SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powstanie film o ks. Adamie Bonieckim, Fundacja Tygodnika Powszechnego zbiera pieniądze

W internecie ruszyła zbiórka na film dokumentalny o księdzu Adamie Bonieckim, redaktorze seniorze "Tygodnika Powszechnego”. Jego premiera odbędzie się wiosną 2020 roku, producentem jest Fundacja Tygodnika Powszechnego.

Ks. Adam Boniecki, fot. „Tygodnik Powszechny”Article

W tym roku, 25 lipca przypadają 85. urodziny redaktora seniora "Tygodnika Powszechnego”, ks. Adama Bonieckiego. Z tej okazji redakcja organizuje uroczystą galę pod koniec lipca i uruchomiła zbiórkę w internecie (za pośrednictwem Facebooka), w ramach której można wesprzeć produkcję filmu dokumentalnego o księdzu Adamie. Jego producentem jest Fundacja Tygodnika Powszechnego, a premiera ma mieć miejsce wiosną przyszłego roku.

Reżyserką dokumentu jest Aleksandra Potoczek, absolwentka UJ i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

- Film o księdzu Adamie Bonieckim przygotowuję od blisko dwóch lat. Początki nie zapowiadały się dobrze, właściwie nie zapowiadały się wcale. Nasza pierwsza umowa stanowiła, że przez kilka miesięcy, bez kamer, będę towarzyszyła księdzu Adamowi m. in. podczas spotkań, a ksiądz Adam zapewnił, że w tym czasie będzie się gorąco modlił, żebym odstąpiła od pomysłu nakręcenia filmu - uzasadnia Aleksandra Potoczek na stronie zbiórki.

Dodaje, że „ksiądz Boniecki jest człowiekiem powściągliwym w mówieniu o sobie”. - Powoli wraz z ekipą filmową udawało się nam dokumentować jego codzienność, co zwykł nazywać niezrozumiałą dla niego „chorobliwa pasją”, a mnie cieniem. Po blisko dwuletnim etapie starania się o zaufanie księdza, razem z ekipą wspaniałych i cierpliwych operatorów i dźwiękowcem, portretujemy codzienność księdza Adama. Praca z księdzem Adamem jest wyzwaniem intelektualnym i fizycznym, nierzadko bywa szybszy od ekipy filmowej. Jak mawiał ktoś bardzo mądry, "film jest tylko skutkiem ubocznym spotkania" - opisuje kulisy pracy reżyserka.

W ciągu dwóch dni zebrano ponad 16 tys. złotych z potrzebnych 85 tys. złotych.

Wszyscy, którzy przeznaczą pieniądze na produkcję będą mogli znaleźć się w napisach końcowych filmu. W tej sprawie trzeba skontaktować się pod adresem: zbiorka@tygodnik.com.pl.

Zmalały dotacje, mniejszy zysk netto

Tygodnik Powszechny zanotował w ub.r. 272,9 tys. zł zysku ze sprzedaży, wobec 250 tys. zł rok wcześniej. Jego pozostałe przychody operacyjne zmalały natomiast z 254,2 do 92 tys. zł, głównie wskutek spadku uzyskanych dotacji z 254,1 do 71 tys. zł.

W lutym wydawca nie otrzymał od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacji na dodatek „Książki w Tygodniku”, a związana z nim fundacja początkowo nie dostała od resortu żadnego wsparcia na literacki Festiwal Conrada, a po złożeniu odwołania dotację obniżono z 300 do 100 tys. zł. W tej sytuacji fundacja ogłosiła zbiórkę internetową.

W ub.r. spółka Tygodnik Powszechny zanotowała 9,51 mln zł przychodów sprzedażowych, o 19,5 proc. więcej niż rok wcześniej, natomiast jej zysk netto zmalał z 259,2 do 181,8 tys. zł. Wydawca w sierpniu ub.r. dostał od Ruchu prawie 500 tys. zł zaległych należności, natomiast otrzymane dotacje zmalały z 254,2 do 71 tys. zł.

"Tygodnik Powszechny” w kwietniu br. osiągnął największy wzrost średniej sprzedaży ogółem wśród tygodników opinii, jego wynik zwiększył się o 3,86 proc. do 30 033 egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Powstanie film o ks. Adamie Bonieckim, Fundacja Tygodnika Powszechnego zbiera pieniądze

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zac
znam już tytuł: "Agent"
odpowiedź
User
polo
tzw. "patriota"
odpowiedź