SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prace domowe wciąż w większości wykonują kobiety

Powoli wyrównuje się dysproporcja w podziale obowiązków w polskim domu, jednak nadal codzienne prace domowe w większym stopniu obarczają Polki niż Polaków. Czynności takie jak pranie, sprzątanie, czy gotowanie, wykonuje obecnie 85 proc. kobiet i 44 proc. mężczyzn - wynika z badania GfK Polonia.

Między kuchnią a salonem, fot. tvn

Między kuchnią a salonem, fot. tvn

W skali jednego dnia Polki poświęcają na prace domowe średnio 3 godziny i 41 minut, natomiast Polacy - 2 godziny i 19 minut. W skali roku wszystkie kobiety w Polsce poświęcają na prace domowe ponad 19 miliardów godzin, a mężczyźni - niecałe 6 miliardów godzin.

Jednocześnie z analizy porównawczej i zestawienia obecnych danych GfK Polonia z danymi GUS z 1984 r. wynika, że niemal trzy dekady temu podział obowiązków w domu był jeszcze bardziej zachwiany. Wówczas stosunek czasu poświęcanego na prace domowe przez kobiety i mężczyzn wynosił 5 godzin i 9 minut do 2 godzin i 10 minut.

Największy odsetek pań wykonujących prace domowe występuje w grupie wiekowej 35-39 lat (93 proc.). Polki w tym wieku przeznaczają także na ww. prace najwięcej czasu – średnio 4 godziny i 37 minut w ciągu dnia. Dla porównania, najbardziej obciążoną pracami domowymi grupą wiekową wśród panów jest grupa 60-64 lata (63 proc.), a największy dzienny nakład pracy domowej obserwowany jest w grupie mężczyzn w wieku 45-49 lat (średnio 3 godziny i 10 minut). Tak więc najbardziej obciążona domowymi obowiązkami Polka poświęca na ich wykonanie o 1,5 godziny więcej ze swojego czasu niż najbardziej obciążony nimi Polak. Dysproporcje o zbliżonej skali obserwowane są także w obrębie innych cech demograficznych.

Kolorem szarym wyróżniono najwyższe wartości w danej kategorii.

Badanie "Time Budget Survey 2013" zostało zrealizowane przez instytut GfK Polonia w grudniu 2012 r. na reprezentatywnej próbie 3000 Polaków w wieku 15 lat i więcej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prace domowe wciąż w większości wykonują kobiety

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
młody, wykształcony, dobrze zarabiający, z dużego miasta
A co to, gejzeta aborcza? Myślałem, że to portal o mediach.
odpowiedź
User
to proste
w tej kuchni jest telewizor
odpowiedź