SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Premier Morawiecki: zhakowane skrzynki nie były używane do korespondencji dokumentów niejawnych

Z całą mocą mogę podkreślić, że skrzynki, które są przytaczane jako przykład w sprawie ostatniego ataku hakerskiego, nie były używane do korespondencji jakichkolwiek dokumentów niejawnych – podkreślił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki Article

Premier Morawiecki został zapytany na wtorkowej konferencji prasowej o konsekwencje służbowe wobec osób, które używały prywatnych skrzynek mailowych do celów służbowych.

„Cała Europa, i wraz z nią Polska, doświadcza wielu ataków cybernetycznych, ataków hakerskich. Właściwie nie ma dnia, abym nie czytał w prasie międzynarodowej informacji o tym, że ta czy inna jurysdykcja lub instytucja padła ofiarą ataku hakerskiego. Także w Polsce taki incydent się zdążył, niestety miał miejsce w odniesieniu do urzędników publicznych” – wskazał premier.

Jednak, jak podkreślił, „skrzynki, które są przytaczane jako przykłady w sprawie ostatniego ataku hakerskiego, nie były używane do korespondencji jakichkolwiek dokumentów niejawnych”.

"Trzeba wyciągnąć konsekwencje i wnioski"

Premier stwierdził również, że z tej sytuacji trzeba wyciągnąć konsekwencje i wnioski. „I my je wyciągamy. Przede wszystkim staramy się dokonać pewnych zmian w całych procedurach dotyczących szyfrowania i tworzenia kluczy bezpieczeństwa przy używaniu mediów społecznościowych i skrzynek mailowych” – wskazał Morawiecki.

Sprawa cyberataków na Polskę zaistniała publicznie na początku czerwca. Wówczas szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę email i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych, poinformowane zostały stosowne służby państwowe.

Podkreślił jednocześnie, że "w skrzynce mailowej będącej przedmiotem ataku hakerskiego nie znajdowały się żadne informacje, które miały charakter niejawny, zastrzeżony, tajny lub ściśle tajny".

Cyberataki były tematem m.in. niejawnej części obrad Sejmu, podczas której przedstawiono informację rządu w tej sprawie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Premier Morawiecki: zhakowane skrzynki nie były używane do korespondencji dokumentów niejawnych

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
literat
CYTAT: w Polsce taki incydent się zdążył,

Hakerski atak na laptop gimbazy ?
2 0
odpowiedź
User
miś społeczny
Przede wszystkim: jeżeli tak łatwo jest zhakować prywatne skrzynki na komercyjnych serwerach, to myślicie że nie da się zhakować skrzynki służbowej na serwerze rządowym?
1 0
odpowiedź