SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezes UOKiK odwołany z powodu Polsatu?

Premier Jarosław Kaczyński odwołał w środę Cezarego Banasińskiego ze stanowiska prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Taką informację podał UOKiK w czwartkowym komunikacie. Banasiński był prezesem Urzędu od września 2001 roku. Jego kadencja zakończyła się w październiku 2006 roku, mimo tego nadal sprawował swoją funkcję.

Z informacji Radia Zet wynika, iż w tym tygodniu Cezary Banasiński miał podpisać zgodę dla niemieckiego koncernu wydawniczego Axel Springer na kupno ponad 25 proc. akcji telewizji Polsat. Były prezes Urzędu powiedział jednak rozgłośni, że nie wie dlaczego został odwołany, choć jego zdaniem powodem mógł być upływ kadencji.

Banasiński podsumowując swoją pracę wskazał między innymi na zwiększenie efektywności UOKiK-u, a także wprowadzenie europejskich standardów przepisów. W ciągu ostatnich lat udało się także wprowadzić system nadzoru nad rynkiem.
Czwartkowa "Rzeczpospolita" podała, że prezydent Lech Kaczyński podpisał w środę Ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów. Zgodnie z nowym prawem, premier będzie powoływał prezesa UOKiK na pięcioletnią kadencję w drodze konkursu. Kandydaci muszą mieć wykształcenie wyższe, preferowani są absolwenci prawa, ekonomii lub zarządzania.

W opinii Banasińskiego najlepiej by się stało, gdyby jego następca został powołany jak najszybciej. Do czasu wyłonienia nowego szefa Urząd nie może bowiem wydawać żadnych opinii.

Cezary Banasiński jest doktorem nauk prawnych, adiunktem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1991-1996 był doradcą pełnomocnika rządu ds. integracji europejskiej i pomocy zagranicznej w Urzędzie Rady Ministrów, od 1996 roku odpowiedzialny za problematykę dostosowania publicznego prawa gospodarczego do prawa wspólnotowego. Od 1997 roku współpracował w zakresie analiz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z Biurem Orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Przez dwa lata (2000-2001) był podsekretarzem stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej odpowiedzialny za harmonizację prawa polskiego z prawem wspólnotowym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezes UOKiK odwołany z powodu Polsatu?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl