SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Powstało cyfrowe archiwum fotografii TVP

Łatwiejszy dostęp do archiwum zdjęciowego TVP

Zarząd TVP zaakceptował system cyfrowego dostępu do archiwum zdjęciowego, opracowany przez Ośrodek Nowe Media.  Utworzono je na bazie zbiorów Prasowej Agencji Telewizyjnej (w 2002 roku włączonej do Ośrodka), które dokumentowały powstające  programy od początku istnienia TVP -  tj. od 1952 roku.

System przeglądania zdjęć i wyszukiwania ich według słów kluczowych wykonany w dziale technicznym Ośrodka Nowe Media, kierowanym przez inż. Roberta Postka, jest już dostępny w Intranecie. Dzięki temu pracownicy TVP nie muszą już wyszukiwać zdjęć w dziale Ośrodka   FOTO-PAT.   Po okresie testowym  system za pośrednictwem internetu pozwoli na korzystanie ze zbiorów archiwum klientom zewnętrznym. Ułatwi im dotarcie do żądanych pozycji i będzie źródłem  dochodów dla telewizji publicznej. Ponadto zdobyte doświadczenie  podczas jego wdrażania zostanie wykorzystane  przy budowie cyfrowego dostępu do bazy filmowej TVP. 

Obecnie archiwum zajmuje się dział FOTO-PAT. Jego pracownicy, m.in. kierujący działem Ireneusz Sobieszczuk i fotoreporter Jan Bogacz, trafili do TVP w 1992 roku. Zajęli się wówczas porządkowaniem i gromadzeniem rozproszonych po telewizji materiałów fotograficznych. Udało im się zabezpieczyć blisko 10 tys. negatywów, głównie w formacie 6x6 i około tysiąca dużego formatu zdjęć scenografii. Posiadamy do nich pełne prawa majątkowe i autorskie. Kolekcja ta niebawem znacznie się powiększy, bowiem finalizowane są rozmowy w sprawie odkupienia 17,5 tys. zdjęć z lat 1970-1985 od ich autora, dokumentalisty zajmującego się fotografowaniem w telewizji. Łącznie będzie to 145 tys. fotografii dokumentujących ważniejsze wydarzenia w telewizji publicznej, m.in. takie kultowe pozycje jak "Kabaret Starszych Panów", "Studio 2", "Sonda", "Wielokropek" i uwieczniających niemal wszystkich ludzi telewizji. Trwa systematyczne skanowanie, opisywanie i katalogowanie tych zasobów. Jednak jest to proces dość powolny - dziennie przetwarza się około 80 klatek. Zatem realizacja tego zadania potrwa kilka lat.
 
Fotografie wykonywane po roku 1992, umownie określane jako "zdjęcia bieżące", były już gromadzone systematycznie. Uzbierało się ich  aż 378 tys. Ponadto dział FOTO-PAT dysponuje  około 50 tys. reprodukcji (fotosów) wykorzystywanych wyłącznie do ilustrowania omówień kolejnych emisji zakupionych kiedyś przez TVP programów. Część z tych materiałów także  jest już dostępna w formie elektronicznej. Na szczęście od 2002 roku praktycznie wszystkie zdjęcia wykonywane są techniką cyfrową i kataloguje się je na bieżąco. W tej chwili w bazie znajduje się ponad 100 tys. zdjęć, z czego 15 proc. to materiały archiwalne sprzed 1985 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Powstało cyfrowe archiwum fotografii TVP

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl