, jak określono - na podstawie czasu trwania produkcji podzielonej przez całkowity czas jej wyświetlania.

Netflix jak Disney

Disney+ używa identycznego wzoru („całkowity czas transmisji podzielony przez czas trwania”), aby raportować własne wyniki oglądalności.

Jednak nowa umowa WGA z producentami – mająca na celu zabezpieczenie zysków z seriali oglądanych strumieniowo – określiła dokładny wskaźnik, dzięki któremu scenarzysta otrzyma „premię za transmisję strumieniową zależną od oglądalności” popularnego serialu.

Autorzy scenariuszy seriali, „które ogląda co najmniej 20 proc. krajowych (tj. amerykańskich) abonentów serwisu w ciągu pierwszych 90 dni od premiery lub w ciągu pierwszych 90 dni każdego kolejnego roku, otrzymają premię w wysokości 50 proc. ustalonej kwoty rezydualnej krajowej i zagranicznej” - czytamy w skróconej umowie - „z liczbą wyświetleń obliczoną jako liczba godzin danego sezonu lub filmu oglądanych strumieniowo w danym kraju (mowa o Stanach Zjednoczonych) podzielona przez czas wyświetlania” (ta sama formuła stosowana jest między innymi przez Netflix i Disney+).

Przykład hitu Netfliksa

W serwisie Netflix 15,2 miliona wyświetleń w ciągu 90 dni oznaczałoby aktywację premii, a na przykład „Sex Education” miało 12 milionów wyświetleń tylko w tygodniu rozpoczynającym się 18 września (chociaż dotyczy to całej biblioteki obejmującej cztery sezony, a nie tylko sezonu czwartego).

Aby otrzymać premię rezydualną, tytuł Disney+ musiałby wygenerować ponad 9,2 miliona wyświetleń w ciągu 90 dni. Film Disney/Pixar zatytułowany „Elemental” na początku tego miesiąca zgromadził 26,4 miliona wyświetleń zaledwie w ciągu pierwszych pięciu dni od premiery.

Co tak naprawdę oznacza „premia za transmisję strumieniową zależną od oglądalności” dla scenarzysty? Z podsumowania porozumienia wynika, że projekty napisane „w największych serwisach streamingowych” (i wydane 1 stycznia 2024 r. lub później) otrzymają premię w wysokości 9031 dolarów za półgodzinny odcinek, 16 415 dolarów za godzinny odcinek lub 40 500 dolarów za oglądalność filmu/serialu z budżetem przekraczającym 30 milionów dolarów.

Netflix ma globalnie 238 mln subskrybentów

Netflix nie podaje, ilu użytkowników ma w Polsce. Z danych Mediapanel wynika, że platforma, jako strona www oraz aplikacja na urządzenia mobilne i smart tv, przyciągnęła 12,92 mln polskich internautów, z których każdy spędził tam średnio 7 godzin, 10 minut i 47 sekund. Zasięg platformy wyniósł 43,55 proc.

W drugim kwartale 2023 globalnie liczba subskrybentów Netfliksa zwiększyła się o 5,89 mln do 238,39 mln, a wpływy wzrosły rok do roku o 2,7 proc. do 8,19 mld dolarów. Platforma jest zadowolona z pierwszych efektów pakietu z reklamami i dodatkowej opłaty za udostępnianie konta poza swoim domem.

Dołącz do dyskusji: Porozumienie amerykańskich scenarzystów i producentów zawiera definicję hitu streamingu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl