SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezesi firm optymistycznie o biznesie po pandemii

53 proc. prezesów firm w Polsce, jest przekonanych, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy będziemy świadkami wzrostu globalnej gospodarki - wynika z 24. edycji badania PwC CEO Survey. Optymizm jest jeszcze większy na poziomie świata i regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W porównaniu do średniej światowej wyróżnia nas znacznie niższa niż na świecie chęć przeznaczenia wydatków na zrównoważony rozwój i inicjatywy ESG oraz transformację cyfrową.

Pomimo globalnej recesji rekordowa liczba prezesów na świecie uważa, że nastąpi odbicie w gospodarce. Takiego zdania jest 76 proc. respondentów badania PwC CEO Survey na świecie i 63 proc. w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce grupa “optymistów” jest najmniejsza spośród wszystkich badanych państw i wynosi 53 proc..

Jednocześnie zdecydowana większość liderów biznesu spodziewa się wzrostu przychodów swoich biznesów. Pewnych takiego scenariusza w perspektywie 12 miesięcy jest 76 proc. polskich prezesów, a w perspektywie 3 lat aż 86 proc. badanych (na świecie odpowiednio 85 proc. i 88 proc.).

Odwrót od rekordowego pesymizmu

- Warto przypomnieć, że w poprzednim badaniu, które było przeprowadzone na jesieni 2019 r., mieliśmy do czynienia z rekordowym pesymizmem jeśli chodzi o ocenę perspektyw globalnej gospodarki. Wówczas 53 proc. liderów biznesu na świecie spodziewało się spowolnienia gospodarczego, ale w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej ta grupa respondentów wyniosła 43 proc. i była najmniejsza spośród wszystkich badanych regionów. Dziś optymizm wśród polskich menedżerów jest znacznie ostrożniejszy niż u kolegów na świecie, cieszy natomiast fakt, że pewność co do wzrostu przychodów firm jest na bardzo wysokim poziomie. To oznacza, że mimo zmienionych i nadal trudnych warunków polskie firmy znalazły sposób na rozwój biznesu, czego potwierdzeniem jest chociażby w części firm przyspieszenie procesów transformacji cyfrowej czy znakomite wyniki eksportu  - mówi Adam Krasoń, prezes PwC w Polsce.

Na horyzoncie liczne ryzyka

Wśród kluczowych ryzyk wymienianych przez prezesów firm na świecie pierwsze 3 miejsca zajmują: cyberzagrożenia (85 proc. odpowiedzi), niepewny wzrost gospodarczy (83 proc.) oraz pandemia i inne kryzysy zdrowotne (81 proc.).

W Polsce na pierwszym miejscu znalazła się niepewność co do regulacji podatkowych (90 proc. odpowiedzi po zsumowaniu “jestem tym bardzo zaniepokojony” i “jestem tym w pewnym stopniu zaniepokojony”). Na kolejnych pozycjach respondenci wymienili niepewny wzrost gospodarczy (88 proc.) i później dopiero pandemię (86 proc.).

W pierwszej 15 największych zagrożeń wskazywanych przez polskich menedżerów nie znalazły się ani ryzyka związane z dostępnością pracowników z kluczowymi umiejętnościami, ani dezinformacją wywołaną falą fake newsów. Nadal jednak znaczna część prezesów wyraża zaniepokojenie tymi zjawiskami – 61 proc. w odniesieniu do kluczowych umiejętności i 63 proc. do dezinformacji (po zsumowaniu odpowiedzi “bardzo zaniepokojony” i “w pewnym stopniu zaniepokojony”). Wśród prezesów firm na świecie te ryzyka było wymieniane częściej - odpowiednio 72 proc. i 70 proc..
 

-Na świecie w ciągu ostatniego roku widzimy znaczne przyspieszenie inicjatyw związanych z ładem środowiskowym, społecznym i korporacyjnym. Pojęcie ESG (od angielskiego Environmental, Social, and Corporate Governance) odnosi się do trzech głównych czynników pomiaru trwałości i wpływu społecznego inwestycji w spółkę lub biznes. Martwić może jednak fakt, że polskie spółki wydają się nie traktować tych kwestii z wystarczającą powagą -  mówi Piotr Rówiński, partner w PwC, lider zespołu ds. zarządzania ryzykiem.

35 proc. prezesów z Polski przyznaje, że powinni robić więcej w kwestii mierzenia i raportowania wpływu na środowisko (globalnie jest to odpowiednio 39 proc. i 43 proc.). Mimo to, zaledwie 22 proc. liderów biznesu w Polsce deklaruje, że zmiany klimatu i szkody środowiskowe znalazły się w ich strategii zarządzania ryzykiem (40 proc. globalnie).

CEO stawiają na inwestycje

69 proc. polskich respondentów oraz 77 proc. globalnie w najbliższych 12 miesiącach zamierza skupić się na szukaniu efektywności operacyjnej. Na liście priorytetów są także wzmacnianie wzrostu organicznego (59 proc. badanych w Polsce, 73 proc. na świecie) oraz opracowanie nowego produktu i/lub usługi (odpowiednio 51 proc. i 56 proc.).

Dodatkowo 31 proc. szefów i szefowych firm z z Polski deklaruje, że rozważa w najbliższym roku fuzje i przejęcia; na świecie taki ruch deklaruje 38 proc. badanych.

Z kolei w najbliższych 3 latach aż 83 proc. prezesów na świecie planuje zwiększyć swoje wydatki na transformację cyfrową, 76 proc. na inicjatywy wzmacniające efektywność kosztową, a 72 proc. na cyberbezpieczeństwo i ochronę danych.

W Polsce to efektywność kosztowa będzie priorytetem dla zarządzających przy zwiększaniu inwestycji - takiej odpowiedzi udzieliło 82 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazła się transformacja cyfrowa (73 proc. - o 10 pkt proc. niżej niż w przypadku globalnych wskazań), a dalej cyberbezpieczeństwo i ochrona danych oraz programy wzmacniające wzrost organiczny (po 57 proc. odpowiedzi).

W porównaniu do swoich kolegów na świecie i w regionie polscy respondenci dużo mniejsze inwestycje planują w: zrównoważony wzrost i inicjatywy ESG (25 proc. różnicy względem globalnej średniej), przywództwo i rozwój talentów (18 proc. różnicy), cyberbezpieczeństwo (15 proc.) oraz transformację cyfrową (10 proc.).

Ochrona miejsc pracy w dobie Covid-19

W czasie pandemii ochrona miejsc pracy stała się jednym z priorytetów dla rządów państw i liderów biznesów. Z odpowiedzi uzyskanych od polskich respondentów badania wynika, że 43 proc. przedsiębiorstw nie zmieniło poziomu zatrudnienia w ostatnich 12 miesiącach.

Co więcej, 22 proc. firm przyznaje, że zwiększyła liczbę pracowników. Jednocześnie, 35 proc. badanych deklaruje, że w ciągu ostatniego roku liczba zatrudnionych została zmniejszona.

Perspektywa kolejnych miesięcy i lat wygląda bardzo obiecująco. 43 proc. firm z Polski zamierza zwiększyć zatrudnienie w tym roku, a w ciągu 3 lat takie plany deklaruje aż 78 proc. badanych. Tylko 10 proc. firm w Polsce (w porównaniu do 21 proc. na świecie i 18 proc. w regionie) spodziewa się spadku liczby zatrudnionych w swoich organizacjach w tym roku.

PwC przeprowadziło badanie wśród 5050 prezesów firm w 100 krajach w styczniu i lutym 2021 r. W tej grupie było 163 respondentów z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym 49 prezesów z Polski. Nie wszystkie liczby na wykresach sumują się do 100 proc. w wyniku zaokrąglania wartości procentowych i decyzji, by w niektórych przypadkach nie pokazywać odpowiedzi „inne”, „żadne z powyższych” i „nie wiem”.

Dołącz do dyskusji: Prezesi firm optymistycznie o biznesie po pandemii

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl