SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes Cyfrowego Polsatu będzie powoływany przez spółkę Solorza, nowe kompetencje rady nadzorczej

Akcjonariusze Cyfrowego Polsatu przegłosowali zmiany w statucie, zgodnie z którymi prezesa firmy będzie powoływać nie rada nadzorcza, tylko spółka TiVi Foundation należąca do Zygmunta Solorza, a od 2025 roku wskaźnik zadłużenia netto do zysku EBITDA będzie wynosił maksymalnie 2. Nowe kompetencje zyskała rada nadzorcza firmy.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

W poniedziałek na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Cyfrowego Polsatu nad zmianami w statucie oddano 700,68 mln głosów z 521,26 mln akcji spółki (to 81,5 proc. jej kapitału). Za było 573,07 mln głosów, przeciw - 123,59 mln, a wstrzymujących się - 4,02 mln.

Większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz - poprzez spółki zależne ma 366,72 jego akcji stanowiących 57,34 proc. kapitału i dających 540,27 mln głosów na walnym zgromadzeniu (65,97 proc. ogółu).

Spółka Zygmunta Solorza będzie powoływała prezesa

W zmienionym statucie zapisano, że kontrolowana przez Zygmunta Solorza lichtensteińska spółka TiVi Foundation ma osobiste prawo do powoływania i odwoływania prezesa Cyfrowego Polsatu. Natomiast rada nadzorcza, która dotychczas mianowała i odwoływała wszystkich członków zarządu, teraz będzie za to odpowiadała w przypadku wszystkich poza prezesem.

Ponadto wszyscy członkowie zarządu i rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu przed powołaniem mają złożyć oświadczenia, że zapoznali się ze statutem spółki, szeregiem regulaminów (zarządu, rady nadzorczej, organizacyjnym, pracy i wynagradzania pracowników) oraz że zobowiązują się do ich ścisłego przestrzegania i stosowania.

Takie oświadczenia prezes i przewodniczący rady nadzorczej będą składali nie tylko organom Cyfrowego Polsatu i obsługującej firmę kancelarii prawnej, lecz także spółce TiVi Foundation.

TiVi Foundation ma też zyskać prawo powoływania i odwoływania prezesa i szefa rady nadzorczej Netii (dwie trzecie jej akcji należy do Cyfrowego Polsatu). Przedstawiono już projekt odpowiedniej zmiany statutu Netii, jej akcjonariusze będą nad nim głosować 8 czerwca.

Rada nadzorcza musi zgadzać się na zatrudnianie dyrektorów i doradców

W nowym statucie Cyfrowego Polsatu zmieniono niektóre kompetencje rady nadzorczej. Rada nie będzie już zatwierdzać działań spółki nieprzewidzianych w jej rocznym programie działania, które skutkują zaciągnięciem zobowiązań wynoszących minimum 10 mln zł.

Za to rada nadzorcza zyskała prawo wyrażania zgody na „zatrudnianie na stanowiskach dyrektora, zastępcy dyrektora, eksperta lub doradcy bez względu na podstawę tego zatrudnienia, w szczególności w ramach stosunku pracy, jak i innych stosunków prawnych”, a także na zmianę i rozwiązanie zatrudnienia osób na takich stanowiskach.

Ponadto rada będzie wyrażała zgodę na „każde nabycie i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości, a także na ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości, użytkowaniu wieczystym lub udziale w nieruchomości, o wartości do wysokości 0,2 proc. jednostkowej EBITDA spółki za ostatni rok obrotowy”, a także na „ubieganie się, zmianę lub zrzeczenie się jakiejkolwiek koncesji lub zezwolenia” oraz przenoszenie ich lub udostępnianie osobom trzecim.

Wskaźnik zadłużenia netto do EBITDA od 2025 roku maksymalnie 2

W statucie wprowadzono też zapisy, zgodnie z którymi zarząd i rada nadzorcza Cyfrowego Polsatu mają przestrzegać, żeby od początku 2025 roku zadłużenie netto firmy wynosiło maksymalnie dwukrotność jej zysku EBITDA z ostatnich 12 miesięcy.

- Począwszy od dnia 1 stycznia 2025 r. Zarząd Spółki zobowiązany jest prowadzić sprawy Grupy w taki sposób, aby Wskaźnik Zadłużenia w żadnym momencie nie przekroczył poziomu 2,0. W okresie do 31 grudnia 2024 r. Zarząd Spółki zobowiązany jest prowadzić sprawy Grupy w taki sposób, aby współczynnik zadłużenia nieprzekraczający poziomu 2,0 został osiągnięty najpóźniej do dnia 31 grudnia 2024 r. Weryfikacja wartości Wskaźnika Zadłużenia Grupy na dzień 31 grudnia 2024 r. nastąpi w chwili zatwierdzenia przez Zarząd i Radę Nadzorczą skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2024 r. - zapisano wśród przepisów dotyczących zarządu.

- Począwszy od dnia 1 stycznia 2025 r. Rada Nadzorcza nie może wyrazić zgody na zaciągnięcie zobowiązania z jakiegokolwiek tytułu, w wyniku którego może dojść do przekroczenia poziomu 2,0 Wskaźnika Zadłużenia, o którym mowa w art. 13 ust. 1.3. Statutu - określono wśród kompetencji rady nadzorczej.

