SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Prix Italia dla Anny Kołodziejczyk z Polskiego Radia. „Inteligentny dokument muzyczny”

Reportaż Anny Kołodziejczyk z Polskiego Radia pt. „Ballada o pieśni” zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Prix Italia w kategorii „Muzyka”. Materiał powstał w „Laboratorium reportażu radiowej Trójki, pod kierunkiem Janusza Deblessema.

Article

Audycja przedstawia historię jednej z najsłynniejszych pieśni czasów solidarnościowego przełomu - ballady „Mury”. W oryginale została napisana i skomponowana przez katalońskiego barda Lluísa Llacha i nosiła tytuł „L’estaca”. Spolszczona przez Jacka Kaczmarskiego, pt. „Mury” zaczęła funkcjonować w oderwaniu od pierwowzoru i kontekstu politycznego. W reportażu wystąpili m.in. Filip Łobodziński, Jarosław Gugała i Marek Karlsbad, a wykorzystano w niej także zapisy z radiowego archiwum (wśród nich nagrania Jacka Kaczmarskiego).

Jak napisano w oficjalnym komunikacie, jury Prix Italia przed wydaniem werdyktu toczyło „bardzo żywą i namiętną dyskusję”. -  Problem z tą kategorią polega na tym, że łączy ona dwa bardzo różne rodzaje programów: skomponowany utwór muzyczny lub program radiowy o muzyce. „Ballada o piosence” opowiada wspaniałą historię o jednoczącej sile piosenki w obliczu różnorodności kulturowej. Narracja brzmi prosto, ale jest pięknie wykonana przy użyciu klasycznych narzędzi do nagrywania, edycji i miksowania. To bardzo wciągający, poruszający i inteligentny dokument muzyczny - napisano w uzasadnieniu.

 

Ostatecznie sześcioosobowe, międzynarodowe jury doceniło w reportażu Anny Kołodziejczyk humanistyczną ideę tworzenia wspólnoty poprzez zjawisko kulturowe i wokół niego; pomimo, ale nie wbrew różnorodności. W kategorii „Muzyka” zgłoszono 14 produkcji radiowych, spośród których do finału nominowano 7 programów. Specjalną rekomendację jury uzyskała ponadto audycja BBC „This Classical Life”.

Anna Kołodziejczyk jest reporterką Polskiego Radia. Jej reportaże są emitowane w Trójce, m.in. w ramach „Laboratorium Reportażu”. W swoich materiałach Kołodziejczyk koncentruje się przede wszystkim na tematyce kulturalnej, historycznej i społecznej.

Prix Italia to najstarsze i najbardziej prestiżowe, międzynarodowe nagrody dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych, zwane „radiowymi Oscarami”. Nagroda ustanowiona została w 1948 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prix Italia dla Anny Kołodziejczyk z Polskiego Radia. „Inteligentny dokument muzyczny”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sloan
Gratulacje dla Pani Anny! Jednak w PR da się osiągnąć sukcesy ;)
1 1
odpowiedź
User
radiowiec
gratulacje
1 0
odpowiedź
User
as
Miło przeczytac, ze Polskie radio to jednak nie całe dno...
0 0
odpowiedź