SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powstaną magazyny na ropę. Zbudują je Grupa Lotos i PERN

Grupa Lotos i Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" podpisały list intencyjny dotyczący wspólnej budowy podziemnych zbiorników ropy naftowej i paliw płynnych. Liczą na powołanie spółki specjalnego przeznaczenia, która zajmie się budową magazynów o docelowej pojemności do 7 mln m. sześc., na przełomie III/ IV kw. br., poinformowali przedstawiciele spółek.

Powstaną magazyny na ropę. Zbudują je Grupa Lotos i PERN

"Podpisanie umowy spółki specjalnego przeznaczenia powinno nastąpić na przełomie III/ IV kwartału" - powiedział prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz po podpisaniu listu intencyjnego z PERN.

Prezes PERN-u Robert Soszyński podkreślił, że taka infrastruktura "musi być kontrolowana przez państwo - pośrednio lub bezpośrednio". 

"Najprostsze rozwiązanie byłoby takie, że PERN ma większościowy lub kluczowy pakiet udziałów. […] Jeśli dojdzie do zawiązania spółki, to chcielibyśmy podzielić się z Lotosem po połowie, czy w proporcji 51:49" - powiedział Soszyński.

Ze słów Olechnowicza wynika, że docelowo PERN, Grupa Lotos i inne polskie firmy mogłyby mieć 50% plus 1 udział, natomiast pozostałe udziały należałyby do partnerów zagranicznych.

W komunikacie Lotos podał natomiast, że "szczegółowa struktura udziałów zostanie określona w wyniku dalszych negocjacji". Dodatkowo przedsięwzięcie zostanie wsparte przez Central Europe Energy Partners (CEEP), które wykonało szereg analiz na temat jego realizacji.

Przedstawiciele firm zakładają wstępnie, że do 2020 roku mają powstać w dwóch etapach magazyny o pojemności 7 mln m. sześc. (wobec ok. 3 mln m. sześc. posiadanych przez PERN obecnie). "W przyszłości, w miarę rosnących potrzeb rynku, ich pojemność może wzrosnąć nawet do 15-20 mln m. sześc." - czytamy dalej w komunikacie.

Olechnowicz podkreślił, że budowa pojemności magazynowej w przedziale 7-15 mln m. sześc. mogłaby potrwać 8-15 lat. "Pojemności są wciąż rozbudowywane, natomiast istotne jest, jakie pojemności będą potrzebne" - dodał.

Pytany o koszt inwestycji, Soszyński poinformował, że firmy przeprowadziły oddzielne szacunki kosztów realizacji, a PERN założył, że zbudowanie w pierwszym etapie 1,2-1,5 mln m. sześc. pojemności kosztowałoby ok. 2 mld zł. Zastrzegł, że szacunki te mogą się zmienić o kilkanaście do 20% m.in. ze względu na lokalizację magazynów i odległość od infrastruktury.

Prezes PERN-u poinformował też, że na ogół przyjmuje się finansowanie realizacji takiego projektu na poziomie 30-35% kapitałem własnym, ale struktura finansowania będzie zależała od negocjacji z innymi partnerami.

Według planów, magazyny mają powstać na Pomorzu. "Obok wykonania kawern solnych, zadanie obejmuje także budowę szeregu urządzeń powierzchniowych, m.in. instalacji urządzeń pompujących, rurociągów, sieci wodnych i energetycznych, dróg oraz powiązania całej inwestycji z krajowymi systemami logistyki ropy i paliw płynnych" - czytamy dalej w komunikacie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Powstaną magazyny na ropę. Zbudują je Grupa Lotos i PERN

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl