SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Potrzebne dalsze reformy, aby zmniejszyć general government deficit do 3 proc. PKB

Aby zrealizować plan obniżenia deficytu sektora rządowego i samorządowego do poniżej 3,0% PKB w 2012 roku (z 7.9% w 2010 r.) i tym samym wyjść w terminie z procedury nadmiernego deficytu, polski rząd powinien wdrożyć kolejne reformy, oprócz tych zapowiedzianych w projekcie przyszłorocznego budżetu, napisała Komisja Europejska w rekomendacji dla Polski.

Potrzebne dalsze reformy, aby zmniejszyć general government deficit do 3 proc. PKB

Komisja podkreśla, że w tym roku polski rząd podjął starania mające na celu zdecydowaną konsolidację finansów publicznych - planując działania zarówno po stronie dochodów, jak i wydatków, w tym m.in. znaczne cięcia w inwestycjach.

"Jednakże dalsze cięcia publicznych wydatków inwestycyjnych zrodziłyby ryzyko ograniczenia możliwości współfinansowania projektów inwestycyjnych przez UE" - głosi dokument.

Komisja rekomenduje m.in.: przyjęcie przepisów dotyczących wprowadzenia stałej reguły wydatkowej do 2013 roku; podniesienie (zgodnie z planem) ustawowego wieku emerytalnego służb mundurowych, podejmowanie dalszych kroków mających na celu podniesienie efektywnego wieku emerytalnego i powiązanie go z przewidywaną długością życia; "ustanowienie harmonogramu zmian w zasadach składek rolniczych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), aby lepiej odzwierciedlały one zróżnicowanie dochodów".

W przedstawionych w maju wiosennych prognozach Komisja podała, że deficyt "general government" Polski spadnie w tym roku do 5,8% PKB, zaś w 2012 r. obniży się do 3,6% PKB, co oznacza, że Polsce nie uda się w przewidywanym terminie wyjść z procedury nadmiernego deficytu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Potrzebne dalsze reformy, aby zmniejszyć general government deficit do 3 proc. PKB

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl