SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prawie połowa Polaków nie ufa lekarzom

Z roku na rok Polacy tracą zaufanie do lekarzy. W Europie mniejsze zaufanie do przedstawicieli tej profesji wykazują jedynie Rosjanie - wynika z badania European Trusted Brands przeprowadzonego przez Reader’s Digest.

Lekarzom ufa w Polsce 57% ankietowanych, podczas gdy średnia w Europie wynosi 76%. Mniejszym zaufaniem medycy darzeni są jedynie w Rosji (47%). Poniżej średniej jest też Rumunia (63%) i Portugalia (75%).

Natomiast największym zaufaniem lekarze cieszą się w Finlandii (89%), Holandii (87%), Szwajcarii (86%), Belgii (84%) i Słowenii (84%).
 

W Polsce zaufanie do lekarzy od kilku lat systematycznie spada. W 2012 r. przedstawicielom tej profesji ufało 64% ankietowanych, a w 2011 r. – 73%.

Respondenci zostali także zapytani o zaufanie do pielęgniarek i farmaceutów. Zaufanie do tych pierwszych deklaruje 76% Polaków, podczas gdy średnia europejska wynosi 82%. Najmniejsze zaufanie do pielęgniarek mają Rumuni (51%), a poniżej europejskiej średniej są też Rosjanie (55%) oraz Portugalczycy (77%). Pielęgniarki największym zaufaniem cieszą się wśród mieszkańców Finlandii (94%), a także Francji, Holandii oraz Słowenii (92%).

Farmaceutom ufa w Polsce 78% badanych wobec średniej europejskiej wynoszącej 80%. Najmniejszym zaufaniem farmaceuci cieszą się w Rosji (57%), a największym – w Finlandii (93%), Belgii (89%) i Szwajcarii (87%).

Trzynasta edycja badania European Trusted Brands została przeprowadzona przez Reader’s Digest w 12 krajach europejskich (Belgia, Czechy, Finlandia, Francja, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowenia i Szwajcaria). Wzięło w niej udział 18 314 respondentów. Badanie realizowano metodą kwestionariusza on-line lub wywiadów pocztowych. Próba została dobrana tak, aby odzwierciedlała szeroki profil badanej populacji.

W Polsce badanie przeprowadzono metodą on-line. Analizie poddano 1049 ankiet.

Dołącz do dyskusji: Prawie połowa Polaków nie ufa lekarzom

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
haha
A 90% ufających lekarzom nigdy u żadnego się nie leczyła…
odpowiedź
User
Miś Uszatek
Gdyby lekarze pracowali tak jak dziennikarze (etaty dla kolegów i rodziny, którzy nic nie umieją, ale ich imie to bezczelność, wykorzystywanie do pracy stażystów z przedszkola, którzy nic nie umieją itp) to co drugi pacjent chory na katar by umierał.
odpowiedź
User
olo
a dlaczegoz by to mieli ufac, w koncu stanowia zagrozenie dla zdowia pacjenta
odpowiedź