SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracownicy Telewizji Republika nie dostali wypłat na święta? Sakiewicz: To bzdury

Przed świętami grupa pracowników Telewizji Republika miała zagrozić kierownictwu stacji strajkiem, ponieważ firma ma zalegać z wypłatami - podała „Gazeta Wyborcza”. Wiceprezes zarządu stacji Tomasz Sakiewicz w rozmowie z Wirtualnemedia.pl komentuje, że artykuł „to stek bzdur”. - Tylko cud może sprawić, że nauczycie się dziennikarstwa - zwraca się do redakcji dziennika.

Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”, wiceprezes Telewizji RepublikaArticle

Od kilku miesięcy w Telewizji Republika miały występować problemy z regularną wypłatą pensji. Sytuacja miała się notorycznie powtarzać – pracownicy dostawali środki z dużym opóźnieniem, płatne w ratach - w niewielkich kwotach. Przed świętami grupa około trzydziestu osób miała z tego powodu zagrozić strajkiem, jeśli kierownictwo nie zacznie wypłacać im pensji na czas. "Gazeta Wyborcza" powołuje się na opinie kilku anonimowych osób (imiona informatorów zostały zmienione), które opowiedziały o dotychczasowych problemach z wypłatą wynagrodzeń. Zespół ma deklarować, że nie chce już pracować tylko "dla idei”, co często podkreślali, kiedy rozpoczynali swoją przygodę w Republice.

Miesięczne, a nawet kilkumiesięczne zaległości w płatnościach miały być normą. Pod koniec listopada grupa ok. 30 osób miała spotkać się i zadecydować, że porozmawia o zaległych im pieniądzach z kierownictwem stacji. Mieli napisać również list do kierownictwa, do którego treści dotarła „GW”.

- W ten wyjątkowy czas, gdy zasiądą państwo przy wigilijnym stole (...), prosimy na chwilę wspomnieć o nas, pracownikach telewizji Republika, którzy od kilku miesięcy nie dostali wynagrodzenia za swoją pracę. Dla nas nie będzie to czas wesoły. Z podobnymi sytuacjami mamy do czynienia co miesiąc, ale w okresie świątecznym są one szczególnie przykre – mieli napisać pracownicy, a list opatrzyli podpisem: „Zgromadzenie Pracowników Telewizji Republika”. Mieli zastrzec także, że „nie chcą być zmuszeni do drastycznej formy protestu". Ufamy, że dyrekcja telewizji Republika zaprzestanie zastraszania i szykanowania pracowników”.

Dziennikarzom stacji ma chodzić m.in. o maila wysłanego przez dyrektora finansowego Radosława Dobrzyńskiego do jednego z pracowników, który upomniał się o swoje środki, oburzony opóźnieniem w wypłatach. Miał dostać odpowiedź: „może pan odejść i poszukać innej pracy”. Kopia listu do kierownictwa telewizji miała zostać wysłana też do premiera, prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu.

Sakiewicz: Regulujemy płatności

Wiceprezes zarządu Telewizji Republika odpowiedział „GW” na zadane mu pytania: „Ktoś was wprowadza w błąd. Obecnie nasza sytuacja jest dobra – napisał w SMS-ie. – To [że nie płacę] to jakaś bzdura. W tej chwili regulujemy swoje płatności wobec pracowników”.

Listu pracowników miał nie komentować, ponieważ - jak uzasadnił według dziennika - „pierwszy raz o nim słyszy”. Zapewniał, że w Republice „nie ma zastraszania”. Dziennikarzowi napisał: "Proszę wskazać, komu pana zdaniem nie zapłaciliśmy”.

Tomasz Sakiewicz skontaktował się z redakcją Wirtualnemedia.pl i poprosił o zamieszczenie wiadomości, jaką przekazał zespołowi „Wyborczej”.

- Szanowny Panie (do autora tekstu), rozumiem, że wolał Pan zaufać swoim informatorom niż mi ale Pana totalnie oszukali. Jeżeli nie wiedzą kto jest naczelnym w stacji to pewnie nie mają nic z nią wspólnego. Dorota Kania nigdy nie była wicenaczelną, od prawie dwóch lat kieruje stacją. Radosław Dobrzyński nie zasiada w zarządzie. Ja nie zasiadam w jakichkolwiek władzach spółki Forum i zgodnie ze statutem nie mam żadnego wpływu na jej działalność finansową czy ekonomiczną. Tekst składa się wyłącznie z błędów i bzdur, które każdy może sprawdzić. Wystarczyło choćby wejść do internetu. Ktoś Was zrobił w konia, a wy bez sprawdzenia piszecie absurdy. Nie liczę na sprostowanie, bo w Waszej gazecie nie przestrzega się  żadnych standardów etycznych i dziennikarskich. Życzę dobrych świąt i Światła Ducha Świętego. Bo tylko cud może sprawić, że nauczycie się dziennikarstwa - miał napisać do dziennikarza.

W rozmowie z nami powiedział, że „po takim artykule Adam Michnik powinien podać się do dymisji”. Na pytanie, dlaczego chciałby, aby dziennikarz „GW” ujawnił swoich informatorów i tym samym złamał zasadę ochrony dziennikarskich źródeł informacji, wiceprezes Telewizji Republika odpowiedział, że „inaczej ponosi odpowiedzialność za pisane anonimowo bzdury”.

