SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powstaną nowe kopalnie w Polsce, projekty warte ponad 20 mld zł

Projekty budowy kopalń węgla kamiennego w Polsce są warte ponad 20 mld zł, a inwestycje planuje cała czołówka branży, wynika z szacunków "Rzeczpospolitej".

"W Polsce jest obecnie kilka projektów budowy kopalń węgla kamiennego - w tym części zupełnie od podstaw. A stworzenie zakładu wydobywczego produkującego średnio 3-4 mln ton węgla rocznie to wydatek rzędu przynajmniej 2 mld zł" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Według gazety, za kilka miesięcy poznamy szczegóły i kosztorys projektu Kopeksu, który chce on budować całkiem nową kopalnię pod Oświęcimiem.

Plany budowy nowej kopalni na Lubelszczyźnie ma Kopalnia Węglowa, która chce inwestować w sąsiedztwie Bogdanki. "Sama Bogdanka ma już prawie za sobą kończącą się inwestycję w Pole Stefanów (porównywalna do budowy nowego zakładu) i nie wyklucza podobnej w Polu Sawin lub budowy nowej kopalni" - czytamy dalej.

Podobnie jak Bogdanka, rozbudowę kopalni Zofiówka-Borynia prowadzi Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), a ta inwestycja pozwoli na wydobywanie węgla przez kolejnych kilkadziesiąt lat.

W wydobycie po debiucie giełdowym (planowany na koniec tego roku lub początek przyszłego) chce wejść eksporter węgla Węglokoks, a jedną z przyczyn jest systematyczny spadek zagranicznej sprzedaży polskiego węgla.

Według gazety, nieoficjalnie wiadomo, że budowę dwóch zakładów na Śląsku rozważa też spółka Jana Kulczyka, ale szczegóły na razie nie są znane.

W nasz węgiel inwestują też Czesi: EPH kupił Silesię w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie wznowił wydobycie węgla, a NWR Zdenka Bakali reaktywuje nieczynne Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach (choć w tym roku ograniczył nakłady na to przedsięwzięcie). Złożami na Śląsku w okolicach Orzesza z kolei interesowali się Hindusi.

Ostatnią kopalnią węgla kamiennego wybudowaną w Polsce od podstaw był Budryk w Ornontowicach (zakład ruszył w 1994 r.). Od kilku lat zakład ten wchodzi w skład JSW. Potem kopalnie zamykano (program restrukturyzacji) lub łączono (np. Knurów-Szczygłowice, Murcki-Staszic, Jas-Mos).

Pod koniec lat 80. mieliśmy 70 kopalń węgla kamiennego, w 2003 r. było ich jeszcze 40. Dziś działa 30 zakładów wydobywających ten surowiec. Najwięcej, bo połowę z nich, skupia obecnie Kompania Węglowa, największa firma z branży w Unii Europejskiej (roczna produkcja ok. 40 mln ton, zatrudnienie ok. 60 tys. osób).

Dołącz do dyskusji: Powstaną nowe kopalnie w Polsce, projekty warte ponad 20 mld zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl