SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Adam Glapiński: czynniki podnoszące inflacje są przejściowe, będą wygasać w przyszłym roku

Obecnie przyczynami kształtowania się inflacji powyżej celu są czynniki, na które nie mamy żadnego wpływu. Są to jednak czynniki przejściowe, przynajmniej w części wygasną w przyszłym roku – powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas piątkowej konferencji prasowej.

fot. Shutterstock.comArticle

"Co roku w naszych założeniach polityki pieniężnej powtarzamy, że inflacja może wyjść powyżej dopuszczalne pasmo wahań wskutek szoków zewnętrznych i to się czasem dzieje. Właściwa reakcja polityki pieniężnej na szoki wytrącające inflację z celu zależy od ich przyczyn i od oceny trwałości skutków, a nie od samej skali odchylenia" – powiedział Adam Glapiński, prezes NBP, podczas piątkowej konferencji prasowej.

Zwrócił uwagę, że jedną z przyczyn inflacji są silne efekty bazy sprzed roku.

"Warto zauważyć, że w II kwartale roczna dynamika PKB przekroczy być może nawet 10 proc. Ale to nie oznacza, że gospodarka turbo przyspieszyła, że jest na jakiejś wyjątkowo szybkiej ścieżce wzrostu. To oznacza, że rok temu nastąpił wyjątkowo mocny spadek PKB. I w stosunku do tego spadku mamy taki wzrost. Podobnie jest z majową inflacją, która wyniosła według wstępnego odczytu GUS 4,8 proc., co się powszechnie podkreśla, ale w ujęciu miesięcznym ceny wzrosły tylko o 0,3 proc.” – powiedział Adam Glapiński.

Jego zdaniem obecnie głównym zadaniem banku centralnego jest analiza przyczyn wzrostu inflacji oraz ocena perspektywy jej kształtowania w horyzoncie oddziaływania naszej polityki pieniężnej.

"Prognozy pokazują, że mamy obecnie szczyt tegorocznej inflacji. Przy czym w maju mieliśmy rekordowy wzrost cen paliw w ujęciu rocznym, który wyniósł aż 33 proc., co wynikało ze wzrostu cen ropy na rynkach światowych i bardzo, bardzo silnych efektów bazy. Przyspieszył wzrost cen żywności, co ma także w dużej części przyczyny globalne, niezwiązane z naszą sytuacją krajową ani tym bardziej z polityką pieniężną" – stwierdził prezes NBP.

Jako inne czynniki kształtujące inflację Glapiński wskazał wzrost cen energii oraz podwyżkę cen wywozu śmieci.

"Wzrostowi cen sprzyjają także pewne elementy po stronie popytu, ale nie powodują w żadnym wypadku przekroczeniu celu inflacyjnego. Popyt konsumpcyjny, mierzony spożyciem indywidualnym, nie wrócił jeszcze do poziomu sprzed pandemii, cały czas jest poniżej pandemii" – powiedział.

Jak dodał, uważa, że czynniki te będą wygasać.

"Obecnie przyczynami kształtowania się inflacji powyżej celu są czynniki, na które nie mamy żadnego wpływu i które mają charakter podręcznikowych, klasycznych negatywnych szoków podażowych. Oddziaływają one negatywie na dochody, które ma do dyspozycji społeczeństwo, oddziaływają negatywnie na popyt w gospodarce i przez to osłabiają wzrost realny, a jednocześnie podwyższają ceny. Są to jednak czynniki przejściowe, przynajmniej w części wygasną w przyszłym roku. Dlatego, oceniając przyczyny inflacji, widzimy, że w kolejnych latach powinna się ona obniżać" – powiedział prezes NBP.

Dołącz do dyskusji: Adam Glapiński: czynniki podnoszące inflacje są przejściowe, będą wygasać w przyszłym roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl