SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W Poznaniu stanęły eko-przystanki. Oczyszczają powietrze i chłodzą w upały

Na wiatach przystankowych w Poznaniu stanął Polsce system zielonych dachów. To wspólny projekt AMS i Grupy MTP.

Article

Wiaty mają pomóc w oczyszczaniu powietrza w mieście. Dach pokrywający eko-wiatę ma 9 metrów kwadratowych powierzchni. Pozwala na zmagazynowanie w czasie deszczu nawet 90 litrów wody, obniża zapylenie powietrza o ok. 15-20 proc. w otoczeniu wiaty Wiata pochłania 7,3 kg dwutlenku węgla rocznie, a w upalne dni obniżają temperaturę pod dachem wiaty o 3-5 °C.

Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach, są bardzo wytrzymałe na warunki środowiskowe, a dodatkowo – mając długi okres kwitnienia – są przyjazne m.in. dla pszczół.

Zielone przystanki należą do zespołu City Marketingu Grupy MTP, których operatorem na mocy podpisanej z Grupą umowy jest AMS.

Docelowo w Poznaniu zazielenią się dachy przystanków zlokalizowanych w najbardziej zurbanizowanych miejscach, podobnie jak na Placu Bernardyńskim i Rynku Łazarskim.

Podobne rozwiązania AMS z sukcesem zastosował na pilotażowych wiatach w Warszawie i Krakowie.

Dołącz do dyskusji: W Poznaniu stanęły eko-przystanki. Oczyszczają powietrze i chłodzą w upały

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jac
Bzdura, magazynowanie wody do lipa, więcej wody trzeba wlać z wodociągu, pielęgnacja to zużycie energii i duży koszt, ekologia na pokaz.
odpowiedź
User
żenada
Typowe, lewackie gówniane pomysły. Zamiast posadzić jakieś drzewa i krzewy wydają tysiące złotych na jakie pseudoekologiczne bzdety.
odpowiedź
User
flora
Wspaniały pomysł, podobnie jak trawa w Warszawie na torowiskach, zamiast czarnego tłucznia. Łąki warszawskie to inny przykład roztropności. Masa polnych, różnorodnych kwiatów w zastępstwie ryku spalinowych kosiarek I żółto-brunatnego ścierniska w upalne lato.
odpowiedź