SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes TVN o "podatku od Netflixa": jesteśmy zainteresowani wspieraniem polskiej kinematografii

Od lipca br. obowiązuje tzw. podatek od Netflixa – nowe przepisy zgodnie z którymi platformy VoD w Polsce muszą zapłacić 1,5 proc. podatku od swoich przychodów na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. - Jako jeden z największych nadawców w Polsce i istotny gracz w branży filmowej jesteśmy zainteresowani wspieraniem polskiej kinematografii - mówi Wirtualnemedia.pl Piotr Korycki, prezes TVN Discovery Polska.

Piotr Korycki, fot. TVN / Krzysztof DubielArticle

Nowe przepisy obowiązujące serwisy VoD (video on demand - wideo na żądanie) zostały wprowadzone wraz z tzw. tarczą antykryzysową 3.0. Właściciele platform będą musieli zapłacić 1,5 proc. podatku od przychodów z opłat od użytkowników lub z reklam (w zależności od tego, które są wyższe). Opłata ma pójść na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zwolnieni z niej będą mikroprzedsiębiorcy i wydawcy serwisów, których liczba użytkowników w zeszłym roku była mniejsza niż 1 proc. osób korzystających w Polsce z internetu szerokopasmowego.

Według danych UKE z takiego internetu korzystało w ub.r. 7,77 mln osób, więc progiem dla opłaty od VoD jest 77,7 tys. użytkowników serwisu. Z szacunków regulatora wynika, że PISF miałby zyskać na tej opłacie ok. 15 mln zł, a w kolejnych – minimum 20 mln zł.

Prezes TVN: wspieramy polską kinematografię

Do tej pory właściciele platform streamingowych albo w ogóle nie chcieli komentować tej opłaty i faktu, jak wpłynie ona na cenę dostępu do serwisów, albo wypowiadali się bardzo ostrożnie, nie wskazując czy dodatkowy koszt odbije się na użytkownikach.

Spytaliśmy o tę kwestię prezesa TVN Discovery Polska, Piotra Koryckiego. TVN posiada własną platformę Player.pl, złożył także wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na stworzenie wspólnego serwisu razem z Cyfrowym Polsatem.

- Rozumiem opłatę za platformy streamingowe jako tę, z której będzie korzystać Polski Instytut Sztuki Filmowej - mówimy nam Piotr Korycki. - Jako jeden z największych nadawców w Polsce i istotny gracz w branży filmowej jesteśmy zainteresowani wspieraniem polskiej kinematografii. Polskie filmy to ważny element naszej oferty programowej, jesteśmy ich koproducentem. Historycznie korzystaliśmy z dotacji PISF, a obecnie jesteśmy jednym z największych płatników na rzecz tej instytucji - zaznacza prezes TVN Discovery Polska.

Dodaje, że „jeśli chodzi o cały rynek platform streamingowych, za wcześnie, by wyrokować, jak wprowadzenie opłaty przełoży się na ich oferty, natomiast nie jest to rewolucja”.

Europejskie Obserwatorium Audiowizualne wyliczyło na podstawie obrotów platform VoD w Polsce w zeszłym roku, ile mniej więcej powinny zapłacić działające w Polsce serwisy.

Według tych danych Netflix zanotował w 429,31 mln zł przychodów (tym samym na PISF musiałaby wpłacić 6,44 mln zł), Ipla (należąca do Cyfrowego Polsatu) - 268,88 mln zł (1,5 proc. z tej kwoty to 4,03 mln zł), Player.pl (Grupa TVN Discovery) - 102,03 mln zł (1,5 proc. z tej kwoty to 1,53 mln zł), Amazon oferujący m.in. usługę Prime Video - 44,39 mln zł (665,9 tys. zł), CDA - 38,73 mln zł (580,9 tys. zł), a Apple - 290,4 tys. zł (4,4 tys. zł). Przychody pozostałych podmiotów oszacowano na 230,39 mln zł (1,5 proc. z tego to 3,45 mln zł), przy czym niektóre z nich zostaną zwolnione z opłaty.

Dołącz do dyskusji: Prezes TVN o "podatku od Netflixa": jesteśmy zainteresowani wspieraniem polskiej kinematografii

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
IOP
czyli to nic innego jak PR-owska zagrywka rządu bo jak największy Serwis Netflix miał by płacić rocznie ponad 6 Milionów złotych to jest nic na tak duża Firmę .
odpowiedź
User
Karolina
czyli to nic innego jak PR-owska zagrywka rządu bo jak największy Serwis Netflix miał by płacić rocznie ponad 6 Milionów złotych to jest nic na tak duża Firmę .

Skoro to jest dla nich nic - to niech płacą! Dzięki PISF mają szansę powstać fajne i wartościowe polskie produkcje, więc to tylko działanie na plus.
odpowiedź
User
Jener
Prezes TVN wali glupa niech wypowiada się u szfabow i kacapow tam jego miejsce


Czemu ? Kretynie.
odpowiedź