SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prawie 1,5 mln zł kary dla Masmal Dairy za fałszowanie masła tłuszczem roślinnym

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył karę w wysokości blisko 1,5 mln zł na firmę Masmal Dairy za wprowadzanie klientów w błąd poprzez fałszowanie masła tłuszczem roślinnym.

fot. shuttlerstockArticle

Masmal Dairy w Grudziądzu to firma produkująca m.in. masło pod takimi nazwami jak "Masło ekstra 200 g", "Masło ekstra osełka 300 g", "Masło ekstra z Warlubia 200 g", czy "Masło ekstra Amir 200 g". Sprzedawane są one w całej Polsce w dużych i małych sieciach handlowych.

Postępowanie UOKiK zostało wszczęte w październiku 2013 roku po informacjach z inspektoratów Inspekcji Handlowej. Pracownicy IH pobierali próbki masła produkowanego przez Masmal Dairy bezpośrednio z wybranych w całej Polsce sklepów, które je oferowały. Po badaniach w akredytowanych laboratoriach okazało się, że masła Masmal Dairy są fałszowane. Przykładowo "Masło ekstra" zawierało 61,8 proc. tłuszczu roślinnego, "Masło ekstra 100% oryginalne" - 14 proc. tłuszczu roślinnego, a "Masło ekstra Amir" – 11,73 proc.

Tymczasem jak podkreśla UOKiK, zgodnie z unijnym rozporządzeniem masło to produkt składający się z tłuszczu mlecznego w ilości od 80 do 90 proc., który nie może zawierać ani grama tłuszczu roślinnego. W związku z tym etykiety maseł Masmal Dairy błędnie informują konsumentów o tym, że kupują masło.

Inspekcja Handlowa od 2012 roku wydała 46 decyzji stwierdzających niewłaściwą jakość masła Masmal Dairy, nakładając kary na sklepy, które sprzedawały masło produkowane przez Masmal. Z kolei UOKiK kwestionował praktyki firmy Masmal w Warlubiu w 2006 roku i w 2008 roku (Masmal Dairy w Grudziądzu produkuje masło pod marką Masmal od 2012 r.).

Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów UOKiK nałożył na Masmal Dairy karę w wysokości 1 471 250 zł. Jednocześnie regulator nakazał zaprzestania wprowadzania klientów w błąd. Decyzja nie jest ostateczna - przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prawie 1,5 mln zł kary dla Masmal Dairy za fałszowanie masła tłuszczem roślinnym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl