SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

PR time na rzecz profilaktyki nerek

"Zbadaj nerki - Twój filtr życia" pierwsza kampania profilaktyczno - edukacyjna chorób nerek w Polsce w najbliższym czasie w Żywcu i Zamościu.

Bezpłatne badania finansuje koncern Fresenius. Nad koordynacją działań komunikacyjnych czuwa agencja PR Time z Wrocławia.

Ponad 1000 osób poddało się już bezpłatnym badaniom krwi diagnozującym stan zdrowia nerek w ramach ogólnopolskiej akcji profilaktyczno – edukacyjnej „Zbadaj nerki – Twój filtr życia”. Pomysłodawcą projektu, realizowanego dla największej w Polsce niepublicznej sieci stacji dializ Fresenius Nephrocare, jest Agencja PR time z Wrocławia. Koordynuje ona organizację wszystkich akcji oraz odpowiada za całość działań komunikacyjnych: nagłośnienie i promocję, przygotowanie materiałów edukacyjnych, obsługę medialną oraz druki BTL. 

Akcja „Zbadaj nerki – Twój filtr życia” miała dotąd trzy odsłony: w Ostrowi Mazowieckiej, Tarnobrzegu i Wrocławiu. W najbliższych miesiącach obejmie kolejno Żywiec (już 30 marca), Zamość (5 kwietnia), Kraśnik, Stargard Szczeciński i Mrągowo.

Podstawowym celem akcji jest szeroko pojęta edukacja dotycząca profilaktyki chorób nerek i zasad zdrowego stylu życia wpływających na ich stan. Ma zwrócić uwagę na pierwsze niepokojące objawy złego funkcjonowania układu moczowego.

„Nerki są niedocenianym i zaniedbywanym narządem. Niewiele osób zdaje sobie sprawę  z tego, jak ważną rolę pełnią, nie tylko oczyszczając krew z toksyn i ubocznych produktów przemiany materii, ale również odpowiadając za prawidłowe nawodnienie wszystkich tkanek, produkcję hormonów wpływających na tworzenie czerwonych krwinek, regulację ciśnienia i poziomu elektrolitów” – mówi Teresa Rydzyńska, prezes zarządu sieci Fresenius Nephrocare.
„Szerzej rozpropagowana jest w naszym kraju wiedza na temat chorób serca i profilaktyki nowotworowej. Każdy praktycznie wie czego unikać i jakie badania wykonywać, by oddalić ryzyko zawału czy raka piersi. Edukacja nefrologiczna jest bardzo uboga, co szczególnie widać w małych miejscowościach i na wsiach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów i badań diagnostycznych jest trudniejszy niż w dużych miastach. Chcemy to zmienić” – deklaruje prezes Rydzyńska.

Choroby nerek są diagnozowane późno, bo często na początku przebiegają bezboleśnie, a ewentualne niepokojące objawy są mylone z przeziębieniem czy alergią. Tylko regularne diagnozowanie stanu nerek i stosowanie odpowiedniego leczenia może u wielu chorych znacznie opóźnić stan przewlekłej niewydolności i konieczność dializ. 

Podczas akcji „Zbadaj nerki – twój filtr życia” do stacji dializ może zgłosić się każdy, bez skierowania i książeczki zdrowia. Badania są całkowicie bezpłatne i dobrowolne. Na podstawie pobranych próbek krwi określa się poziom kreatyniny i glukozy u pacjentów. Te dwa wyniki w dużej mierze diagnozują stan nerek. Dodatkowo informacja o poziomie glukozy pozwala wykryć osoby już chore albo zagrożone cukrzycą. Obecnie ta właśnie choroba staje się najczęstszą przyczyną przewlekłej niewydolności nerek.

O kolejnych edycjach akcji „Zbadaj nerki – twój filtr życia” informują lokalne media i plakaty rozwieszane w przychodniach zdrowia i gabinetach lekarzy rodzinnych. Podczas akcji w stacjach rozdawane są ulotki opisujące najważniejsze kwestie z zakresu profilaktyki nefrologicznej. Na bieżąco konsultacji (już podczas badań lub na drugi dzień przy odbieraniu wyników) udzielają specjaliści                 z zakresu nefrologii. Porady te są również bezpłatne i nie wymagają skierowania.

Drugim istotnym celem akcji jest budowa lokalnego wizerunku stacji dializ Fresenius. Prywatny inwestor budzi czasami niepokój w lokalnych społecznościach, wynikający z braku informacji i zrozumienia ze strony władz samorządowych, mediów, środowiska lekarskiego, pacjentów i mieszkańców miast, w których zlokalizowane są stacje. Organizacja akcji bezpłatnych badań                    i specjalistycznych konsultacji przekonuje lokalne środowisko o dobrych intencjach, pozwala wrosnąć w lokalny krajobraz, stworzyć wizerunek odpowiedzialnego inwestora dbającego o podwyższenie poziomu opieki medycznej w regionie. Wizyta referencyjna dziennikarzy podczas otwartych drzwi umożliwia przedstawienie najwyższych standardów, nowoczesnego sprzętu, wyjątkowego komfortu             i bezpieczeństwa pacjentów. Wszystko to zmienia nastawienie i tworzy przyjazną atmosferę.

„Budujemy wizerunek koncernu Fresenius łącząc dwa podstawowe przekazy – eksperta medycznego  i jednocześnie firmy odpowiedzialnej społecznie, która dba o dobro mieszkańców regionu. Takie podejście procentuje, widzimy to nie tylko w relacjach w mediach, ale również w nastawieniu lokalnych decydentów” – mówi Małgorzata Skórska,  koordynator projektu w PR time. „Wyjątkowy w tym projekcie jest jego lokalny charakter. Nasza praca wymaga zbadania lokalnych realiów i precyzyjnego dobrania narzędzi informacyjnych podczas kolejnych edycji – w każdym z miast atmosfera wokół stacji jest inna, inne są media, ich nastawienie, dotychczasowa historia kontaktów z otoczeniem, relacje z władzami. Ogólną formułę scenariusza każdorazowo dostosowujemy do lokalnej rzeczywistości. To zwiększa zakres pracy, ale chroni nas przed rutyną” – dodaje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: PR time na rzecz profilaktyki nerek

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl