SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powrót do wypłaty dywidendy w nowej strategii Orange Polska

Orange Polska chce wrócić do wypłaty dywidendy w przyszłym roku. Jej bazowy poziom ma wynieść 0,25 zł na akcję - podała grupa w strategii na lata 2021-24. Warunkiem wypłaty dywidendy ma być nieprzekroczenie wskaźnika długu netto do EBITDAaL w wysokości 2,1x (z uwzględnieniem wyników aukcji na częstotliwości 5G).

Article

"Naturalnie zamierzamy podzielić się wzrostem wartości z akcjonariuszami poprzez trwały powrót do wypłacania dywidendy" - powiedział, cytowany w komunikacie, członek zarządu ds. finansów Jacek Kunicki.

- Będziemy maksymalizować przychody z podstawowej działalności, (stanowiące 75 proc. całości), wśród których są trzy główne obszary wzrostu: konwergencja, ICT i usługi hurtowe. Planujemy wzrost przychodów z ofert konwergentnych i usług ICT odpowiednio na poziomie co najmniej 8 proc. i około 10 proc. rocznie - dodał Jacek Kunicki,  członek zarządu ds. finansów w Orange Polska

Zaznacza, że program transformacji kosztów w Orange wciąż trwa. – Jednocześnie, korzystając ze sztucznej inteligencji i automatyzacji procesów, podniesiemy jakość obsługi klientów - z korzyścią dla obu stron. Przewidujemy, że presja inflacyjna częściowo zniweluje efekty tych działań, tym niemniej oczekujemy, że przełożą się one na zysk operacyjny na tyle, że wzrośnie marża EBITDAaL. Nasza przemyślana strategia inwestycyjna będzie ukierunkowana na wzrost (zwłaszcza w usługach światłowodowych i 5G) oraz podnoszenie efektywności. Pomimo znaczącego poziomu inwestycji w te obszary, chcemy utrzymać ekonomiczne nakłady inwestycyjne na stałym rocznym poziomie – średnio dla całego okresu. W ten sposób wzrost przychodów przełoży się na wzrost poziomu generowanej gotówki - mówi Jacek Kunicki.

Bazowym poziomem wypłaty ma być 0,25 zł na akcję, ale wszelkie decyzje o zmianie wysokości dywidendy będą podejmowane co roku, z uwzględnieniem przewidywanych bazowych trendów finansowych oraz długookresowej prognozy dźwigni finansowej (stosunek długu netto do EBITDAaL) względem przyjętego korytarza 1,7-2,2x.

– Rychłe pojawienie się technologii 5G stanie się całkowicie nową dźwignią wzrostu, doda łączności internetowej nowego wymiaru zarówno z punktu widzenia konsumentów jak i przedsiębiorstw – gdziekolwiek się znajdą i czegokolwiek będą potrzebować. W tym kontekście postrzegamy usługi ICT jako kluczowy czynnik wzrostu na rynku biznesowym – podkreśla Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

W piątek akcjonariusze Orange Polska zdecydowali o przeniesieniu zysku za 2020 r. oraz zysku z lat ubiegłych na kapitał rezerwowy. Jak wynika z podjętej uchwały, przeniesiona na kapitał rezerwowy łączna kwota ok. 63,5 mln zł będzie mogła być przeznaczona na wypłatę dywidendy.

Ostatnia wypłata dywidendy przez Orange Polska, w wysokości 0,25 zł na akcję, miała miejsce w 2016 roku.

Orange będzie wydawał na inwestycje 1,7-1,9 mld zł rocznie

"Dzięki Orange.One, Spółka jest obecnie dobrze przygotowana do tego, aby wykorzystać szeroko otwierające się możliwości. (..) W centrum strategii Orange.One znajdowała się konwergencja. Pozostanie ona kluczową dźwignią wzrostu (..). Jednak w ramach strategii .Grow chcemy pójść jeszcze dalej i w pełni czerpać korzyści z inwestycji w sieć światłowodową. Rychłe pojawienie się technologii 5G stanie się całkowicie nową dźwignią wzrostu, doda łączności internetowej nowego wymiaru zarówno z punktu widzenia konsumentów jak i przedsiębiorstw. W tym kontekście postrzegamy usługi ICT jako kluczowy czynnik wzrostu na rynku biznesowym" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Orange Polska Julien Ducarroz.

"Kompensując spadki w schyłkowych segmentach działalności, wprowadzimy nowe źródła wzrostu, w tym dostęp hurtowy do naszej sieci światłowodowej i mobilnej. Mocno postawimy na rozwój w wybranych obszarach nowych i wschodzących trendów i technologii - z pełną świadomością, że nie wszystkie inicjatywy się zwrócą - gdyż chcemy zapewnić wzrost także po 2024 roku" - dodał.

Orange Polska przewiduje, że ekonomiczne nakłady inwestycyjne w nowej strategii wyniosą 1,7-1,9 mld zł średnio rocznie. Orange Polska prognozuje też dług netto / EBITDAaL w przedziale 1,7-2,2x w długim okresie w strategii na lata 2021-24.

"Wkraczamy na ścieżkę szybszego i stabilniejszego wzrostu, opartego na solidnych fundamentach. W miarę zwiększania przychodów skorzystamy na wysokiej dźwigni operacyjnej, co przyspieszy wzrost EBITDAaL i przepływów pieniężnych. W ramach tego procesu będziemy monetyzować nasze inwestycje w sieć światłowodową i mobilną, generując stabilne zwroty" - powiedział cytowany w komunikacie członek zarządu ds. finansów Jacek Kunicki.

Zaznaczył, że grupa będziemy maksymalizować przychody z podstawowej działalności,(stanowiące 75 proc. całości przychodów), wśród których są trzy główne obszary wzrostu: konwergencja, ICT i usługi hurtowe. Grupa planuje wzrost przychodów z ofert konwergentnych i usług ICT odpowiednio na poziomie co najmniej 8 proc. i około 10 proc. rocznie (w ujęciu CAGR2)

"Strategia inwestycyjna będzie ukierunkowana na wzrost (zwłaszcza w usługach światłowodowych i 5G) oraz podnoszenie efektywności. Pomimo znaczącego poziomu inwestycji w te obszary, chcemy utrzymać ekonomiczne nakłady inwestycyjne na stałym rocznym poziomie - średnio dla całego okresu. W ten sposób wzrost przychodów przełoży się na wzrost poziomu generowanej gotówki. Naturalnie, zamierzamy podzielić się wzrostem wartości z akcjonariuszami poprzez trwały powrót do wypłacania dywidendy" - dodał.

W pierwszym kwartale br. Orange Polska zanotował wzrost przychodów sprzedażowych o 4,1 proc. do 2,92 mld zł, zysku operacyjnego z 88 do 116 mln zł i wyniku netto z 38 mln zł straty do 39 mln zł zysku. Liczba abonentów mobilnych telekomu zwiększyła się o 6,5 proc., a klientów internetu światłowodowego - o 38,1 proc.

Dołącz do dyskusji: Powrót do wypłaty dywidendy w nowej strategii Orange Polska

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl