SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracownicy Kauflandu i Lidla z dodatkiem za pracę w niedzielę

Pracownicy sieci sklepów Kaufland Polska oraz Lidl Polska otrzymają od października br. dodatek za pracę w niedziele niehandlowe. Dotyczy to pracowników sklepów oraz magazynów. Kaufland przeznaczy na ten cel 3 mln zł, a Lidl - 7 mln zł.

fot. materiały prasoweArticle

Dodatek otrzyma każda osoba zatrudniona w markecie pracująca w niedziele, także niehandlowe oraz personel magazynów, który przygotowuje i realizuje niedzielne dostawy do marketów. Do końca roku budżetowego firma przeznaczy na ten cel ok. 3 mln zł.

Kaufland, jako jeden z ostatnich uczestników rynku, podjął decyzję o otwarciu wszystkich sklepów w niedziele niehandlowe. Wyjątek stanowi sklep sieci w Zielonej Górze, przy ul. Energetyków.

Placówki Kauflandu mogą być czynne w niedziele z zakazem handlu, bo działają jako placówki pocztowe. Można w nich odbierać paczki DHL.

Osoby pracujące w niedziele, także niehandlowe mają możliwość wyboru zmian według własnych preferencji oraz odbiór dnia wolnego w dogodnym dla siebie terminie najpóźniej do końca każdego miesiąca.

- Decyzja dotycząca otwarcia sklepów w niedziele nie była dla nas łatwa, jednak placówki nieprowadzące handlu przez siedem dni w tygodniu są narażone na utratę klientów. Priorytetem sieci Kaufland jest utrzymanie stabilnych miejsc pracy i zapewnienie pracownikom atrakcyjnych warunków adekwatnych do zaangażowania, dlatego podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu nowego dodatku dla pracowników pracujących w niedziele. Zostanie on utrzymany aż do momentu wejścia w życie nowelizacji ustawy ograniczającej możliwość handlu w niedziele – tłumaczy Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

4,1 tys. zł dla kasjera w Kauflandzie
Osoby zatrudnione na stanowisku kasjer-sprzedawca mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości do 4 100 zł brutto miesięcznie, a osoba zatrudniona na stanowisku lidera zespołu na pensję w wysokości do 5 650 zł brutto miesięcznie.

Sieć każdego roku zleca niezależnej instytucji przegląd wynagrodzenia oraz świadczeń pozapłacowych oferowanych na rynku. Mimo pandemii również w tym roku zostały przyznane coroczne podwyżki. Pracownicy mogą również liczyć na zróżnicowane benefity, między innymi prywatną opiekę medyczną dla siebie oraz swoich bliskich, możliwość ubezpieczenia grupowego, bony na Boże Narodzenie oraz Wielkanoc, kartę sportową, dodatkową wypłatę emerytalną, świadczenia z funduszu socjalnego i pomoc w trudnych sytuacjach życiowych, a także dostęp do kafeterii MyBenefit, która umożliwia dopasowanie benefitów do indywidualnych potrzeb pracowników czy zniżki u dostawców sieci.  Dodatkowo w tym roku wszyscy pracownicy sieci otrzymali z okazji 20-lecia Kaufland w Polsce jubileuszowe paczki.

W Lidlu 7 mln zł na dodatki

Dodatkowe benefity za pracę w niedziele z zakazem handlu dostaną też pracownicy sieci sklepów Lidl. Dodatek dotyczy wszystkich pracowników sklepów i magazynów (niezależnie od stażu i wymiaru etatu), a sieć przeznaczy na to ponad 7 mln zł. Dodatkowo przysługuje im również dzień wolny, a także pełen pakiet pozostałych benefitów oferowanych przez sieć – m.in. prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie grupowe, bezpłatny dostęp do platformy do nauki języków obcych dla nich oraz ich rodzin.

Dodatek będzie obowiązywał do końca lutego 2022 r. lub do wejścia w życie nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.

Od września 2021 r. wszyscy pracownicy Lidl Polska oraz ich bliscy mają również możliwość bezpłatnego dostępu do eTutor, platformy do samodzielnej nauki języków obcych online. Aplikacja umożliwia naukę w dowolnym miejscu i czasie angielskiego i niemieckiego.

Początkujący pracownicy Lidla zarabiają od 3 550 zł brutto do 4 350 zł brutto. Po roku pracy mają gwarantowaną podwyżkę płacy do poziomu od 3 650 zł brutto do 4 550 zł brutto, a po dwóch latach stażu wynagrodzenie wzrasta do poziomu od 3 900 zł brutto do 4 800 zł brutto.

Zakaz handlu w niedziele od 2018 roku

Niedawno Sejm uchwalił ustawę, która ma uszczelnić zakaz handlu w niedziele. Pozwoli ona na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów świadczących usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 50 proc. przychodów danej placówki. Ustawa trafi do Senatu.

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Ustawa o zakazie handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, a ponadto nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Sieci sklepów omijają zakaz handlu

Sieci handlowe w praktyce do otwierania sklepów w niedziele wykorzystują wyjątek dotyczący placówek z usługami pocztowymi. Detaliści po podpisaniu odpowiedniej umowy z operatorem pocztowym (np. na odbiór przesyłek w sklepach) może prowadzić handel także w niedziele niehandlowe. Z tego wyjątku korzystają sklepy Żabka (od początku obowiązywania zakazu), Dino Polska (od lipca br.), Lewiatan, niektóre placówki Kaufland, należące do Grupy Muszkieterów Bricomarché i Intermarché, ABC, Delikatesy Centrum, Stokrotka Express czy wybrane sklepy z elektroniką Euro RTV AGD.

Od połowy lipca w niedziele niehandlowe jest otwarta część sklepów Biedronka, ich właściciel Jeronimo Martins Polska podpisał z Pocztą Polską umowę na obsługę opcji "Odbiór w punkcie".
W drugiej połowie września w niedziele zaczęły działać także wybrane sklepy sieci Lidl, od niedawna działają też niektóre placówki Auchan, podobne kroki zapowiada Carrefour.

Według ostatnich badań CBRE, aż 55 proc. osób chciałoby robić zakupy w niedzielę, w tym co trzecia jest zdecydowanie za tym pomysłem. Poparcie dla tego pomysłu wzrosło w porównaniu z zeszłym rokiem, kiedy za otwarciem sklepów w niedzielę opowiadało się 51 proc. osób.

   

Dołącz do dyskusji: Pracownicy Kauflandu i Lidla z dodatkiem za pracę w niedzielę

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
???
Skoro jest tak super to dlaczego w tych sklepach jest tak ogtomna rotacja pracowników?
odpowiedź
User
Tomek
Pracowalem w holenderskim Lidlu. Nie dziwi mnie rotacja pracownikow. Traktuja ludzi gorzej niz smiecie.
odpowiedź
User
Joanna
Pracowałam w Lidlu i bardzo sobie chwaliłam to miejsce, polecam każdemu. W Kauflandzie z tego co wiem trochę mniej płacą, ale też nie jest źle
odpowiedź