SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powstaje internetowe radio Medium Publiczne. Wanat, Betlejewski i Stawiszyński twarzami projektu

W ramach projektu Medium Publiczne, którego twarzami są Rafał Betlejewski, Ewa Wanat i Tomasz Stawiszyński, powstaje radio internetowe. Dodatkowo dziennikarze zamierzają powołać Fundację Dziennikarską.  - To ruch wyprzedzający, alternatywa dla mediów, które za chwilę zaczną lansować wizję świata nie kojarzącą się z postępem - wyjaśnia Betlejewski.

Rafał BetlejewskiArticle

Projekt Medium Publiczne powstał ponad miesiąc temu, jego twórcą jest Rafał Betlejewski. Dziennikarz stworzył portal internetowy MediumPubliczne.pl, gdzie publikowane są artykuły ekspertów i polityków. Projekt skupia zespół dziennikarzy zawodowych i obywatelskich i rozwija się w ramach wolontariatu. Rafał Betlejewski zapowiada też uruchomienie Fundacji Dziennikarskiej, która w przyszłości będzie finansować projekt z pozyskiwanych środków.

W ramach projektu wystartowało właśnie radio internetowe, twarzami którego - oprócz Rafała Betlejewskiego - zostali też Ewa Wanat i Tomasz Stawiszyński. Cała trójka pracowała razem w redakcji Polskiego Radia RDC (Stawiszyński nadal jest pracownikiem mazowieckiej rozgłośni). Na początku nagrywane audycje będą udostępniane w internecie w postaci podcastów, ale docelowo radio ma posiadać ramówkę i streaming online.

Rafał Betlejewski zaznacza, że projekt Medium Publiczne jest nastawiony na wiedzę, a nie na zysk, a w przyszłości może stać się wielokanałowy. - Teraz tworzymy radio, ale być może przyjdzie czas na telewizję. Podstawą jest ucieczka od dyktatu korporacyjnego i finansowego, bez pogoni za słuchalnością i oglądalnością, bez reklam. Opieramy to na debacie i pozbawionej agresji rozmowie, na pytaniu siebie nawzajem. Nie kłótni, jak to teraz wygląda w mediach, tylko wątpienia i wspólnego podejścia do omawianych zagadnień - wyjaśnia Betlejewski.

Póki co twórcy radia nie określają tematów, które chcą zaprezentować w podcastach. Na razie nie ma też stałej ramówki, bo podcasty z nagraniami będą udostępniane kilka razy w tygodniu. Rafał Betlejewski informuje, że do współpracy zgłaszają się dziennikarze, prezentujący własne pomysły na audycje. Jednocześnie podkreśla on, że Medium Publiczne nie ma szefa czy redaktora naczelnego, ale doświadczeni dziennikarze chętnie podpowiedzą początkującym w fachu radiowca. - Sytuacja jest otwarta - wystarczy się do nas zgłosić z tematem i składem gości, z którymi chciałoby się rozmawiać - dodaje.

Ewa Wanat tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl, że każdy z dziennikarzy ma swoje obowiązki, więc na początku nie mogą poświęcić całego czasu na funkcjonowanie internetowego radia.

- To będzie kilka godzin rozmów w tygodniu. Dopiero dojdziemy do regularności i stałych punktów w programie. Nie przygotowywaliśmy tego projektu przez jakiś czas, żeby wystartować teraz - wyjaśnia Wanat. - Każdy z nas ma własne zainteresowania. Chcemy zajmować się tematami, które są dla nas ważne i dlatego uznajemy, że należy o nich mówić. Nie zawsze odpowiada nam mainstreamowa narracja do pewnych spraw - dodaje dziennikarka.

Twórcy radia dysponują własnym sprzętem radiowym (przekazanym przez jednego z donatorów) oraz udostępnionym studiem do nagrań, choć poszukują siedziby dla swojego projektu.

- Chcemy być alternatywą dla mediów, które za chwilę mogą się pojawić i lansować wizję świata nie kojarzącą się z postępem, budowaniem wspólnotowości i otwartości. Niewątpliwie jest to z naszej strony ruch wyprzedzający w obawie, że media mogą się stać karykaturą samych siebie - zaznacza Rafał Betlejewski.

Przypomnijmy, że w połowie września Ewa Wanat została zwolniona dyscyplinarnie przez zarząd RDC ze stanowiska redaktor naczelnej rozgłośni. Od decyzji zarządu dziennikarka odwołała się do sądu pracy. Wkrótce z RDC odszedł też Rafał Betlejewski , zaś Tomasz Stawiszyński nadal pracuje w mazowieckiej stacji.

Dołącz do dyskusji: Powstaje internetowe radio Medium Publiczne. Wanat, Betlejewski i Stawiszyński twarzami projektu

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jarek
Zaczynają swoją działalność od małego oszustwa ( Medium Publiczne 😃) i dużego lansu w zaprzyjaźnionych mediach. Dlaczego ich nazwa z założenia ma wprowadzać słuchaczy w błąd. Jak tak postępując można być wiarygodnym ? To jest żenujące
odpowiedź
User
Mario
Jeżeli to ma być medium non profit i opierać się na wolontariacie to nie widzę nic złego w nazwie "publiczne"
odpowiedź
User
Ale!
Śmieszne towarzystwo wzajemnej adoracji, do głębi przekonane, że postępowe jest wyłącznie to, co oni sami za takowe uznają. Dobrze też oddaje ich "myślenie" nazwa tego bajzlu: Radio Publiczne, co oznaczać ma trzy prywatne osoby nadające na prywatnym sprzęcie. Takich tłuków to ze świecą szukać :)))
odpowiedź