SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Priorytety prezydencji portugalskiej w Unii Europejskiej: Covid-19, budżet UE, kwestie socjalne

Koordynacja walki z pandemią Covid-19, wdrażanie budżetu UE na lata 2021-2027, a także wymiar socjalny UE - to niektóre z priorytetów prac na najbliższe pół roku Portugalii, która w styczniu przejęła z rąk Niemiec unijną prezydencję.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

"W znacznym zakresie, prezydencja portugalska będzie zajmowała się społeczno-gospodarczym wpływem pandemii na UE, jak i samą pandemią. Jak? W zakresie promocji dobrej współpracy miedzy instytucjami UE i państwami członkowskimi w radzeniu sobie z pandemią" - powiedział na wideokonferencji z dziennikarzami ambasador Portugali przy UE Nuno Brito.

Jak dodał, wśród priorytetów portugalskiej prezydencji znajduje się odbudowa gospodarcza UE, z uwzględnieniem transformacji klimatycznej i cyfrowej. Drugi priorytet, jak zaznaczył, to społeczny wymiar UE. "To kluczowy element, aby zagwarantować sprawiedliwą i inkluzywną transformację energetyczną i klimatyczną" - wyjaśnił Brito.

Trzecim priorytetem ma być strategiczna autonomia UE. "Chcę w tej kwestii powiedzieć jasno. To nie oznacza protekcjonizmu, ale zasady, multilateralizm, standardy, klimat oraz wartości, które UE chce promować" - zaznaczył.

Ambasador Portugalii przy UE podkreślił, że ważnym elementem prac prezydencji będzie kwestia wdrażania budżetu UE na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy. Jak powiedział, w UE ciągle trzeba zakończyć negocjacje dot. niektórych części wieloletnich ram finansowych. Parlament Europejski musi też wydać ostateczna zgodę na utworzenie funduszu odbudowy.

"Będziemy śledzić bardzo dokładnie proces ratyfikacji w różnych państwach członkowskich (dot. funduszu odbudowy - PAP)" - podkreślił.

Ambasador zapowiedział, że Portugalia planuje zorganizować w trakcie swojej prezydencji w Porto specjalny szczyt dot. spraw społecznych. Chodzi o dyskusje na temat społecznego wymiaru transformacji cyfrowej i energetycznej ze stronami społecznymi. W maju w Porto ma odbyć się też szczyt UE-Indie.

Brito zapowiedział też, że w trakcie prezydencji może odbyć się spotkanie unijnych przywódców z przywódcami krajów Partnerstwa Wschodniego. "To jednak będzie uzależnione od różnych kwestii. Dziś nie mogę powiedzieć, czy to spotkanie będzie się mogło odbyć, czy też nie" - zaznaczył.

Na czas prezydencji portugalskiej przypada też początek sprawowania władzy przez nową administrację amerykańską. "Prezydent Joe Biden już rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Mamy nadzieję, że w trakcie pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. uda się spotkać unijnym liderom z nowym prezydentem USA" - wskazał Portugalczyk.

 

Dołącz do dyskusji: Priorytety prezydencji portugalskiej w Unii Europejskiej: Covid-19, budżet UE, kwestie socjalne

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl