SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cyfrowy Polsat z czeskim wspólnikiem w Porcie Praskim, sprzeda połowę udziałów za 24 mln euro

Cyfrowy Polsat przy realizacji projektu nieruchomościowego w Porcie Praskim w Warszawie planuje współpracować z czeską spółką z koncernu HB Reavis. Na początek koncern ma wyłożyć 24,3 mln euro na 50 proc. udziałów dwóch spółek celowych, reszta nakładów ma być pokrywana przez strony joint venture po połowie.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu Article

Współpraca HB Reavis ze spółkami zależnymi grupy Cyfrowy Polsat ma obejmować, jak zapowiedziano w komunikacie giełdowym Cyfrowego Polsatu, „budowę i zagospodarowanie położonej w Warszawie nieruchomości, w tym wspólnej budowie wysokiej klasy budynków biurowych, z dodatkową powierzchnią handlową”.

Ze strony Cyfrowego Polsatu umowę podpisał Pantanomo, cypryjski wehikuł inwestycyjny Zygmunta Solorza, oraz kontrolowane przez firmę spółki Port Praski City II i Port Praski Medical Center, a ze strony wywodzącego się ze Słowacji koncernu HB Reavis - czeska spółka zależna HB Reavis Holding.

Spółki wchodzące w skład joint venture będą należeć po połowie do Pantanomo i HB Reavis Holding. - Wspólnicy zobowiązali się do finansowania nakładów inwestycyjnych i operacyjnych Spółek JV oraz innych kosztów związanych z Projektem, w terminach oraz w wysokościach określonych w planie rozwoju Projektu oraz biznesplanie ( Biznesplan ), które zostaną przyjęte w związku z realizacją Projektu. Wspólnicy będą udzielać Spółkom JV finansowania w formule 50:50 w formie podwyższenia kapitału zakładowego i pożyczek właścicielskich - opisano. Umowa określa też zasady ładu korporacyjnego.

Na początek HB Reavis Holding ma zapłacić 24,3 mln euro za 50 proc. udziałów dwóch spółek: Port Praski City II (kupi je od Port Praski City III i Pantanomo) i Port Praski Medical Center (od Pantanomo). Zaznaczono, że ostateczna cena „będzie podlegać korekcie w oparciu o wysokość kapitału obrotowego spółek joint venture w dniu zamknięcia transakcji oraz metraż finalnej powierzchni biurowej i handlowej wybudowanej na nieruchomości będącej przedmiotem projektu”.

Wcześniej przejęcie tych udziałów musi zgodzić się UOKiK, a Port Praski City III ma wnieść nieruchomości do Port Praski City II w formie wkładu niepieniężnego, w celu pokrycia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym tej spółki.

W komunikacie dodano, że praktyczne rozpoczęcie projektu deweloperskiego będzie wymagało uzyskania pozwoleń na budowę, dlatego „określenie precyzyjnych terminów i kosztów realizacji projektu w ramach biznesplanu dokonane zostanie przez Wspólników w przyszłości”.

Cyfrowy Polsat zapowiedział 880 mln zł inwestycji w Port Praski

Ogłaszając pod koniec ub.r. swoją nową strategię, Cyfrowy Polsat zapowiedział, że za udziały w grupie deweloperskiej Port Praski, uwzględniając późniejsze dokapitalizowanie, wyda łącznie 879,4 mln zł. Na kupowane udziały Portu Praskiego na koniec września br. przypadało 167,1 mln zł skorygowanych środków pieniężnych netto.

- Port Praski to absolutnie unikalna inwestycja w skali Europy. To 38 ha terenów inwestycyjnych i około 800 tys. m2 zabudowy w ścisłym centrum Warszawy. Nie ma drugiej takiej lokalizacji i nie będzie. Chcemy zainwestować w pełni samowystarczalną dzielnicę, łączącą zabudowę o przeznaczeniu biurowym, mieszkalnym, komercyjnym i użyteczności publicznej. Port Praski to strategiczna rewitalizacja praskiej części Warszawy i unikalna szansa inwestycyjna - uzasadniał Maciej Stec, wiceprezes zarządu ds. strategii w Cyfrowym Polsacie i Polkomtelu. - Chcemy również, aby Port Praski był „zielony”, stąd nasze plany związane z zastosowaniem fotowoltaiki i geotermii w Porcie - dodał.

Na początku kwietnia Cyfrowy Polsat zawarł umowę kupna - od kontrolowanej przez Zygmunta Solorza spółki Embud 2 - 66,94 proc. udziałów firmy Port Praski za 553,65 mln zł.

Natomiast na przełomie ub. i br. zarejestrowano kilkanaście spółek z „Portem Praskim” w nazwie, należących do firmy Port Praski lub Pantanomo. W ich radach nadzorczych są Zygmunt Solorz z synami Tobiasem Solorzem i Piotrem Żakiem, a także inni menedżerowie z holdingu Solorza: Maciej Stec, Tomasz Szeląg i Jarosław Grzesiak.

Solorz wchodzi w energetykę wiatrową, słoneczną i wodorową

Grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat w ramach strategii do 2026 roku zapowiedziała zainwestowanie 5,5 mld zł w zeroemisyjną energetykę. Jedną z tych inwestycji ma być objęcie za 800,5 mln zł 67 proc. udziałów spółki PAK-Polska Czysta Energia. Realizację tej transakcji przesunięto do końca września.

Niedawno grupa Cyfrowy Polsat zaprezentowała model zasilanego wodorem autobusu NesoBus. W połowie przyszłego roku ma ruszyć jego seryjna produkcja.

Takie projekty realizuje też należąca do Zygmunta Solorza grupa ZE PAK. W ub.r. uruchomiła farmę fotowoltaiczną w wielkopolskiej miejscowości Brudzew o mocy 70 MWp oraz zapowiedział budowę, kosztem ok. 500 mln zł, podobnej farmy w miejscowości Przykona.

W marcu br. firma ogłosiła współpracę z samorządem Rybnika przy budowie w tym mieście Centrum Zielonej Energii za ok. 0,5 mld zł oraz plan budowy wspólnie z duńskim koncernem Ørsted farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Ponadto we wrześniu ub.r. Zygmunt Solorz i Michał Sołowow, właściciel firm Synthos, Barlinek i Cersanit, ogłosili rozpoczęcie wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat z czeskim wspólnikiem w Porcie Praskim, sprzeda połowę udziałów za 24 mln euro

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gf
HB Reavis to firma SŁOWACKA, a nie czeska
3 0
odpowiedź