SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prezes TVP: Opłata audiowizualna powinna wynieść 20 złotych miesięcznie

Prezes TVP Juliusz Braun uważa, iż planowana opłata audiowizualna powinna wynieść ok. 20 złotych miesięcznie na gospodarstwo domowe. Zdaniem Brauna, tylko wtedy ma szansę wzrosnąć misyjność TVP.

Juliusz Braun, prezes TVP - fot. akpa

Juliusz Braun, prezes TVP - fot. akpa

Juliusz Braun rozmawiał o kwestii opłaty audiowizualnej podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy z portalem Wirtualna Polska. Jego zdaniem, zaproponowana przez Ministerstwo Kultury stawka 10 złotych od gospodarstwa domowego może zagwarantować jedynie to, że TVP nie będzie musiała „nerwowo gonić za reklamą z tygodnia na tydzień”.

- Funkcjonowanie na poziomie podobnym do obecnego, ale ustabilizowanym, bezpiecznym dającym jakąś możliwość inwestowania to jest jakieś 1,8 mld zł. Zwiększenie produkcji audiowizualnej: kulturalnej, edukacyjnej, historycznych seriali, co jest w mediach publicznych strasznie ważne, to jest rząd 2,2 mld zł - powiedział Braun. Jego zdaniem, opłata w wysokości ok. 20 zł jest w stanie zagwarantować odpowiednie zwiększenie produkcji.

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o tym, że opłata audiowizualna, która zastąpi abonament radiowo-telewizyjny, wejdzie w życie najprawdopodobniej nie wcześniej niż w styczniu 2015 roku. Ministerstwo Kultury zaproponowało, aby jej koszt wyniósł mniej więcej 10 zł na gospodarstwo domowe miesięcznie (więcej na ten temat).

Wraz z wprowadzeniem nowej opłaty, zniesiony zostanie obowiązek rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych. Obowiązujący w tej chwili abonament rtv uzależniony jest od liczby zarejestrowanych odbiorników. Opłata audiowizualna zakłada, że każde gospodarstwo będzie płacić za możliwość odbioru programu mediów publicznych, niezależnie od liczby i rodzaju posiadanych odbiorników. Otwarta pozostaje jeszcze kwestia, w jaki sposób Polacy będą uiszczać opłatę audiowizualną - czy będzie ona połączona z rachunkiem za prąd czy też będzie pobierana według bazy gospodarstw domowych (więcej na ten temat).

Od 1 stycznia 2014 r. abonament za używanie odbiornika radiowego wyniesie 5,90 zł miesięcznie, a za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego - 19,30 zł miesięcznie (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes TVP: Opłata audiowizualna powinna wynieść 20 złotych miesięcznie

54 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
bassdrum
20 zł miesięcznie na finansowanie koncernu TVP ?
A co z reklamami ? Bo chyba też zostaną, he he.
Miliony reklam + 20 PLN od łebka + etaty dla setek nowych znajomków + kolejne idiotyczne programy pseudo-rozrywkowe.
Jedyna pociecha "opłaty audiowizualnej" to taka, że kablówki/CP/NC+ dostaną po tyłku.
NIKT normalny nie będzie płacił 2 razy za patrzenie w telewizor.
62 9
odpowiedź
User
Za dwie dychy
Nowy podatek Tuska od nieudolności jego ludzi z Unii Wolności w TVP??
66 10
odpowiedź
User
Obserwator ulic
Pan żeś zdurniał panie Braun!
46 10
odpowiedź
User
PAPA72
TO JEST GŁUPIE P,PREZESIE
36 9
odpowiedź
User
faruk
A misję tę zapewni Lis z żoną i reszta tej czerwonej "kamandy" ?
45 9
odpowiedź