SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracownicy Polskiego Radia żądają odwołania prezesa stacji

Sporo oburzenie w publicznym radiu wywołał ostatni wywiad Jarosława Hasińskiego (prezesa Polskiego Radia), który zapowiedział m.in. mniej koncertów na rzecz muzyki z płyt w PR II oraz jako wzór do naśladowania postawił RMF Classic.

Pracownicy Polskiego Radia żądają odwołania prezesa stacji

- Porównajmy Program 2 z RMF Classic: obie anteny prezentują klasyczną muzykę, ale RMF Classic - mając dużo mniejszy zasięg i siłę nadajników - ma większą słuchalność niż "Dwójka", czyli coś tu nie gra – powiedział dla “Gazety Wyborczej”.

- Kiedy emitujemy nasze koncerty, słuchalność spada, kiedy puszczamy najlepszą muzykę z płyt - rośnie. To koncepcja RMF Classic. Samego formatu nie chcemy naśladować, ale szacunek do odbiorcy tak  - dodał Jarosław Hasiński.

Wczoraj głos w tej sprawie zabrał Zespołu Programu 2 Polskiego Radia, który wystosował list otwarty skierowany m.in. do Rady Nadzorczej PR, ministra kultury, KRRiT i mediów.

- Jesteśmy oburzeni i zaniepokojeni wywiadem udzielonym przez Prezesa PR S.A. Jarosława Hasińskiego w którym padło wiele sformułowań godzących w dobro Polskiego Radia, świadczących o działaniu na niekorzyść Spółki oraz nieznajomości zasad działania i celów publicznej radiofonii. Wypowiedź Prezesa nie ma precedensu w 85-letniej historii Polskiego Radia. Stojąc na czele spółki, za której dobre imię odpowiada, świadomie postawił nam jako wzór do naśladowania rozgłośnię komercyjną, reklamując ją kosztem firmy, którą zarządza. Jest to działanie na szkodę spółki.

Z ostatnich badań wynika, że słuchalność Programu 2 PR w porównaniu z minionym rokiem wzrosła dwukrotnie. Nasz Program zdobył również drugie miejsce wśród 88 publicznych radiofonii europejskich w dziedzinie wymiany koncertowej za rok 2009.

Stacja RMF Classic, na którą Prezes Hasiński się powołał, ma inny profil. Działalność Programu 2 Polskiego Radia to nie tylko – jak uważa Prezes Hasiński – „najlepsza, wyselekcjonowana muzyka puszczana z płyty”. Polega ona na dostarczaniu odbiorcom oferty kulturalnej niedostępnej w obiegu komercyjnym: rejestracja najważniejszych wydarzeń kulturalnych oraz produkcja nagrań (w tym również radiowych zespołów artystycznych), których nie dokonuje nikt poza Programem 2 PR. To także – pominięte całkowicie w wypowiedzi Prezesa – festiwale muzyczne, słuchowiska, audycje poetyckie, dokumentalne i publicystyczne oraz archiwizacja dokonań najwybitniejszych twórców polskiej kultury.

We wspomnianym wywiadzie Prezes Hasiński zapowiedział zmiany dotyczące działalności i profilu Programu 2 PR. Zmiany te są niezgodne ze statutem Polskiego Radia S.A.. Czy o planowanej zmianie tego profilu została poinformowania Europejska Unia Nadawców, wobec której Polskie Radio ma zobowiązania? Czy została poinformowana Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji oraz instytucje współpracujące z naszym Programem: Ministerstwo Kultury, Instytut Adama Mickiewicza i Narodowy Instytut Audiowizualny, który współprodukuje część naszej oferty programowej?
 
W wywiadzie znalazły się również nieprawdziwe dane. Nie jest prawdą, że Program 2 emituje wyłącznie premiery, że „Zarząd nie ingeruje w to, ile pieniędzy z budżetu idzie w honoraria, to leży w gestii dyrektorów anten”. Z honorariów naszego Programu odprowadzane są środki na Polską Orkiestrę Radiową, Orkiestrę Kameralną Amadeus oraz Chór PR (30-40%).

Wypowiedzi Prezesa dowodzą niekompetencji i złej woli. Domagamy się dymisji Prezesa Polskiego Radia Jarosława Hasińskiego oraz wyjaśnienia sytuacji naszego Programu i związanych z nim planów, które do tej pory nie zostały ujawnione ani nam, ani naszym Słuchaczom – czytamy w liście otwartym Zespołu Programu 2 Polskiego Radia.
 

Udział w czasie słuchania%luty : kwiecień 2010luty :
kwiecień
2009
luty :
kwiecień
2008
luty :
kwiecień
2007
luty :
kwiecień 2006
Radio RMF FM28,2%27,0%23,1%22,6%21,6%
Radio ZET15,8%16,3%18,9%19,2%19,0%
Jedynka - Program 1 Polskiego Radia12,8%11,9%12,3%12,3%14,3%
Trójka - Program 3 Polskiego Radia7,5%6,0%5,9%6,6%6,2%
Radio Maryja2,2%2,3%2,2%2,1%2,4%
ESKA ROCK1,5%0,9%0,2%--
TOK FM1,3%1,0%1,2%1,0%0,8%
Dwójka - Program 2 Polskiego Radia0,9%0,6%0,6%0,7%0,8%
Chilizet0,4%0,3%0,0%--
Polskie Radio Euro / do 2008-10 Bis PR0,2%0,1%0,3%0,3%0,8%


 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pracownicy Polskiego Radia żądają odwołania prezesa stacji

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Los Freakos
No cóż, typowy komuszy bełkot pracowniczy, którzy nagle przejęli się spółką, wcześniej bezmyślnie wyciągając ręce po kasa na byle co.
Hasiński ma rację stawiając w kryzysie na ekonomię - płyty tymczasowo zmniejszą koszty i pozwolą odetchnąć ekonomicznie programowi!
Pytanie jest - co zrobi prezes, gdy sytuacja się poprawi?!?!?! Jeśli wtedy postawi na CD-ki, wtedy, sorry, ale za dymisją będę krzyczał pierwszy!!!
Pozdro
odpowiedź
User
tyczyński
odwołać tego buca i to od razu!!!
odpowiedź
User
Los Freakos
Panie 'tyczyński" - czy poza wrzaskiem ma Pan jakieś konstruktywne wnioski???
odpowiedź
User
drugi
Co dalej z Polskim Radiem? Czy ktoś może wreszcie odpowiedzieć na to pytanie?
Dlaczego nikt nie mówi o LIKWIDACJI PUBLICZNEJ RADIOFONII W POLSCE?
A przecież to się właśnie odbywa. Dlaczego nie dbamy o tradycję? Tylko tym się wyróżniamy w świecie. Czy to tak trudno pojąć? Co jeszcze zlikwidujemy i w imię czego? Kto stanie przed Trybunałem Stanu za psucie wolnych niezależnych mediów? Kolejka długa, oj długa...
odpowiedź
User
Nana
Obie stacje są siebie warte aż trudno uwierzyć że się tak wysoko utrzymują w słuchalności
odpowiedź