SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes TVP odpowiada RPO ws. "zakazu wypowiedzi" dla Michała Olszańskiego: "TVP nie ogranicza swobody wypowiedzi dziennikarzy"

- Ma Pan błędne informacje, jakoby w stosunku do redaktora Michała Olszańskicgo został wydany jakikolwiek zakaz wypowiadania się w mediach - napisał prezes TVP Jacek Kurski do Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich. To odpowiedź na doniesienia po komentarzu Olszańskiego, który ocenił, że wywiad z prezesem Kaczyńskim w „Pytaniu na śniadanie” „nie był dobrym pomysłem”.

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej / fot. Łukasz BrzezickiArticle

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do prezesa TVP Jacka Kurskiego zwrócił się z prośbą o wyjaśnienia w sprawie informacji portalu Wirtualnemedia.pl o działaniach kierownictwa firmy wobec dziennikarza Michała Olszańskiego.

W poniedziałek 13 maja br. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński był gościem porannego pasma TVP2 „Pytanie na śniadanie”. Wywiad przeprowadzili gospodarze programu: Monika Zamachowska i Michał Olszański. Lider PiS-u opowiadał o życiu prywatnym, m.in. o swoich kotach, przyjaciołach i ulubionych sposobach spędzania wolnego czasu. Wywiad był mocno krytykowany w mediach społecznościowych nie tylko za formę, ale przede wszystkim za pytania dziennikarzy. Rozmowę uznano wprost za element kampanii wyborczej przed tegorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego (odbywały się 26 maja br.).

Pomysł wywiadu dwa dni później w portalu naTemat.pl skrytykował Michał Olszański, zapytany o okoliczności rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim.

- Wiedziałem, że to nie jest dobry pomysł. "Pytanie na śniadanie" to audycja poranna, lifestylowa. Znając cechy prezesa Kaczyńskiego, wydawało mi się, że pomysł jego PR-owców na to, by w ten sposób ocieplać jego wizerunek nie jest do końca trafiony. I nie będzie to dla niego łatwa sytuacja - stwierdził Olszański.

W efekcie publikacji w NaTemat.pl Michał Olszański – jak informowaliśmy jako pierwsi - dostał zakaz wypowiadania się w mediach. Rozważane było także zawieszenie go w prowadzeniu programu.

RPO: efekt mrożący, pismo z prośbą o wyjaśnienia do prezesa TVP

O sprawę prezesa TVP Jacka Kurskiego postanowił zapytać Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który - jak podał - „na podstawie doniesień medialnych dowiedział się i zakazie dla redaktora Michała Olszańskiego z TVP”.

Rzecznik ocenił, że to bardzo poważne ograniczenie wolności słowa i rozpowszechniania informacji przysługującej na podstawie art. 54 Konstytucji. Dodał m.in., że takie działanie ma efekt mrożący.

Teraz szef publicznego nadawcy w odpowiedzi na pismo Rzecznika stwierdził, że "TVP w swojej działalności przestrzega przepisów prawa powszechnie obowiązującego, w szczególności Konstytucji oraz Prawa prasowego i nie stosuje wobec swoich dziennikarzy żadnej cenzury prewencyjnej”.

- Redaktor Michał Olszański związany był po prostu z TVP umową cywilnoprawną, która przewiduje zachowanie w poufności informacji uzyskanych w związku z realizacją umowy, a mogących naruszyć interes programowy, ekonomiczny lub dobre imię TVP - stwierdził Jacek Kurski. - Plotkarskie przedstawienie przez niego kulisów rozmowy z prezesem Kaczyńskim, wraz z subiektywnymi i nieuprawnionymi komentarzami, mogło doprowadzić do naruszenia interesów TVP. Mimo to TVP nie wydała żadnego zakazu - a jedynie przypomniała dziennikarzowi zasady, na jakich odbywa się współpraca pomiędzy stronami - zaznaczył.

Prezes Telewizji Polskiej podkreślił w swoim piśmie również, że RPO „posiada błędne informacje” i z „żalem zauważamy (Telewizja Polska), że to kolejny przykład twierdzeń i wypowiedzi skierowanych przez Pana przeciwko Telewizji Polskiej w oparciu o nierzetelne i niesprawdzone informacje”.

- Te bezpodstawne i tendencyjne twierdzenia upolityczniają i narażają na szwank autorytet sprawowanego przez Pana urzędu - stwierdził Jacek Kurski.

Michał Olszański od wielu lat jest związany z radiową Trójką, gdzie przygotowuje i czyta serwisy sportowe oraz prowadzi copiątkową autorską audycję „Godzina prawdy”. W TVP jest jednym z prowadzących „Pytania na śniadanie” oraz „Expressu reporterów” (oba programy są nadawane w TVP2). W lutym br. został jednym z laureatów Złotego Mikrofonu, nagrody przyznawanej przez Polskie Radio wybitnym radiowcom już od 1969 roku.

„Pytanie na śniadanie” oglądało w I półroczu 2019 r. 509 tys. osób, co przełożyło się na 10,25 proc. udziału.

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. W ub.r. zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes TVP odpowiada RPO ws. "zakazu wypowiedzi" dla Michała Olszańskiego: "TVP nie ogranicza swobody wypowiedzi dziennikarzy"

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bon
MO to emeryt ale dzielnie ciągnie ten wózeczek choć nie musi
odpowiedź
User
Spike
Kura w swojej życiowej roli - tłumacz zdarzeń niewystępujących
odpowiedź
User
Tvp
Kurski: w mojej TV dziennikarze mają otwarte pole do swobodnej i niezależnej wypowiedzi. Michał?! Zamknij się!!!
odpowiedź
User
Bocian
Jakby dajmy na to Ibisz powiedział, że zaproszenie kogoś do Tańca z gwiazdami nie było do końca dobrym pomysłem, to też ktoś z kierownictwa Polsatu by mu zwrócił uwagę. Oni wszyscy muszą mówić, że ich programy są piękne, wspaniałe i bez wad. I to rzeczywiście może wynikać z umów.
odpowiedź
User
Wiktor
DYKTATOR BODNAR ZAORANY PRZEZ PREZESA KURSKIEGO! ŚWIETNA ODPOWIEDŹ PANIE PREZESIE! BRAWO TVP!
odpowiedź