Anonimowe maile i problemy z wypłatami

Redakcja Wirtualnemedia.pl otrzymywała sygnały o problemach z płatnościami w stacji. Dziennikarze Republiki mieli co jakiś czas otrzymywać na redakcyjny mail anonimowe wiadomości, podpisane „Anonymous Team XVX”, w których ktoś w szczerych słowach komentował sytuację finansowo-obyczajową spółki i wzywał kierownictwo telewizji do uregulowania opłat. Szefowie kanału wysyłali również uspokajające wiadomości, zapewniając, że „zaległości są chwilowe”. Jeden z takich maili miał zostać przesłany do pracowników Republiki przez obecnego dyrektora finansowego Radosława Dobrzyńskiego już pod koniec maja br.


Pytaliśmy kilka miesięcy temu Tomasza Sakiewicza o nadsyłane wiadomości.

- Przepraszam, ale nie komentujemy tekstów anonimów. Jak rozumiem są to Pani pytania i bierze Pani za te bzdury odpowiedzialność - odpisał nam wtedy.

Kilku pracowników Republiki opowiedziało nam o swoich problemach – mieli dostawać pieniądze w ratach po 200-300 złotych, płacone nieregularnie, co jakiś czas. W związku z tym sami nie potrafili dociec, jakie kwoty powinni otrzymać.

Po publikacji „GW” spytaliśmy naszych informatorów, jak obecnie przedstawia się sytuacja z wypłatami od spółki. Kilka osób odpowiedziało nam, że kierownictwo wypłaciło im już wszystkie pieniądze i „są na czysto”. Kilku stwierdziło, że sytuacja się poprawiła, jednak czekają jeszcze na ostatnie przelewy.

Spytaliśmy o tę kwestię Tomasza Sakiewicza, odpowiedział, że "problemy dotyczyły sytuacji spółki sprzed pół roku - roku".

„Sytuacja finansowa się unormowała”

W czwartek pisaliśmy o zmianach w zarządzie oraz strukturach kierowniczych Telewizji Republika. Odeszli z niego Tomasz Terlikowski i Radosław Dobrzyński, nowym członkiem został Jarosław Skorupa, a jego wiceprezesem pozostanie Tomasz Sakiewicz. Z treści maila, do którego dotarła redakcja Wirtualnemedia.pl wynikało, że zmiany w kadrze zarządzającej stacji mają wynikać z nowej strategii spółki: zwiększenia dochodów ze sprzedaży sponsorowanej, reklam w telewizji i internecie, oraz eventów.

„Wiąże się to też z reorganizacją i rozbudową innych działów, również redakcyjnych np. redakcji ekonomicznej. (…) Zmiany zaczęte na poziomie zarządu mają doprowadzić do zwiększenia dochodów spółki, terminowej obsługi wszystkich płatności i zbudowania stabilnej platformy dochodów na przyszłość. Wiele też zależy od Państwa. Ciągle naszym podstawowym produktem jest kanał telewizyjny. Jego dobra jakość zachęca sponsorów do wydawania pieniędzy” - napisał Tomasz Sakiewicz w wiadomości przesłanej pracownikom Republiki.

Dodał także: -Telewizja Republika powstała prawie sześć lat temu po to, by służyć Polakom prawdą podając informacje gdzie indziej zakazane. Dzisiaj mamy dużo większą konkurencję niż sześć lat temu ale o podstawowej misji nie wolno zapominać. Każdy z Was musi się troszczyć o naszą firmę i dać z siebie wszystko. Pracowici, zdolni i lojalni wobec firmy mają u nas przyszłość. Chcemy byście za dobrą pracę byli solidnie i terminowo nagradzani. Zmiany na lepsze pewnie już można zauważyć. Wkrótce, mam nadzieję, będą widoczne dla wszystkich.

Spytaliśmy go również o obecną sytuację finansową spółek, nie tylko telewizji, ale i odpowiadających za prasę: „Gazetę Polską” i „Gazetę Polską Codziennie”.

Ocenił, że „sytuacja finansowa się unormowała”: - Ruch płaci, ale nie dużo, natomiast z innych źródeł pozyskujemy na tyle dużo środków, że sytuacja jest stabilna. Wszystkie spółki w ostatnich miesiącach operacyjnie odnotowują zysk. Sytuacja się unormowała - podkreślił redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Na koniec ub.r. kapitał zakładowy spółki składał się z 4,22 mln akcji po 1 zł. Został pozyskany w ramach prawie 30 serii emisji.

TV Republika miała w listopadzie 0,03 % udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: Pracownicy Telewizji Republika nie dostali wypłat na święta? Sakiewicz: To bzdury

20 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ściślej
Redaktorze Sakowicz: chodzi o święta Bożego Narodzenia w roku 2018
odpowiedź
User
Piter
Ale on ma duży łeb.
odpowiedź
User
A to...
Prosze wirtualnemedia o sprawdzenie czy ten pan otrzymuje wynagrodzenie od Radia Krakow. Gw pisala,ze Kapuściński szef klubow dostaje. Sprawdzcie ile i zapytajcie KRRiTv czy to zgodne z prawem.
odpowiedź