SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pracownicy Trójki sprzeciwiają się zwolnieniom i odwołaniom dziennikarzy - pismo do RPO, KRRiT i REM

Pracownicy Trójki i innych stacji Polskiego Radia we wspólnym piśmie wyrazili sprzeciw wobec niedawnego odsunięcia dwóch dziennikarek od prowadzenia serwisów informacyjnych i zwolnienia Damiana Kwieka - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Pismo otrzymała nie tylko prezes Polskiego Radia, lecz także kilka instytucji zewnętrznych, m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Rada Etyki Mediów i Towarzystwo Dziennikarskie.

fot. Polskie RadioArticle

W połowie października dziennikarki Małgorzata Spór i Anna Zaleśna zostały odsunięte od przygotowywania i czytania serwisów informacyjnych w Polskim Radiu. Kierownictwo Informacyjnej Agencji Radiowej (do której serwisanci Trójki zostali przeniesieni w maju br.) zdecydowało, że będą teraz pracowały na innych stanowiskach w dziale dokumentacji.

Niedługo po pojawieniu się tej wiadomości niektórzy obecni i niedawni dziennikarze Trójki, m.in. Damian Kwiek, Paweł Sołtys, Tomasz Ławnicki i Jerzy Sosnowski, na Facebooku i Twittterze zamieścili swoje czarno-białe zdjęcia, na których zasłaniają usta, z tagiem „#kogoniesłychać”. Akcję szybko podchwycono na fanpage’u Ratujmy Trójcę skupiającym słuchaczy niezadowolonych ze zmian wprowadzonych w br. w rozgłośni. W konsekwencji oficjalny profil stacji zalała masa krytycznych komentarzy i wpisów, zwłaszcza że w tym czasie z rozgłośni odszedł Michał Nogaś (od początku listopada jest dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, skrytykował też działania obecnej dyrekcji stacji).

Za to zarząd Polskiego Radia skrytykował udział pracowników Trójki w akcji „#kogoniesłychać”. - Żadna grupa zawodowa, społeczna czy polityczna nie może wpływać na prawo Polskiego Radia do dbałości o podstawowe standardy dziennikarskie, związane ze sposobem relacjonowania debaty publicznej. Żaden pracownik, czy współpracownik Polskiego Radia nie ma prawa wykorzystywać dorobku tej instytucji do realizowania własnych celów politycznych, społecznych czy środowiskowych - stwierdziła w oświadczeniu Barbara Stanisławczyk, prezes nadawcy.

Na początku listopada z Polskiego Radia został zwolniony Damian Kwiek, firma nie podała powodów tej decyzji.

Według naszych ustaleń pracownicy Trójki we wtorek skierowali w tej sprawie wspólnie pismo do prezes Polskiego Radia. Sprzeciwiają się w nim odsunięciu Małgorzaty Spór i Anny Zaleśnej od prowadzenia serwisów informacyjnych oraz działaniom wobec pracowników, którzy okazali solidarność z odwołanymi serwisantkami.

- Zarówno odsunięcie naszych koleżanek od anteny, jak działania podejmowane wobec solidaryzujących się z nimi dziennikarzy stwarzają poczucie zagrożenia w zespole i mogą być traktowane jako forma cenzury prewencyjnej - czytamy w piśmie, którego treść przekazało nam Towarzystwo Dziennikarskie.

Pracownicy apelują do prezes Polskiego Radia o poszanowanie zasad niezależności i rzetelności dziennikarskiej oraz kultury pracy w tej firmie, podkreślając, że jest to obowiązek wobec słuchaczy. Decyzję o odsunięciu Spór i Zaleśnej od serwisów informacyjnych oceniają jako "rażące naruszenie wyżej wymienionych zasad i działanie na szkodę Polskiego Radia".

W dokumencie pracownicy stacji powołują się też na gwarantowaną w konstytucji wolność słowa. Domagają się od prezes Polskiego Radia przywrócenia Małgorzaty Spór i Anny Zaleśnej do serwisów informacyjnych w Trójce oraz wstrzymania działań dyscyplinarnych wobec solidaryzujących się z nimi dziennikarzy.

Pod pismem podpisało się ponad 120 pracowników Polskiego Radia (m.in. Wojciech Mann, Marek Niedźwiecki, Robert Kantereit, Dariusz Bugalski, Michał Olszański) - nie tylko Trójki, lecz także część osób z Jedynki, Dwójki, Polskiego Radia 24 i Informacyjnej Agencji Radiowej. Dokument otrzymało też kilka instytucji zewnętrznych: Rzecznik Praw Obywatelskich, Rada Mediów Narodowych, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Rada Etyki Mediów, Towarzystwo Dziennikarskie, Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i sejmowa komisja kultury i środków przekazu.

Przypomnijmy, że kiedy w marcu br. z Polskiego Radia zwolniono Jerzego Sosnowskiego, sprzeciw wyraził zarówno związek zawodowy zatrudnionych w Trójce i Dwójce, jak też pracownicy Trójki we wspólnym oświadczeniu. Gdy pod koniec kwietnia poinformowano o zwolnieniu Tomasza Ławnickiego i Grażyny Mędrzyckiej-Gęsickiej (która niedługo potem wróciła jako wydawca w Polskim Radiu 24), pracownicy interweniowali u kierownictwa stacji.

Niedawno Rzecznik Praw Obywatelskich dołączył do procesu wytoczonego Polskiemu Radiu przez Jerzego Sosnowskiego w sprawie zwolnienia go z pracy.

Według badania Radio Track od sierpnia do października br. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 7,1 proc.

Dołącz do dyskusji: Pracownicy Trójki sprzeciwiają się zwolnieniom i odwołaniom dziennikarzy - pismo do RPO, KRRiT i REM

85 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pan Adam
"W dokumencie pracownicy stacji powołują się też na gwarantowaną w konstytucji wolność słowa".

Niech jeszcze znajdą konstytucyjną gwarancję zatrudnienia na dowolnym stanowisku pracy. I prawo do nieograniczonego krytykowania pracodawcy na forum publicznym.
odpowiedź
User
Jarwys
To, że jest to jedyna stacja PR, która jeszcze walczy, najlepiej świadczy o fenomenie zatrudnionego tam zespołu. Reszta już się poddała. Dlatego warto takich ludzi wspierać.
odpowiedź
User
grom
Najważniejsza jest gwarancja zatrudnienia od Naczelnika Państwa Polskiego!!!!!
Jaka Konstytucja??????człowieku

"W dokumencie pracownicy stacji powołują się też na gwarantowaną w konstytucji wolność słowa".

Niech jeszcze znajdą konstytucyjną gwarancję zatrudnienia na dowolnym stanowisku pracy. I prawo do nieograniczonego krytykowania pracodawcy na forum publicznym.
odpowiedź