SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powstanie Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz 19 spółek mediów publicznych podpisały wczoraj list intencyjny w sprawie utworzenia Biblioteki Cyfrowej Mediów Publicznych - platformy wymiany cyfrowych materiałów audiowizualnych.

Powstanie Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych

W pierwszym etapie system Biblioteki Cyfrowej Mediów Publicznych będzie przeznaczony dla nadawców publicznych radiowych i telewizyjnych do wewnętrznej wymiany programowej. Pozwoli to na szybsze przesyłanie informacji między poszczególnymi spółkami mediów publicznych - rozgłośniami radia (Polskie Radio oraz siedemnaście rozgłośni regionalnych), TVP oraz jej szesnastoma oddziałami regionalnymi.

Natomiast w drugim etapie system zostanie udostępniony użytkownikom zewnętrznym. Da to widzom i słuchaczom szerszy dostęp do programów i audycji nadawców publicznych. Stanie się to jednak dopiero po uregulowaniu spraw związanych z prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, zwłaszcza do zbiorów zgromadzonych przed rokiem 1994. Spór o to, do kogo należą archiwa, którymi zarządza TVP, toczy się w branży już od dwudziestu lat.

Prezes TVP Juliusz Braun podkreślał podczas konferencji, że zbiory TVP są ogromne - to 1,5 miliona audycji, z tego około 900 tys. przechowywanych w oddziałach terenowych TVP. Z kolei Polskie Radio zgromadziło milion nagrań, z czego 700 tys. na taśmach magnetycznych.

Podmiotem wiodącym oraz koordynatorem zarówno prac związanych z przygotowaniem dokumentacji technicznej i funkcjonalnej jak i dalszych działań będzie Telewizja Polska. KRRiT nadawcy publicznemu na ten cel przyznała środki abonamentowe. Krajowa Rada powoła też Komitet Opiniujący, w skład którego wejdzie przedstawiciel Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zadaniem Komitetu będzie nadzór nad pracami projektowymi.

Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych jest odpowiedzią na politykę Komisji Europejskiej zmierzającą do stworzenia ram prawnych i obowiązków dla krajów członkowskich UE w zakresie udostępniania zasobów mediów publicznych. Kraje europejskie sukcesywnie realizują podobne programy przy udziale nadawców publicznych i innych instytucji. Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych wpisuje się też w projekt Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych, zainaugurowanego w lipcu br. w Warszawie. Jego sygnatariuszami są Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz Telewizja Polska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Powstanie Biblioteka Cyfrowa Mediów Publicznych

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mir
Bardzo ładnie.., ale ten Braun to zdaje się prezes telewizji paryjnej.
odpowiedź
User
ani grosza
I będzie nowa spółeczka, nowy zarządzik, nowe limuzynki, a lemingi za wszystko zapłacą
odpowiedź
User
a potem cennik:
1 minuta audio – 100 zł, wideo 1000 zł…
odpowiedź