SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prędkość internetu w Europie niższa od obietnic operatorów, Polska w środku stawki

Według raportu Komisji Europejskiej większość dostawców stacjonarnego internetu w krajach wspólnoty podaje zawyżone parametry oferowanych łączy. Przeciętnie prędkość internetu to 76 proc. tego, co deklarują w swoich reklamach i ofertach. W Polsce sytuacja jest zbliżona do średniej europejskiej.

Article

W opracowaniu udostępnionym przez Komisję Europejską (KE) pod uwagę wzięto trzy sposoby dostarczania stacjonarnego internetu: łącza kablowe, światłowodowe (FTTX) oraz działające w technologii xDSL, która jest najpopularniejsza w Europie - 7 na 10 połączeń szerokopasmowych w UE wykorzystuje tego typu rozwiązanie.

Według szacunków KE obecnie w krajach wspólnoty średnia prędkość internetu to jedynie 76 procent parametrów obiecywanych przez dostawców. Najlepsza sytuacja jest w segmencie kablowym, w którym połączenia mają w 90,1 proc. wydajność zapowiadaną przez operatorów. W środku stawki są połączenia światłowodowe osiągające 85,4 proc. deklarowanej prędkości. Najgorsza sytuacja jest wśród ofert internetowych realizowanych w technologii xDSL - tutaj użytkownicy mogą liczyć na to, że średnio ich łącza osiągną 65 proc. wydajności podawanej przez dostawców.

Pomimo różnic pomiędzy obietnicami operatorów a jakością realizowanych przez nich usług raport zwraca uwagę na fakt, że średnia prędkość połączeń internetowych w krajach UE rośnie - w ub.r. szacowano ją na 38 Mb/s, podczas gdy rok wcześniej średnia wynosiła 30
Mb/s.

Okazuje się też, że bardziej godni zaufania od europejskich dostawców internetu są operatorzy w Stanach Zjednoczonych. Tam sieci xDSL osiągają 92 proc. deklarowanej prędkości, w wypadku światłowodów jest to 113 proc., a połączeń kablowych – 102 proc.

Pod względem zgodności obietnic operatorów internetu z osiąganymi faktycznie prędkościami Polska znajduje się blisko średniej spotykanej w krajach europejskich. Porównując dane z poszczególnych rynków KE podaje w raporcie maksymalne prędkości osiągane przez łącza w godzinach szczytu. Okazuje się, że w wypadku połączeń xDSL nasz kraj osiąga poziom 85,6 proc. przy średniej 70,7 proc. Oznacza to prędkość ściągania danych na poziomie 9,1 Mb/s, podczas gdy średnia wynosi 8,7 Mb/s.


Na rynku sieci światłowodowych faktyczna prędkość połączeń w Polsce to 82,3 proc. tego, co obiecują dostawcy. Przeciętny współczynnik w krajach Europy wynosi pod tym względem 84 proc. W godzinach szczytu prędkość łączy FTTX w Polsce to 57,8 proc. przy średniej europejskiej 53,9 proc.


Z kolei 89,3 proc. to osiągnięty w Polsce wynik dotyczący sytuacji na rynku dostawców kablowych. Przeciętny europejski poziom w tym segmencie wynosi 86,1 proc. W godzinach szczytu wydajność połączeń kablowych w naszym kraju sięga 57 Mb/s, podczas gdy średnia wykazana przez raport jest w tym wypadku sporo wyższa i wynosi 63,4 Mb/s.


Ponadto raport zwraca uwagę na to, że od kwietnia 2016 r. użytkownicy internetu w krajach unijnych będą uzyskiwać bardziej wiarygodne informacje na temat parametrów oferowanych łączy. Zgodnie z planowanymi przepisami operatorzy będą bowiem zobowiązani do podawania, oprócz maksymalnych prędkości łączy (jak to robią obecnie) także do przedstawienia ich minimalnej gwarantowanej przepustowości oraz średniej prędkości, której może spodziewać się odbiorca. W wypadku niedotrzymania deklarowanych parametrów użytkownicy będą mieli szersze niż dotąd uprawnienia przy wypowiadaniu operatorowi umowy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prędkość internetu w Europie niższa od obietnic operatorów, Polska w środku stawki

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
asikik
w podanym zestawieniu Rumunia zajmuje drugie miejsce w Europie. To dobry internet, podobnie jak w Holandii i krajach skandynawskich. Szybkość internetu ?Liczy się czas pojawiania stron internetowych i informacji.
12 8
odpowiedź
User
pks_rulez
Co za dureń przegłosował ustawę, dzięki której dostawcy usług internetowych nie muszą już zapewniać prędkości internetu takiej jaka jest zapisana w umowie??!! Kur**, póki to nie weszło, to jeszcze jakoś te 60mbps hulało. Teraz tylko jak wiatr mocniej zawieje.
10 8
odpowiedź
User
pulawianin
A psm, tvk pulnet w pulawach jak zwykle pseudo usługi w wysokiej cenie...
TV drogie i internet a te ich kanały i internet się nadają do kosza...
Nie polecam drogo, z zanikającym sygnałem..
9 8
odpowiedź
User
GG
jakąs kur.a jestem w orange internet idzie kablem. miŁEM MIEC DO 10 MB a jest 0.4 mb
8 8
odpowiedź