SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Powstanie wspólna platforma Cyfry+ i n

UOKiK zgodził się na połączenie platform Cyfra+ i n oraz na przejęcie udziałów w TVN przez Canal+. W wyniku transakcji powstanie platforma licząca 2,5 mln abonentów, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy pojawi się ona na rynku.

UOKIK postępowanie w sprawie transakcji prowadził od kwietnia br. z upoważnienia Komisji Europejskiej, do której pierwotnie zgłosiły się obie firmy. KE na ich wniosek przekazała sprawę do polskiego urzędu. - Choć transakcja ta wpłynie na kilka obszarów rynku telewizji płatnej i reklamy telewizyjnej, nie dopatrzyliśmy się negatywnego wpływu na konkurencję - tłumaczy decyzję Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, szefowa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zawarta w grudniu ub.r. transakcja zakłada, że z połączenia platform Cyfra+ i n powstanie wspólna platforma pod robocza nazwa NC+ licząca 2,5 abonentów. 51 proc. udziałów w tym joint venture  kontrolować będzie Grupa Canal+, a 32 proc. - TVN (reszta akcji będzie w rękach Liberty Global, właściciela sieci UPC Polska). Prezesem spółki joint venture zostanie Markus Tellenbach, obecny prezes Grupy TVN, zaś jego zastępczynią będzie Beata Mońka, obecnie prezes Canal+ Cyfrowego.

Na razie ani TVN, ani Canal+ nie podają, kiedy pojawi na rynku się wspólna platforma. Informują jedynie, iż oczekują, że zamknięcie transakcji potrwa najpóźniej do końca bieżącego roku. - Prace nad połączeniem ‘n’ i Cyfry+ rozpoczną się natychmiast po zamknięciu transakcji w celu jak najszybszego osiągnięcia efektywności operacyjnej oraz planowanej synergii - mówi Markus Tellenbach, prezes Grupy TVN. Wprowadzenie nowej oferty jeszcze w tym roku uchroniłoby obie firmy przed kosztowną rywalizacją promocyjną w IV kwartale br., gdy tradycyjnie najwięcej klientów decyduje się na zakup abonamentu platformy cyfrowej.

- Głównymi beneficjentami naszego połączenia staną się dotychczasowi i przyszli klienci platform Cyfra+ i n, którzy otrzymają dostęp do komplementarnej, najbogatszej na polskim rynku oferty programowej i najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych - mówi Beata Mońka, prezes spółki Canal+ Cyfrowy. Nowa platforma ma charakteryzować się najbogatszą ofertą premium - posiadając liczne prawa sportowe (m.in. do Ekstraklasy, kilku lig europejskich, Ligi Mistrzów UEFA, Ligi Europy UEFA, NBA) oraz filmowe (produkcje z wytwórni Dreamworks, 20th Century FOX, Universal, Paramount Pictures, Studio Canal+), podzielone obecnie na kanały Canal+ oraz stacje nSport i nPremium. Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że „klienci nowej platformy otrzymają ekskluzywny kontent oraz dostęp do nowych technologii, w tym najszerszej na polskim rynku oferty telewizji HD i bogatej oferty stacji na wyłączność, szczególnie w zakresie kanałów własnych”. Platforma będzie również współpracować z TVN w zakresie rozwoju kontentu i produkcji.

Nie wiadomo na razie pod jaką dokładnie marką funkcjonować będzie nowa platforma. Możliwe, że po fuzji będzie prowadzona równolegle emisja w dwóch dotychczasowych systemach kodowania (Cyfra+ korzysta z Mediaguard, a N - z Conax). Jak podały w grudniu ub.r., TVN i Canal+, w trzecim roku działalności połączenie platform ma przynieść oszczędności sięgające 250 mln zł. Do końca 2015 r. nowa platforma ma zwiększyć liczbę swoich abonentów do ponad 3 mln, a jej wskaźnik EBITDA ma wynieść 550 mln zł. W ciągu 2-3 lat Francuzi będą mogli odkupić udziały TVN w NC+. Jeśli tak się nie stanie, operator trafi na giełdę.

Drugą częścią transakcji jest wejście Canal+ do TVN. Canal+ za 230 mln euro kupi od ITI 40 proc. udziałów w N-Vision, właścicielu Polish Television Holding, czyli – spółki-matki TVN posiadającej 51 proc. jej akcji. Do 11-osobowej rady nadzorczej TVN wejdą trzej przedstawiciele francuskiego inwestora.

Dołącz do dyskusji: Powstanie wspólna platforma Cyfry+ i n

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
super
Przywalą z ponad 200 zł za pełny pakiet i tyle z tego będzie.
odpowiedź
User
alik
to musze się juz uczyć po frransusku? na starrość?a co z moim Radiem? prezTRWAm z nim?
odpowiedź
User
Donald Bąk
Na szczęście jest DVB-T a tam darmowe kanały.
odpowiedź