SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Proces wytoczony Agorze przez Wójcika jednak będzie jawny

Przed warszawskim sądem pracy ruszył proces, jaki wytoczył Agorze były dyrektor wydawniczy „Gazety Wyborczej”, Jerzy Wójcik. Ledwo jednak ruszył – został skierowany do mediacji, co de facto oznacza zamrożenie sprawy do czasu, aż strony zdecydują, czy chcą załatwić spór polubownie. Jeśli nie pójdą na to, kolejny termin rozprawy wyznaczono na 19 czerwca. Sąd zdecydował, że rozprawa będzie jawna; odrzucono wniosek Agory o objęcie jej utajnieniem.

Jerzy Wójcik, fot. "Gazeta Wyborcza"Article

Wójcik był przez 28 lat zatrudniony w „Gazecie Wyborczej” na rozmaitych stanowiskach; ostatnio – na stanowisku dyrektora wydawniczego. W listopadzie 2021 roku został jednak dyscyplinarnie zwolniony z pracy i niemal natychmiast zapowiedział pozwanie Agory. Spółka nigdy nie skomentowała powodów wyrzucenia wydawcy, jednak przeciwko temu protestowali naczelni „Wyborczej”.  Jerzy Wójcik pierwotnie (jak wynika z ustaleń Wirtualnemedia.pl) miał zostać zwolniony już latem 2021 roku, ale zapowiedź ta wywołała konflikt redakcji z zarządem Agory.

W kilka miesięcy po zwolnieniu były dyrektor wydawniczy zapowiedział wytoczenie procesu Agorze przed sądem pracy; pozew wpłynął w połowie ub. roku. Wójcik domaga się m.in. przywrócenia do pracy, ale przede wszystkim anulowania dyscyplinarnego zwolnienia. Na kilka miesięcy przed startem procesu Agora wniosła o jego utajnienie, broniąc tej decyzji twierdzeniem, iż na Sali sądowej poruszane mogą być kwestie stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa.

W poniedziałek sprawa ruszyła przed warszawskim sądem pracy i okazało się, że cały proces jednak będzie jawny, sędzia nie przystała bowiem na wniosek prawników spółki.

- Sąd wysłuchał naszych argumentów o konieczności prowadzenia tego procesu przy otwartych drzwiach. Nie chodzi tu o spór pracowniczy, ale o zwolnienie osoby, która zarówno dbała o rozwój jednego z najważniejszych demokratycznych mediów w Polsce. Dodatkowo wnieśliśmy dowody pokazujące jak poszczególni członkowie zarządu Agory mieli wpływać na niezależność redakcji oraz powołaliśmy na światków decydentów takich jak George Soros, Wanda Rapaczyński i inne osoby, które najprawdopodobniej wiedziały o wszystkich zdarzeniach - komentuje mec. Roman Iwański z Kancelarii B2R Law, reprezentującej Jerzego Wójcika.

Standardowo padła też na pierwszej rozprawie propozycja załatwienia sprawy polubownie, na drodze mediacji. Jerzy Wójcik przystał na takie rozwiązanie podkreślając, iż ugodowe załatwienie tej kwestii leży w interesie wszystkich, biorąc pod uwagę, że "GW" jest ważną instytucją życia publicznego.

Ostatecznie więc obie strony wstępnie zgodziły się na mediowanie w sprawie, które mają przeprowadzić mediatorzy z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Czas na podjęcie działań w tym zakresie to 2 miesiące od dnia dostarczenia dokumentacji.

Lista świadków obejmuje kilkadziesiąt nazwisk

Gdyby jednak z jakichś powodów mediacje nie powiodły się, strony wrócą na salę sądową 19 czerwca br. Wówczas mają zostać przesłuchani pierwsi świadkowie i proces rozpocznie się normalnym trybem. Wśród świadków znaleźć się mają m.in. byli i obecni członkowie zarządu Agory, dziennikarze i związkowcy z „Gazety Wyborczej”, ale także Adam Michnik, Helena Łuczywo, Seweryn Blumsztajn i George Soros.

Soros jest fundatorem fundacji, która z kolei założyła i wspiera finansowo MDIF Media Holdings. Fundusz ten w 2016 roku za kwotę 13 mln dolarów nabył ponad 11 proc. akcji Agory, aby m.in. chronić niezależność "Gazety Wyborczej". Miliarder - jak wynika z dokumentów sądowych - miałby zeznawać na temat swojej wiedzy o sporze między zarządem Agory a "Gazetą Wyborczą", ale także na temat wpływania zarządu Agory na "Gazetę Wyborczą" i okoliczności zwolnienia dyscyplinarnego Wójcika.

Liczba subskrybentów cyfrowych wydań „Gazety Wyborczej” pod koniec grudnia 2022 roku przekroczyła próg 300 tys. Średnia sprzedaż tradycyjnego wydania „Wyborczej” w trzecim kwartale 2022 roku wyniosła 45 757 egz. (dane PBC).

W trzecim kwartale ub.r. grupa Agora przy minimalnym wzroście wpływów zanotowała 24,5 mln zł straty netto. Koszty operacyjne firmy zwiększyły się o 4,7 proc., na niekorzyść zadziałały też słaby złoty i wyższe stopy procentowe.

Dołącz do dyskusji: Proces wytoczony Agorze przez Wójcika jednak będzie jawny

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Czytelnik
Oj, wszyscy się boją w Agorze i w Wyborczej, gdyż w trakcie przepychanek w jawnym procesie sądowym wypłynie prawdziwy obraz tego molocha na glinianych nogach, z potężnymi stratami finansowymi i z liczbą subskrybentów po parę zł lub darmowych, które to jeszcze bardziej obniżą resztki wiarygodności tej gazety czy spółki. Na naszych oczach odbywa się proces samozaorania na własne życzenie.
odpowiedź
User
_bbing
Niestety w gazecie wcale nie jest lepiej i nikt nie reaguje na to, co się dzieje w lifestyle.
odpowiedź
User
Krasawica
1. A cóż to za tajne elementy sporu z pracownikiem chciała Agora utajnić ???

2. TVN-owi udało się utajnić sprawy sądowe dot. praw pracowników, Agorze już nie. Podział sił?
odpowiedź