SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prezydent Ukrainy Zełenski człowiekiem roku dziennika "Financial Times"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został w poniedziałek uznany przez brytyjski dziennik "Financial Times" człowiekiem roku 2022. "Jestem bardziej odpowiedzialny niż odważny... ?Po prostu nie lubię zawodzić ludzi" - powiedział laureat.

Ujęcie z transmisji przemówienia Wołodymyra Zełenskiego w Welt Article

Prezydent Ukrainy przyznał, że zamiast odpierać napaść Rosji, wolałby teraz wraz z synem łowić ryby w Dnieprze. "To swojskie przesłanie jest charakterystyczne dla przywódcy, który wciąż przedstawia się jako normalny człowiek o skromnych gustach i głębokim poczuciu człowieczeństwa, cechach, które przyniosły mu podziw Ukraińców i ich zwolenników za granicą" - zauważa "FT".

Jak dodaje, Zełenski jest lustrzanym odbiciem granego przez niego wcześniej w serialu satyrycznym zwykłego człowieka, który stał się prezydentem. "Jest też antytezą ukrywającego się na Kremlu prezydenta Rosji Władimira Putina, którego obsesja odbudowy imperium kosztowała dziesiątki, a może i setki tysięcy istnień ludzkich. Przed lutową inwazją wielu Ukraińców uważało go za żart, amatora, który nie potrafi sprostać wyzwaniu, jakim jest wysokie stanowisko. 44-letni Zełenski zasłużył na miejsce w historii dzięki niezwykłym przejawom przywództwa i hartu ducha" - pisze brytyjska gazeta.

Zełenski jak Winston Churchill

"Financial Times" zwraca uwagę, że podobnie jak premier Winston Churchill, który przez radio mobilizował Brytyjczyków w czasie niemieckich bombardowań, tak Zełenski wykorzystuje media społecznościowe do nieustannej kampanii na rzecz zachodniego wsparcia militarnego i finansowego, przekształcając trudną sytuację swojego narodu w moralny środek nacisku na przywódców w Europie i USA. Przekonał Europejczyków, by ponieśli ogromne koszty przeciwstawienia się Putinowi i zaoferowali Kijowowi drogę do członkostwa w UE.

"Po drodze stał się rzecznikiem liberalnej demokracji w szerszym globalnym starciu z autorytaryzmem, które może zdefiniować przebieg XXI wieku. Zełenski stał się również uosobieniem odwagi i odporności narodu ukraińskiego w jego walce z rosyjską agresją" - pisze "FT" w uzasadnieniu swojego wyboru.

"Walczymy przeciwko szalonym ludziom" - mówi Zełenski o przywódcach Rosji, nawiązując do tego, że w okresie poprzedzającym inwazję wielokrotnie próbował zadzwonić do Putina i powiedzieć mu, że będzie to "wielki błąd, wielka tragedia", ale rosyjski przywódca nie odbierał jego telefonów.

Podkreśla, że Ukraina musi wyzwolić wszystkie swoje terytoria spod rosyjskiej okupacji, w przeciwnym razie wojna po prostu zostanie wznowiona w późniejszym terminie. Odrzuca zatem pojawiające się ostatnio nowe głosy wzywające do negocjacji z Rosją. "Świat nie jest lekarzem z dużym doświadczeniem, nie jest lekarzem Putina, a Putin nie jest pacjentem tego świata" - mówi Zełenski.

Dołącz do dyskusji: Prezydent Ukrainy Zełenski człowiekiem roku dziennika "Financial Times"

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomek
Dban roku raczej.
5 2
odpowiedź
User
Ramzes II
Dobry aktor. Mam nadzieję, że wróci do kabaretu.
3 3
odpowiedź
User
Jama
Łol Strit wie jak podpuszczać do wojny za siebie rękami obcymi, a ten sięszarpie jak pies na łańcuchu.
Koszt wojny przez Rasyje to 6% PKB, a przez Ukrów 160%.
2 1
odpowiedź