SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes UODO nie chce wszcząć postępowania ws. ujawnienia przez TVP wyników testu na koronawirusa Marty Lempart

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych odmówił wszczęcia postępowania na prośbę Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie ujawnienia przez TVP Info wyników testu na obecność koronawirusa u liderki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Marty Lempart.

 

Marta Lempart, fot. screen z youtube'aArticle

W środę, 16 grudnia ub. roku TVP Info ujawniło, że Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa. Materiał na temat zakażenia Lempart, autorstwa Macieja Sawickiego znalazł się także głównym wydaniu „Wiadomości”.

Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który wniósł do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o wszczęcie postępowania w sprawie wycieku informacji na temat zakażenia koronawirusem przez liderkę OSK.- Wątpliwości co do bezpieczeństwa przetwarzania danych mogą wpłynąć na niechęć do poddawania się testom - wskazał Bodnar w piśmie do prezesa UODO.

W ocenie RPO „brak zdecydowanych działań mających na celu wyjaśnienie tej sytuacji może wpłynąć na podważenie zaufania obywateli do organów władzy publicznej”. - Co więcej, pojawianie się takich przypadków może przesądzić o wzbudzeniu nieufności wobec rozwijanych obecnie projektów, takich jak Internetowe Konto Pacjenta czy e-recepta, jak i całego systemu o informacji w ochronie zdrowia - napisał Adam Bodnar.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych stwierdził jednak, że mógłby wszcząć postępowanie na żądanie samej Marty Lempart. Zdaniem UODO, Rzecznik Praw Obywatelskich nie ma prawa żądać wszczęcia takich postępowań.

REM: materiał narusza zasady Karty Etycznej Mediów

Według Rady Etyki Mediów grudniowy materiał „Wiadomości” ujawniający, że Marta Lempart ma koronawirusa, naruszał kilka zasad Karty Etycznej Mediów - zasadę prawdy, oddzielania komentarza od informacji czy zasadę szacunku i tolerancji. Skargę na ten materiał wniosła Agnieszka Kublik z „Gazety Wyborczej”.

Członkowie REM zwrócili m.in. uwagę, że autor materiału przekazuje informację o chorobie Marty Lempart podkreślając, że jako pierwsi dotarli niej dziennikarze TVP Info. - Zgodnie z prawem tylko ona sama mogła ją ujawnić. (Autor) narusza w ten sposób zasadę szacunku i tolerancji Karty Etycznej Mediów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes UODO nie chce wszcząć postępowania ws. ujawnienia przez TVP wyników testu na koronawirusa Marty Lempart

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl