SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Praca stresuje Europejczyków

Znacząca liczba pracujących Europejczyków ocenia, że ich praca ma złe strony, 41% badanych postrzega swoją pracę za stresującą i wymagającą.

21% twierdzi, że pracuje w niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia warunkach, a 14% uważa, że praca nie pozwala im na godzenie życia zawodowego, rodzinnego i osobistego - wynika z ostatniej fali badania Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej.

Z badania obejmującego prawie 26 800 respondentów z 27 państw Unii Europejskiej wynika również, że stres częściej dotyka  managerów (45%) i osoby pracujące na własny rachunek (44%), niż inne grupy zawodowe. Pracownicy fizyczni (29%) częściej uważają, że pracują w warunkach, które zagrażają, bądź szkodzą ich zdrowiu. Możliwość pogodzenia pracy, życia rodzinnego i osobistego jest częściej oceniana pozytywnie przez osoby samozatrudnione oraz przez respondentów powyżej 55 roku życia (74% w obydwu grupach). Pod tym względem kobiety częściej bywają szczęśliwe niż mężczyźni (odpowiednio 71% i 67%). Osoby, które zakończyły edukację do 15 roku życia, częściej negatywnie oceniają swoje środowisko pracy niż osoby, które dłużej pozostały w szkole.

Na poziomie poszczególnych krajów, za najbardziej stresującą i wymagającą swoja pracę uważają mieszkańcy Litwy (71%), Grecji oraz Rumunii (po 70%), natomiast w Holandii (24%) i Finlandii  (25%)  odsetek ten jest najniższy.      W Polsce 43% osób pracujących zawodowo uważa swoją pracę za zbyt wymagającą i stresującą, 27% twierdzi, że pracuje w niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia warunkach, natomiast aż 69% uważa, że praca nie pozwala im na godzenie życia zawodowego, rodzinnego i osobistego.

Praca powinna być miejscem, gdzie pracownicy czują się dobrze i szczęśliwie. Natomiast obecnie ponad 42% europejskich pracowników uważa swoją pracę za zbyt wymagającą i stresującą. Taki stan źle wpływa na ogólną satysfakcję z życia i pozostawia pytanie o produktywność w pracy w dłuższym okresie - komentuje Urszula Krassowska, Lider Sektora Badań Społecznych i Politycznych TNS OBOP.

*Sondaż Eurobarometr został zrealizowany metodą wywiadu face-to-face w okresie 17.11.06 –19.12.06 r. na próbie 26,755 mieszkańców 27 krajów należących do Unii Europejskiej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Praca stresuje Europejczyków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl