SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes PAP wzywa do usunięcia rosyjskiej agencji TASS z Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Prasowych

Prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz wezwał w sobotę do usunięcia rosyjskiej agencji TASS z Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Prasowych (EANA) oraz do aktywnej walki z rosyjską dezinformacją. "Nie pozwólmy na uwiarygodnianie i legitymizację dezinformacji o zbrodniczym ataku Rosji na Ukrainę" - zaapelował do zarządu EANA.

Wojciech Surmacz, prezes PAP / fot. materiały prasoweArticle

"Wzywam Zarząd do uruchomienia procedury oraz natychmiastowe usunięcie agencji TASS z European Alliance of News Agencies. Rosyjska agencja w sposób bezprecedensowy i na niespotykaną dotąd skalę rozpowszechnia nieprawdziwe informacje na temat agresji Rosji w Ukrainie" - napisał Wojciech Surmacz w liście do zarządu EANA.

"Nie pozwólmy na uwiarygodnianie i legitymizację dezinformacji o zbrodniczym ataku Rosji na Ukrainę. Solidarność z naszymi przyjaciółmi z agencji Ukrinform i całym narodem ukraińskim jest dzisiaj naszym obowiązkiem" - podkreślił. "Niech żyje wolna i niepodległa Ukraina!" - dodał prezes Polskiej Agencji Prasowej.

EANA (European Alliance of News Agencies) skupia 32 europejskie agencje prasowe. Wśród członków stowarzyszenia jest PAP. Założone w 1956 roku, jest forum kontaktów, współpracy i wymiany doświadczeń; siedziba EANA mieści się w Bernie.

Głównym celem organizacji jest działanie na rzecz tworzenia sprzyjających warunków ekonomicznych i prawnych dla funkcjonowania agencji prasowych, m.in. w zakresie praw autorskich i dostępu do źródeł informacji. EANA m.in. wspiera współpracę między agencjami oraz organizuje debaty i dyskusje na tematy dotyczące biznesu agencyjnego, prawa oraz nowych technologii.

Rosja wykluczona z Eurowizji, rosyjskie stacje tv wyłączone w Polsce

W piątek po południu Europejska Unia Nadawców (EBU) poinformowała, że wykluczyła Rosję z tegorocznego konkursu piosenki Eurowizji, którego EBU jest organizatorem. Konkurs odbędzie się w maju w Turynie na północy Włoch.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w czwartek podjęła uchwałę o wykreśleniu z rejestru programów rozprowadzanych w Polsce rosyjskich kanałów RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV oraz Russija 24. W czwartek wieczorem i piątek te stacje wyłączyły ze swoich ofert czołowi operatorzy, m.in. Cyfrowy Polsat, Netia, UPC Polska, Canal+ Polska, Vectra, Toya i Orange Polska.

Dołącz do dyskusji: Prezes PAP wzywa do usunięcia rosyjskiej agencji TASS z Europejskiego Stowarzyszenia Agencji Prasowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl