SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes UOKiK nie udostępni dokumentów ws. przejęcia Polska Press przez PKN Orlen

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nie udostępni Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi akt postępowania antymonopolowego w sprawie przejęcia Polska Press przez PKN Orlen. Argumentuje, że dokumenty zawierają informacje będące „tajemnicą przedsiębiorstwa”.

 

Article

Rzecznik Praw Obywatelskich w środę po raz trzeci zwrócił się do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego z prośbą o udostępnienie dokumentów na podstawie których wydał on zgodę na przejęcie Polska Press przez PKN Orlen.

Tomasz Chróstny nie udostępni jednak akt sprawy na prośbę Adama Bodnara, choć - zgodnie z prawem - każda instytucja, do której zwróci się RPO musi z nim współpracować. Oznacza to także zapewnienie dostępu do dokumentów na podstawie m.in. prawa dostępu do informacji, jaki zapewnia Konstytucja.

Prezes UOKiK: dokumenty zawierają „tajemnice przedsiębiorstwa”

W odpowiedzi na pismo Adama Bodnara, prezes UOKiK poinformował, że nie przekaże mu dokumentów w sprawie kupna Polska Press przez PKN Orlen, ponieważ „w toku prowadzonego postępowania podlegają szczególnej ochronie, a przepisy o ochronie konkurencji i konsumentów  ograniczają prezesowi UOKiK możliwość ich przekazania innym organom”.

Tomasz Chróstny powołał się na ustawę o ochronie konkurencji, która wskazuje, że „informacje uzyskane w toku postępowania nie mogą być wykorzystane w innych postępowaniach prowadzonych na podstawie odrębnych przepisów, z zastrzeżeniem określonych w tej ustawie”. Takie informacje może wykorzystywać jedynie w szczególnych przypadkach m.in. prokuratura czy przewodniczący Urzędu Nadzoru Finansowego.

- Pracownicy UOKiK są obowiązani do ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa, jak również innych informacji podlegających ochronie na podstawie odrębnych przepisów, o których powzięli wiadomość w toku postępowania. Powyższy przepis nie ma zastosowania jedynie do informacji powszechnie dostępnych, informacji o wszczęciu postępowania oraz informacji o wydaniu decyzji kończących postępowanie i ich ustaleniach. Co więcej, jak zostało powyżej wskazane, na organie antymonopolowym ciąży obowiązek ochrony danych zgromadzonych w toku postępowania i wykorzystania ich zgodnie z celem, w jakim zostały uzyskane – zaznacza w swojej odpowiedzi do RPO, prezes UOKiK.

Jak dodaje, „materiały uzyskane w toku toczącego się przed prezesem UOKiK postępowania, zawierają tajemnice prawnie chronione, w tym tajemnice przedsiębiorstwa”. - W świetle opisanych wyżej ograniczeń wynikających z przepisów ustawy o ochronie konkurencji udostępnienie tych dokumentów nie jest w mojej ocenie możliwe – podsumowuje.

Polska Press ma ponad 170 tytułów prasowych

W portfolio prasowym Polska Press Grupy jest ponad 20 dzienników regionalnych („Dziennik Bałtycki”, „Dziennik Łódzki”, „Dziennik Zachodni”, „Gazeta Krakowska”, Głos Wielkopolski”, „Kurier Lubelski”, „Polska Metropolia Warszawska”, „Express Ilustrowany”, „Gazeta Krakowska”, „Dziennik Polski”, „Gazeta Lubuska”, „Gazeta Pomorska”, „Kurier Poranny”, „Gazeta Współczesna”, „Nowa Trybuna Opolska”, „Echo Dnia”, „Gazeta Codzienna Nowiny”, „Głos Dziennik Pomorza”, „Express Bydgoski” i „Nowości Toruńskie”), a także prawie 150 tygodników lokalnych (m.in. „Nasza Historia”, „Moto Salon”, „Moto Salon Classic”, „Strefa Biznesu”, „Strefa Agro”) oraz bezpłatna gazeta „Naszemiasto.pl”.

Firma wydaje też ok. 500 serwisów internetowych, głównie Naszemiasto.pl i portale poszczególnych tytułów prasowych. Na początku br. sprzedała serwis ogłoszeniowy Gratka.pl do Ringier Axel Springer Media (wydającego w Polsce m.in. Onet, „Fakt”, „Newsweek” i „Forbesa”).

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zabierał głos w sprawie przejęcia Polska Press przez koncern jeszcze przed wydaniem decyzji, oceniał, że ta transakcja "rodzi wiele zagrożeń". - Trudno się spodziewać, aby media kontrolowane przez państwo prawidłowo wykonywały swą kontrolną funkcję - pisał do prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego.

Dołącz do dyskusji: Prezes UOKiK nie udostępni dokumentów ws. przejęcia Polska Press przez PKN Orlen

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jan
Pamiętamy 20121
odpowiedź
User
Marek
Po prostu nie da się udostępnić tego co prezes przez telefon powiedział. A to była cała "dokumentacja", na tyle krótka ze pan z uokiku ją zapamiętał, bez notowania.
odpowiedź
User
Grześ
BREJKING NJUS! BREJKING NJUS! BREJKING NJUS!
Jako pierwsi dotarliśmy do dokumentacji!
To SMS od szeregowego wicepremiera o treści "Udzielaj."
BREJKING NJUS! BREJKING NJUS! BREJKING NJUS!
odpowiedź