SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PR-owcy premiera planowali rozmowę z szefem Agencji Wywiadu w Polsat News. „Pogadam z Dorotą”

Według maili ujawnionych przez Poufną Rozmowę w maju 2020 roku współpracownicy premiera Mateusza Morawieckiego odpowiadający za komunikację chcieli, żeby szef Agencji Wywiadu był gościem w Polsat News, bo „ludzi grzeją takie tematy”. - Pogadam z Dorotą - napisał Tomasz, były szef CIR. Dorota Gawryluk z Polsatu nie komentuje tej sprawy.

Dorota Gawryluk; fot. PolsatDorota Gawryluk; fot. Polsat

W wymiany maili zatytułowanych „Darmowa porada numer 3” wynika, że w sobotę 23 maja 2020 roku Mariusz Chłopik, przez kilka lat nieformalny doradca Mateusza Morawieckiego w sprawie komunikacji napisał, że w najbliższy poniedziałek o godz. 19:15 „w wywiad w Polsat News”.

- Przez cały dzień Polsat grzeje że będzie w programie szef AW (Agencji Wywiadu - przyp.) i opowie o tym jak operacja będzie wyglądała. Że to nie są zakupy truskawek na bazarze ale specjalna misja. Może jeszcze dać takich zamaskowanych osiłków i niech oni także powiedzą że brali udział - opisał. Nie sprecyzował, o którą operację służb mu chodzi.

Mateusz Morawiecki zaakceptował ten plan. - OK! Robić - stwierdził. - Czy pogadasz z szefem AW? Jak będzie z ich strony zielone światło to pogadam z Dorotą… - stwierdził Tomasz Fill, były dyrektor Centrum Informacyjnego Rządu.

Czy chodziło mu o Dorotę Gawryluk, prowadzącą „Wydarzenia” i szefową pionu informacyjno-publicystycznego Telewizji Polsat? Gawryluk nie chce komentować tej sprawy, tłumacząc, że nie wiadomo, że w mailu napisano właśnie o niej.

Michał Dworczyk, ówczesny szef kancelarii premiera, miał wątpliwości, czy szef Agencji Wywiadu (od września 2016 do sierpnia br. tę funkcję pełnił Piotr Krawczyk) powinien wypowiadać się publicznie. - On (jego wizerunek) jest znany. A ludzi grzeją takie tematy. My kompletnie nie umiemy tego wykorzystywać na swoją rzecz… Najlepiej zaszyć się na Miłobędzkiej (tam mieści się siedziba Agencji Wywiadu - przyp.) - ripostował Chłopik.

Mateusz Morawiecki przekonywał Dworczyka, żeby zachęcił szefa AW do występu w telewizji, dodał że może porozmawiać w tej sprawie z koordynującym służby ministrem Mariuszem Kamińskim.

- Rozmawiałem z Krawczykiem. Uważa, że to ryzykowny pomysł aby on lub ktoś ze służby występował w TV. Zaproponował przekaz i jak go sprzedać. Jak wrócę z kościoła przekażę propozycję Mariuszowi - stwierdził Michał Dworczyk 24 maja. - Być może będziemy mieli pana (byłego oficera) który będzie opowiadał to i tamto - dodał Mariusz Chłopik.

Ostatecznie Piotr Krawczyk nie był w maju 2020 roku gościem w Polsat News.

Dziennikarze i media w mailach Dworczyka

W mailach z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka pojawiło się wcześniej wiele wątków dotyczących mediów, najszerzej komentowano te związane z Krzysztofem Skórzyńskim i prezesem Polskiej Agencji Prasowej Wojciechem Surmaczem.

W drugiej połowie września Poufna Rozmowa opublikowała screen maila, w którym Michał Dworczyk miał pytać Krzysztofa Skórzyńskiego, wówczas dziennikarza „Faktów” TVN, o opinię na temat odpowiedzi na pytania zadawane przez dziennikarkę OKO.Press. - Nigdy nie wymieniałem w tej sprawie maili z ministrem Dworczykiem. Nigdy także, w żaden, podkreślam - w żaden sposób - nie „doradzałem” ani ministrowi Dworczykowi, ani jakiemukolwiek innemu politykowi - zapewniał początkowo Skórzyński.

Jednak parę dni później ujawniono kolejne maile, z których wynikało, że Skórzyński miał poprawiać dla Dworczyka komunikat o szczepieniu seniorów na koronawirusa. Stacja zawiesiła dziennikarza w obowiązkach służbowych, a jego program zniknął z anteny.

Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego ogłoszono, że Krzysztof Skórzyński pozostaje w TVN Grupie Discovery, natomiast nie będzie już zajmował się tematyką polityczną. Dziennikarz dołączył do zespołu reporterskiego relacjonującego Puchar Świata w skokach narciarskich, który od listopada ub.r. jest transmitowany także w głównym TVN.

