SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prezydent ułaskawił Tomasza Wróblewskiego z grzywny dot. tekstu w „Dzienniku Gazecie Prawnej”

Tomasz Wróblewski został ułaskawiony przez prezydenta Polski z wyroku grzywny dotyczącego artykułu Michała Fury w „Dzienniku Gazecie Prawnej” z 2010 roku dotyczącego firmy Garmond Press. Wróblewski nie musi płacić 20 tys. zł grzywny.

Tomasz Wróblewski, fot. Beata JarzębskaArticle

Wiosną ub.r. zapadł prawomocny wyrok ws. artykułu Michała Fury „Prywatyzacja może uzdrowić Ruch”, który w maju 2010 roku ukazał się w „Dzienniku Gazecie Prawnej” oraz serwisach Gazetaprawna.pl i Dziennik.pl (redaktorem naczelnym „DGP” był wtedy Tomasz Wróblewski).

W tekście Fura napisał m.in. że polscy kolporterzy mają problemy finansowe, a przez to domagają się od wydawców wyższych marż, choć nie poprawiają jakości świadczonych usług. - Firmy jak Garmond Press lawirujące na krawędzi upadłości walczą z czasem, nie płacąc wydawcom. Kreatywnej grze fakturami towarzyszy wymuszanie astronomicznych rabatów i renegocjowanie wcześniej niezapłaconych długów - stwierdził.

Firma Garmond Press skierowała przeciw Michałowi Furze i Tomaszowi Wróblewskiemu prywatny akt oskarżenia z art. 212 Kodeksu karnego mówiącego o zniesławieniu. W październiku 2015 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli skazał Furę na 50 tys. zł, a Wróblewskiego na 60 tys. zł, natomiast w kwietniu ub.r. Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał wyrok, zmniejszając wysokość grzywny: 14 tys. zł dla Fury i 20 tys. zł dla Wróblewskiego.

Zaniepokojenie takimi wyrokami wyraziło Centrum Monitoringu Wolności Prasy działające przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich. - Wyroki obu sądów budzą poważne wątpliwości w kontekście międzynarodowych standardów wolności słowa, w tym orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. CMWP SDP sprzeciwia się skazywaniu dziennikarzy wyrokami karnymi za słowo i powyższe orzeczenia stanowią jedynie dowód tego, że dobre imię powinno podlegać ochronie prawnej wyłącznie na gruncie prawa cywilnego, a art. 212 k.k. powinien zostać usunięty z polskiego systemu prawnego. Praktyka sądów na gruncie powyższego przepisu, kiedy to coraz częściej uznaje się reputację prywatnych podmiotów za dobro ważniejsze, niż wolność słowa i swobodna debata, nie przyczynia się do kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa, ale do ograniczania wolności słowa w Polsce. Uwagę zwracają również wysokie grzywny wymierzone obu dziennikarzom, które (mimo ich obniżenia przez sąd II instancji) stanowią dla nich znaczącą dolegliwość - napisało CMWP SDP w oświadczeniu.

W poniedziałek organizacja poinformowała, że Tomasz Wróblewski został w tej sprawie ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zaznaczyła, że monitorowała proces i wspierała wniosek Wróblewskiego o ułaskawienie.

Sprawa ułaskawienia Michała Fury jest w toku.

Tomasz Wróblewski po odejściu z „DGP” był m.in. redaktorem naczelnym „Rzeczpospolitej” i „Wprost” (od wiosny 2014 roku do sierpnia ub.r.) oraz publicystą „Do Rzeczy” i TV Republika. Obecnie jest prezesem Warsaw Enterprise Institute, od stycznia br. prowadzi niektóre wydania „Debaty dnia” w Polskim Radiu 24.

Michał Fura od sierpnia 2013 roku jest rzecznikiem prasowym UPC Polska.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prezydent ułaskawił Tomasza Wróblewskiego z grzywny dot. tekstu w „Dzienniku Gazecie Prawnej”

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polak
Zapytam tylko, co by się działo tutaj i w mainstreamowych mediach, gdyby takie wyroki zapadły teraz, na dziennikarzy o lewicowych ciągotach. Czy lewicowy internet by aż gotowała, czy lewa strona rynku prasowego wyłaby w niebo głosy?
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
No...swoich trzeba chronić :) Wygrało się wybory, to trzeba ułaskawiać. Przy korycie się jest, to się żre. Kamiński, Wróblewski... Jeszcze Kaczor ma przecież wyroki gdzie musi przepraszać. Lepszy sort daje wzór :D
odpowiedź
User
Miff
Kolesiostwo!!!
odpowiedź