W zarządzie Cyfrowego Polsatu ostatnie jak na razie zmiany nastąpiły wiosną ub.r. Z funkcji prezesa zrezygnował Tobias Solorz, syn Zymunta Solorza. Szefem spółki został Mirosław Błaszczyk, a wiceprezesem zasiadający w zarządzie od jesieni 2014 roku Maciej Stec. Ponadto z zarządu odeszli Dariusz Działkowski i Tomasz Gillner-Gorywoda, a powołany został Jacek Felczykowski.

Członkami zarządu firmy są też Aneta Jaskólska (od połowy 2010 roku), Agnieszka Odorowicz (od połowy 2016 roku) i Katarzyna Ostap-Tomann (od jesieni 2016 roku).

Natomiast radę nadzorczą Cyfrowego Polsatu tworzą Marek Kapuściński (przewodniczący), Robert Gwiazdowski, Leszek Reksa, Józef Birka, Aleksander Myszka, Tomasz Szeląg i Piotr Żak.

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała wzrost przychodów o 2 proc. do 2,85 mld zł, przy czym przychody od klientów i ze sprzedaży sprzętu nieznacznie zmalały. Firma miała sprzedanych 17,43 mln jednostkowych usług, po wzroście o 2,7 proc. - Oczekujemy, że COVID-19 będzie miał głębszy wpływ na wyniki drugiego kwartału - zaznaczono w sprawozdaniu firmy.

Cyfrowy Polsat zawiesił spłatę kredytu, kupuje Interię

Pod koniec kwietnia Cyfrowy Polsat porozumiał się z bankami co do przesunięcia o rok, do września 2024 roku, końcowego terminu spłaty 9,6 mld zł kredytu oraz o dwa lata, do marca 2025 roku, spłaty 900 mln zł zaciągniętego jesienią ub.r. kredytu obrotowego. Ustalono też, że firma do połowy 2021 roku nie będzie musiała spłacać rat z pierwszego kredytu.

Dzięki temu w 2020 i 2021 roku firma zamiast prawie 1,8 mld zł spłaci 600 mln zł kredytu, a spłatę ponad 6 mld zł przesunięto z 2022 na 2024 rok.

Na koniec marca br. zadłużenie brutto grupy Cyfrowy Polsat wynosiło 13,12 mld zł (oprócz kredytów i 2,02 mld zł z dwóch serii obligacji składało się na nie 1,42 mld zł z leasingu), a po odjęciu 1,14 mld zł posiadanych przez firmę środków zadłużenie netto miało wartość 11,98 mld zł, a jego relacja do zysku EBITDA z minionych 12 miesięcy wynosiła 2,86x.

Po obniżce stóp procentowych przez NBP sredni ważony koszt odsetek od kredytu i obligacji firmy to obecnie 2,3 proc.

- Na wyróżnienie wśród wydarzeń zeszłego kwartału zasługuje korzystne refinansowanie długu bankowego, które zakończyło wieloetapowy proces restrukturyzacji naszego zadłużenia. Dzięki niemu zyskaliśmy większą elastyczność oraz zapewniliśmy sobie możliwości dalszego rozwoju Grupy. Zwiększyliśmy też różnorodność wykorzystywanych instrumentów – wyemitowaliśmy pierwsze w Polsce zielone obligacje korporacyjne o wartości 1 mld zł, podwajając skalę naszej obecności na tym perspektywicznym rynku. Jednocześnie ta komfortowa sytuacja pozwala nam na kontynuowanie naszej polityki dywidendowej. W najbliższym czasie zarząd planuje wydać swoją rekomendację co do wypłaty dywidendy - zapowiada Katarzyna Ostap-Tomann.

30 kwietnia Telewizja Polsat zawarła przedwstępną umowę kupna od Grupy Bauer Media za ok. 422 mln zł Grupy Interia. Na transakcję musi wyrazić zgodę prezes UOKiK-u. - Zakup Grupy Interia to kolejna strategiczna inwestycja w rozwój naszej Grupy. Grupa Interia jest wiodącym graczem w tym segmencie. Jesteśmy podekscytowani ogromną skalą możliwości i synergii, jakie stwarza ta inwestycja. Liczymy na dynamiczny rozwój Interii - uzasadnił Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela.

Do grupy Cyfrowy Polsat należą m.in. Telewizja Polsat, Polkomtel (opretator sieci Plus), 66 proc. akcji Netii i Eleven Sport.

Cyfrowy Polsat od kilkunastu lat jest notowany na warszawskiej giełdzie. W związku z epidemią akcje spółki potaniały z ok. 28,50 zł pod koniec lutego do 20,20 zł 13 marca, ale szybko odbiły w górę i od 20 marca utrzymują się w przedziale 24-26 zł. W poniedziałek na koniec sesji kurs wynosił 24,50 zł, co przekłada się na kapitalizację w wysokości 15,67 mld zł.

Dołącz do dyskusji: Prezes Cyfrowego Polsatu będzie powoływany przez spółkę Solorza, nowe kompetencje rady nadzorczej

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adrian
Szykuje się prezes z poza układu towarzyskiego? Wizjoner na miarę Libickiego?
odpowiedź
User
Rio
To mówicie że ten podkreślający polskość swojego biznesu oligarcha kontroluje ten cały interes z Lichtensteinu? Brawo on ;-)
odpowiedź
User
Pani
Henryka powołają
odpowiedź