SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Postępowanie antymonopolowe przeciwko Jelfie

Czy Przedsiębiorstwo Farmaceutyczne Jelfa ustalając cenę leku nadużyło swojej pozycji rynkowej? Wyjaśni to wszczęte przez Prezesa UOKiK postępowanie antymonopolowe

Jelfa od stycznia 2007 r. jest jedynym na polskim rynku producentem i dostawcą Cocarboxylasum, leku stosowanego przy niedoborze witaminy B1. Wcześniej konkurentem dla spółki były Zakłady Farmaceutyczne Polpharma, które produkcji środka zaprzestały w 2006 r., a na początku tego roku zakończyły jego sprzedaż. Przedmiotem postępowania antymonopolowego wszczętego przez Prezesa UOKiK jest sprawdzenie czy Jelfa nie nadużyła swojej pozycji rynkowej ustalając nadmiernie wygórowaną cenę.

Z informacji zgromadzonych przez UOKiK wynika, że przez kilka lat (2001 - 2006) za jedno opakowanie leku wyprodukowanego przez Jelfę odbiorcy hurtowi płacili 7 zł. W tym samym czasie Polpharma sprzedawała Cocarboxylasum taniej. Miesiąc po wycofaniu się Polpharmy z produkcji oraz handlu tym środkiem, Jelfa podwyższyła jego cenę czterokrotnie. Urząd sprawdzi, czy przedsiębiorca ustalając wysokość opłaty nie nadużył pozycji rynkowej.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów posiadanie pozycji dominującej nie jest zabronione – zakazane jest jej nadużywanie. Może ono polegać m.in. na bezpośrednim narzucaniu nieuczciwych cen (nadmiernie wygórowanych). Postępowanie antymonopolowe w sprawach praktyk ograniczających konkurencję powinno być zakończone nie później niż w terminie 5 miesięcy od dnia jego wszczęcia.
Jeżeli zarzuty się potwierdzą, Prezes UOKiK może w decyzji nakazać zaniechania kwestionowanej praktyki, a na przedsiębiorcę nałożyć karę finansową sięgającą 10 proc. ubiegłorocznego przychodu - informuje Małgorzata Cieloch, Rzecznik prasowy UOKiK.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Postępowanie antymonopolowe przeciwko Jelfie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl