SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Proces Andrzeja Poczobuta – od poniedziałku rozprawy odbywają się codziennie

Kolejne rozprawy na procesie działacza polskiej mniejszości na Białorusi Andrzeja Poczobuta odbyły się w poniedziałek, wtorek i środę; również na czwartek zaplanowane jest posiedzenie sądu – dowiedziała się PAP w sądzie obwodowym w Grodnie.

Andrzej Poczobut, fot. screen z youtube'aArticle

Proces toczy się przed tym sądem, jednak posiedzenia odbywają się w sądzie dzielnicy Oktiabrskiej ze względu na brak wolnych sal w budynku.

Proces, który rozpoczął się 16 stycznia, odbywa się za zamkniętymi drzwiami, co oznacza, że ani bliscy, ani media, nie mogą w nim uczestniczyć. Adwokaci nie mogą udzielać informacji na temat przebiegu postępowania.

Decyzją sędziego Dzmitryja Bubienczyka proces został utajniony podczas pierwszego posiedzenia. Wnioskował o to prokurator.

Poczobut - członek zarządu zdelegalizowanego przez białoruskie władze Związku Polaków na Białorusi i znany dziennikarz, współpracujący m.in. z Gazetą Wyborczą i TVP Polonia, od 25 marca 2021 r., przebywa w białoruskim areszcie. Jest oskarżony z dwóch artykułów kodeksu karnego Białorusi o „wzniecanie nienawiści” oraz wzywanie do sankcji i działań na szkodę Białorusi. Grozi mu kara do 12 lat pozbawienia wolności.

W październiku działacz polskiej mniejszości został przewieziony do grodzieńskiego aresztu przy więzieniu nr 1. Wcześniej Poczobut przebywał w aresztach w Żodzinie i w Mińsku.

Po rozpoczęciu procesu polskie MSZ po raz kolejny zaapelowało o uwolnienie Poczobuta i powtórzyło, że jest on niewinny, a prowadzone przeciwko niemu postępowanie jest motywowane polityczne.

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych z rozczarowaniem przyjmuje informację o rozpoczęciu procesu Andrzeja Poczobuta przed białoruskim sądem w dniu 16 stycznia br. Andrzej Poczobut przebywa w areszcie od marca 2021 r., a zarzuty formułowane wobec niego są nieprawdziwe i motywowane politycznie" – podano w komunikacie MSZ.

Dołącz do dyskusji: Proces Andrzeja Poczobuta – od poniedziałku rozprawy odbywają się codziennie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lilo
Bardzo mnie to nie obchodzi.
odpowiedź