W październiku ujawniono serię maili, w których prezes PAP Wojciech Surmacz z Mateuszem Morawieckim, Michałem Dworczykiem i ówczesnym prezesem PKO BP Zbigniewem Jagiełło omawiał m.in. uruchomienie anglojęzycznego serwisu PAP, odpowiedź na publikacje "Gazety Wyborczej" o aferze GetBack oraz wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą w czasie zeszłorocznej kampanii wyborczej.

Surmacz złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Redakcja Poufnej Rozmowy podkreśliła, że zareagowała na to śmiechem i będzie „nadal ujawniać tajemnice polskiej polityki”. Pod koniec października prezes PAP złożył wyjaśnienia w tej sprawie przed Radą Mediów Narodowych (dwóch członków Rady domagało się jego dymisji).

W styczniu i lutym br. Poufna Rozmowa ujawniła kilka domniemanych wymian maili ze skrzynki Michała Dworczyka dotyczących Telewizji Polskiej. W korespondencji z początku marca 2019 roku Mariusz Chłopik miał nakazać Tomaszowi Matyni, od jesieni 2018 roku szefowi Centrum Informacyjnego Rządu, żeby następnego dnia rano zadzwonił do Jarosława Olechowskiego, a Dworczykowi - żeby zatelefonował do Jacka Kurskiego.

Pod koniec lutego Jacek Kurski na komisji sejmowej zapewniał, że nie utrzymuje stałych kontaktów z doradcami i PR-owcami premiera Mateusza Morawieckiego. - Ani ja, ani dyrektor Olechowski nie przypominamy sobie byśmy kiedykolwiek z tego rodzaju mailami się zapoznawali. Jeśli w ogóle były one wysłane być może od razu trafiły do skrzynki przeznaczonej na SPAM - przekonywał szef TVP.

Natomiast w lutym na Poufnej Rozmowie pojawił się zapis korespondencji z września 2019 roku Morawieckiego i Dominiki Ćosić, korespondentki Telewizji Polskiej w Brukseli. Dziennikarka SMS-owo radziła premierowi, jak wykorzystać politycznie mocno krytykowany spot pod hasłem „Nie świruj, idź na wybory”, w którym znane osoby, m.in. Janusz Gajos, Zbigniew Hołdys, Kamil Sipowicz, Anna Cieślak, Anna Nehrebecka i Wojciech Pszoniak, zachęcały do udziału w wyborach parlamentarnych. Ćosić nie zaprzeczyła autentyczności ujawnionych SMS-ów.

Kilka osób potwierdziło autentyczność maili

Screeny maili z prywatnej skrzynki Michała Dworczyka są ujawniane od czerwca br. - początkowo w rosyjskim komunikatorze Telegram, a obecnie w serwisie Poufna Rozmowa. Politycy obozu rządzącego konsekwentnie nie komentują treści publikowanych maili, tłumaczą, że część może być sfabrykowana. Nie zakwestionowano jak dotąd prawdziwości żadnego z tych maili.

Natomiast Wojciech Myślecki, wieloletni znajomy Mateusza Morawieckiego, który po przejęciu władzy przez PiS trafił do rad nadzorczych kilku państwowych firm, jesienią ub.r. w wypowiedzi w reportażu „Czarno na białym” w TVN24 potwierdził, że wymiana maili zapisana w skrzynce Michała Dworczyka, w której brał udział, jest autentyczna.

Z kolei minister aktywów państwowych Jacek Sasin potwierdził prawdziwość ujawnionego maila z jesieni 2018 roku, w którym Mateusz Morawiecki kazał jemu i Markowi Syskiemu wezwać na rozmowę ambasadora Niemiec w związku z artykułem w „Fakcie” (Ringier Axel Springer Polska).

W zeszłym tygodniu Poufna Rozmowa opublikowała dwie wymiany maili z udziałem szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka dotyczące autoryzacji wywiadów dla Tomasza Walczaka z „Super Expressu” i Magdaleny Rigamonti z „Dziennika Gazety Prawnej”. - To kolejny dowód, że maile są prawdziwe - stwierdził Walczak.

Dołącz do dyskusji: PR-owcy premiera planowali rozmowę z szefem Agencji Wywiadu w Polsat News. „Pogadam z Dorotą”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hmm
U niej w domu nie kręcono spotu PIS w 2014 roku?
odpowiedź
User
berdonim
tam są dwie doroty, mała i duża. mogli dzwonić do małej, żeby powiedziała dużej :D

ale fajnie, czekam na maile do "marcina z polsatu".
odpowiedź
User
123
jedno wielkie o?szu?stwo. Ta postac to drag queen i powinna stanac w prawdzie,inaczej jest totalnie niewiarygodna. Na wielu zdjeciach widac niedogolone wasy,jablko Adama..itd dajcie sobie spokoj z wiarygodnoscia tego czegos.
odpowiedź