SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Powstanie miasteczko filmowe pod Warszawą

Miasteczko filmowe pod Warszawą na wzór słynnego czeskiego studia Barrandov chcą zbudować twórcy skupieni w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Poinformował o tym Jacek Bromski prezes stowarzyszenia filmowców.

Bromski, a także Andrzej Wajda i Krzysztof Zanussi rozmawiali z premierem Jarosławem Kaczyńskim, o tym jak pobudzić rozwój polskiego przemysłu filmowego.

Obecnie już są powody do zadowolenia. Liczba polskich filmów w dystrybucji wzrosła z 12 w 2004 roku i 19 w 2005 roku, do 26 w 2006 roku. W roku 2005 na polskich filmach było 800 tysięcy widzów, a rok później ponad 5 milionów.
 
Miasteczko filmowe to kompleks zabudowań wytwórni filmowej, na który składają się hale, laboratoria, warsztaty, rekwizytornie. Jacek Bromski podkreśla, że takie miejsce zachęciłoby do współpracy zagranicznych twórców i dałoby miejsca pracy wielu polskim fachowcom. Jego zdaniem miasteczko mogłoby powstać w ciągu roku lub dwóch.

Jacek Bromski ocenia, że koszt budowy miasteczka to kilkadziesiąt milionów euro, które pochodziłyby z funduszy unijnych. Miasteczko przyniosłoby bardzo duże korzyści gminie, w której by powstało. Sprzedażą terenów pod taką inwestycję są według Bromskiego zainteresowane podwarszawskie gminy Bolimów i Nasielsk. Według prezesa Stowarzyszenia Filmowców premier Jarosław Kaczyński zainteresował się tym projektem i sugerował, że takie miasteczko powinno powstać pod Warszawą.

Filmowcy poinformowali premiera, ze niepokój twórców wzbudzają rządowe plany obciążenia honorariów autorskich podatkiem VAT, nad czym obecnie pracuje parlament. Projektowane zmiany przewidują obciążenie podatkiem VAT umów autorskich, w tym m.in. zawieranych z twórcami, naukowcami i dziennikarzami, nie prowadzącymi działalności gospodarczej. Środowisko twórców opowiada się za pozostawieniem tej sferze dotychczasowej regulacji, która taką działalność wyłącza spod ustawy o VAT.

Według Jacka Bromskiego pytany o zmiany podatkowe "premier zapewnił przedstawicieli środowiska, że nie jest intencją rządu podejmowanie działań skierowanych przeciwko interesom ludzi kultury".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Powstanie miasteczko filmowe pod Warszawą

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl