SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezydent Zamościa spalił lokalną gazetę? „Wstyd”

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk rozpoczął kampanię wyborczą wpisem opatrzonym zdjęciem z płonącą gazetą, wyglądającą jak “Tygodnik Zamojski”, oburzył dziennikarzy i internautów. - Moim zdaniem to nie jest tygodnik, nie ma logotypu, więc nie jest to “Tygodnik Zamojski”. Jest to wyrób gazetopodobny – mówi Wirtualnemedia.pl prezydent Zamościa. Dziennikarz tytułu są pewni, że Wnuk spalił ich gazetę. - Od takich gestów, niedaleko do palenia książek - komentuje jeden z internautów.

 

Andrzej Wnuk/ Fot. Facebook Andrzeja WnukaAndrzej Wnuk/ Fot. Facebook Andrzeja Wnuka

Wspierany przez PiS prezydent Zamościa Andrzej Wnuk ogłosił swój start w wyborach samorządowych 2024 umieszczając na Facebooku swoje zdjęcie z płonącą gazetą – wydawanym w jego mieście od 1979 roku Tygodnikiem Zamojskim. Opatrzył je długim wpisem, w którym informuje o swoim wykształceniu, karierze zawodowej, pracy na stanowisku prezydenta (od 2014 roku) i tym, jak będzie przebiegała jego kampania.   

- Co nas będzie wyróżniać? Ostatnio jechałem z moim synem i on zapytał - tato tu zaraz pojawią się te twarze - twoja też będzie w całym mieście? Odpowiedziałem - tak synku - na tym polega kampania… To niby nic takiego. Ale mój 8-letni syn uświadomił mi pewien schemat. Ta powtarzalność polega na pozach, przykrywaniu niedoskonałości, ukrywaniu pewnej prawdy. Jak to kiedyś ktoś powiedział jest prawda czasu i prawda ekranu. Dlatego moja kampania będzie zupełnie inna. Inna wizualnie i merytorycznie - zapowiada Wnuk i słowa dotrzymuje, bo start kampanii oburza dziennikarzy i internautów. 


- Prezydent Zamościa pali Tygodnik Zamojski, jedno z niewielu niezależnych mediów, które się w Polsce ostały. Wstyd – pisze na platformie X (dawny Twitter) Klaudia Kowalczyk, dziennikarka Radia Nowy Świat i portalu Jawny Lublin.  

- Takie zdjęcie nie powinno powstać. Rozumiem emocje, ale można z gazetą polemizować, dochodzić swoich praw. Jednak od takich gestów, niedaleko już np. do palenia książek, a tuż kojarzy się z najmroczniejszymi czasami. Myślę, że tego zdjęcia nie uda mi się już zapomnieć. Panie Prezydencie, niech Pan to przemyśli – apeluje jeden z internautów na Facebooku.  

To jest "Tygodnik Zamojski”, mówią dziennikarze

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl prezydent twierdzi, że to nie jest “Tygodnik Zamojski”. - Moim zdaniem to nie jest tygodnik, nie ma logotypu więc nie jest to Tygodnik Zamojski. Jest to wyrób gazetopodobny. Cieszę się, że mój wpis wywołał pożądany efekt, czyli zaciekawił. O to chodzi w kampaniach wyborczych. Proponuję też przeczytać zawartość tego wpisu, który jest oznaczony znaczkiem „hot news”. Sam pomysł ma na celu zilustrowanie hasła „hot news” - mówi Wnuk.  

Komentarze na platformie X i Facebooku świadczą jednak o tym, że czytelnicy od razu dostrzegli Tygodnik Zamojski. - Ile osób to rozpoznaje? 10 osób 15? Każdy ma prawo do własnej oceny. Moja jest taka, że informacja o starcie w kampanii jest gorącym newsem i zilustrowana została przez grafika właśnie w taki sposób i ja z tym nie polemizuję. Nie ma tu, żadnych negatywnych intencji – zaznacza Wnuk.  

CZYTAJ TAKŻE: „Tygodnik Zamojski” najchętniej kupowany w listopadzie, „Życie Bytomskie” najbardziej w dół

To co mówi, nie zgadza się jednak z tym, co napisał w odpowiedzi na jeden z komentarzy na Facebooku, pod „hot newsem”.  
Na wpis jednego z internautów: - TZ się tak jara. Wnuk odpowiada: - Gdy pierwszy raz pojawił się tam tekst szkalujący mnie, moja mama trafiła do szpitala z nerwów. Teraz po 9 latach regularnego ataku wobec mojej osoby nabrałem dystansu. Pozdrawiam Cię Jadwiga Hereta i Michał Kamiński [to nazwisko dziennikarki, która zajmuje się tematami związanymi z działaniami prezydenta i redaktora naczelnego Tygodnika Zamojskiego – przyp. red.] – pisze prezydent Zamościa.  

Swoją gazetą rozpoznają pracownicy „Tygodnika Zamojskiego”. - Oczywiście, że na zdjęciu jest tygodnik, ja wiem. Nie ma winiety, ale wiem, jak wygląda pierwsza strona. Tej części spalonej nie widać, ale na dole to tygodnik – mówi w rozmowie dla Wirtualnemedia.pl Michał Kamiński.  

 
- Można tylko powiedzieć, że to co zrobił Wnuk, jest głupie. Na bieżąco informujemy mieszkańców o aferach z udziałem prezydenta, wyciągamy sprawy związane z problemami z prawem, piszemy co robi w mieście, opisujemy sprawy przetargów. Patrzymy władzy na ręce i dlatego ten tygodnik go męczy – mówi Kamiński.  

Dziennikarka tygodnika wyjaśnia, które wydanie gazety pali na zdjęciu Wnuk. - Od rana dostaję dziś informacje od ludzi i każdy to ewidentnie kojarzy z Tygodnikiem Zamojskiem. Jesteśmy starą gazetą i widać, że to nasz tygodnik nawet po szacie graficznej. To jest dokładnie ten numer - z 30 stycznia 2024 roku, w którym jest opublikowany mój tekst pod tytułem „Garaż prokuratora Ziarkiewicza”, w którym chodzi o sprawy niewygodne dla PiS-u, chowane w garażu. W tym tekście opisuję też brudne chwyty prezydenta Zamościa – wyjaśnia w rozmowie dla Wirtualnemedia.pl Jadwiga Hereta.  

Tygodnik Zamojski planuje się odnieść do sprawy na swoich łamach.

 

Dołącz do dyskusji: Prezydent Zamościa spalił lokalną gazetę? „Wstyd”

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
:-(
Świat wg PiS :-(
odpowiedź
User
Julka
Pomysłowe! 10/10!
odpowiedź
User
Gość
Typowy pisior, wszystko by zniszczył tfu
odpowiedź