SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prawie 2,3 tys. dziennikarzy zabitych w ciągu 25 lat, najwięcej w Iraku, na Filipinach i w Meksyku

Z danych Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (International Federation of Journalists, IFJ) wynika, że pomiędzy rokiem 1990 a 2015 na całym świecie zginęło 2297 dziennikarzy. - Najbardziej niebezpieczne było ostatnich 10 lat - podkreśla Anthony Bellanger, sekretarz generalny IFJ.

fot. Shutterstock.com Article

Publikacja pełnego raportu została zapowiedziana w drugiej połowie bieżącego tygodnia, jednak do kluczowych wniosków z tego opracowania dotarła agencja The Associated Press.

Dane wskazują, że w ciągu ostatniego ćwierćwiecza (od 1990 do 2015 r.) w 140 krajach na świecie podczas wykonywania swoich obowiązków zginęło 2297 dziennikarzy i innych pracowników mediów. Liczby wskazują też na rosnącą liczbę ofiar wraz z upływem czasu - w 1990 roku poniosło śmierć 40 dziennikarzy, natomiast od roku 2010 nie zdarzało się już, by ta liczba była co roku mniejsza niż sto.

- Najbardziej alarmujące są wyniki z ostatnich 10 lat - podkreśla w rozmowie z AP Anthony Bellanger, sekretarz generalny IFJ. - Smutny rekord przypada na rok 2006, gdy zabitych zostało w sumie 155 reporterów i innych pracowników mediów.

Na pierwszym miejscu listy krajów, w których zginęło najwięcej dziennikarzy w ostatnich 25 latach znajduje się Irak z liczbą 309 ofiar. Kolejne pozycje przypadają Filipinom (146 zabitych) i Meksykowi (120 ofiar). Raport IFJ alarmuje też, że według statystyk tylko w jednym na 10 przypadków śmierci dziennikarza prowadzone jest staranne i skuteczne śledztwo wyjaśniające przyczyny tragedii, a winni zostają ukarani.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prawie 2,3 tys. dziennikarzy zabitych w ciągu 25 lat, najwięcej w Iraku, na Filipinach i w Meksyku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl