SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Producenci szwajcarskich zegarków przegrywają wojnę z Apple Watch

W ubiegłym roku sprzedano niemal 31 mln sztuk smartwatchów Apple Watch. To o 10 mln więcej niż sprzedała cała branża szwajcarskich zegarków.

Article

Sprzedaż Apple Watch po raz pierwszy znacznie przekroczyła wyniki całej szwajcarskiej branży zegarków. W 2019 r. sprzedano 30,7 mln sztuk Apple Watch na całym świecie. To oznacza wzrost o 36 proc. w porównaniu do roku 2018, kiedy sprzedano 22,5 mln tych zegarków - szacuje agencja badawcza Strategy Analytics.

- Połączenie atrakcyjnego wzornictwa, przyjaznej dla użytkowników technologii i dodatkowych aplikacji sprawia, że Apple Watch jest niezwykle popularny w Ameryce Północnej, Europie zachodniej i Azji - mówi Steven Waltzer, starszy analityk w Strategy Analytics.
Jak ocenia agencja, cała branża szwajcarskich zegarków sprzedała w 2019 r. tylko 21,1 mln sztuk produktów, co oznacza spadek o 13 proc. w stosunku do 2018 r. (24,2 mln zegarków).

- Analogowe zegarki są nadal popularne wśród starszych konsumentów, ale młodsi wybierają smartwatche i skomputeryzowane zegarki na rękę - podkreśla Neil Mawston, dyrektor wykonawczy w Strategy Analytics.

Zegarek dziś to przedmiot, który po pierwsze musi być praktyczny

Jak dodają specjaliści, tradycyjni szwajcarscy producenci zegarków, takich jak Swatch i Tissot, przegrywają wojnę ze smartwatchami.

- Nie dziwią mnie te statystyki. O ile kiedyś zegarek był znakiem luksusu czy klasy, o tyle dziś to przedmiot, który po pierwsze musi być praktyczny, a przy okazji może być nowoczesny. Dziś z inteligentnym zegarkiem rozmawiasz, czytasz powiadomienia, sprawdzasz swoje tętno czy jakość snu. I gdzieś tam przy okazji jeszcze zerkasz, która jest godzina - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl Jakub Wątor, redaktor naczelny obszaru Technologie w Wirtualnej Polsce.

- Takie są właśnie smartwatche kluczowych producentów - Apple, Samsunga, Huawei czy Xiaomi. Te firmy miały technologiczny background, wizje i ogromne pieniądze, więc szybko weszły w rynek smartwatchów i go de facto stworzyły. Natomiast szwajcarskie legendy w stylu Swatcha czy Tissota? Trudno nawet powiedzieć, czy przespały moment, czy po prostu nie miały takiego zaplecza - dodał specjalista.

Smartwatche to inteligentne zegarki, które zamiast klasycznej tarczy ze wskazówkami, mają wyświetlacz, na którym mogą pojawiać się np. powiadomienia ze smartfona o SMS-ach, e-mailach i połączeniach.

Pełną funkcjonalność smartwatch osiąga dopiero po połączeniu ze smartfonem. Urządzenia łączą się ze sobą za pośrednictwem Bluetooth. Smartwatch Apple Watch działa wyłącznie ze smartfonem iPhone.

Apple z 91,9 mld dol. wpływów i 22,2 mld dol. zysku

W czwartym kwartale ub.r. Apple osiągnął wzrost przychodów sprzedażowych o 8,9 proc. do 91,82 mld dolarów oraz zysku netto z 19,96 do 22,24 mld dolarów. Mocno wzrosły wpływy ze sprzedaży iPhone’ów, urządzeń wearables, akcesoriów domowych i usług, a także w Europie oraz Amerykach. Zmalała natomiast wartość sprzedaży Maców i iPadów.

Przychody netto Apple ze sprzedaży produktów w minionym kwartale wyniosły 79,1 mld dolarów, a ze sprzedaży usług 12,71 mld dolarów, wobec odpowiednio 73,43 i 10,87 mld dolarów rok wcześniej. Natomiast koszty w tym pierwszym segmencie poszły w górę z 48,24 do 52,07 mld dolarów, a w drugim z 4,04 do 4,53 mld dolarów.

Przełożyło się to na wzrost zysku sprzedażowego brutto z 32,03 do 35,22 mld dolarów, zysku operacyjnego z 23,35 do 25,57 mld dolarów i zysku netto 19,96 do 22,24 mld dolarów.

Wzrosła sprzedaż iPhone’ów i wearables, w dół Maców i iPadów

Ponad połowę sprzedaży Apple zapewniają iPhone’y, z których wpływy sprzedażowe poszły w górę rok do roku z 51,98 do 55,96 mld dolarów. Przychody ze sprzedaży urządzeń wearables i akcesoriów domowych zwiększyły się z 7,31 do 10,01 mld dolarów, a ze sprzedaży usług z 10,87 do 12,71 mld dolarów.

Za to wpływy ze sprzedaży Maców zmalały z 7,42 do 7,16 mld dolarów, a z iPadów - z 6,73 do 5,98 mld dolarów.

Przychody sprzedażowe Apple netto w Europie zwiększyły się z 36,94 do 41,37 mld dolarów, w Amerykach - z 20,36 do 23,27 mld dolarów, a w Chinach - z 13,17 do 13,58 mld dolarów. Natomiast w Japonii nastąpił spadek z 6,91 do 6,22 mld dolarów, a na pozostałych rynkach Azji i regionu pacyficznego - z 6,93 do 7,38 mld dolarów.

Szef Apple Tim Cook w komunikacie prasowym podkreślił, że do wzrosty wyników firmy przyczyniła się przede wszystkim wysoka sprzedaż iPhone’ów 11 i 11 Pro oraz rekordowa sprzedaż wearables i usług. - W ciągu kwartału nasza baza aktywowanych urządzeń wzrosła w każdym z naszych pionów geograficznych i przekroczyła 1,5 mld. - dodał.

Średni poziom opodatkowania firmy wyniósł 16,5 proc.

Mniej gotówki, większy dług

Na koniec ub.r. aktywa Apple wynosiły 340,62 mld dolarów (wobec 338,52 mld na koniec września ub.r.), z czego 163,23 mld to aktywa bieżące. Wartość pieniędzy zgromadzonych przez koncern zmalała w ciągu kwartału z 44,84 do 39,77 mld dolarów.

Natomiast zobowiązania firmy wzrosły przez kwartał z 248,03 do 251,09 mld dolarów. Prawie połowa to zadłużenie, które w części krótkoterminowej (do spłaty w ciągu 12 miesięcy) zmalało z 10,26 do 10,22 mld dolarów, a w części długoterminowej zwiększyło się z 91,81 do 93,08 mld dolarów.

Dołącz do dyskusji: Producenci szwajcarskich zegarków przegrywają wojnę z Apple Watch

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dr
"Dziś z inteligentnym zegarkiem rozmawiasz" no to ja jestem starej daty, bo rozmawiam z żoną i znajomymi. Inteligentnymi...
odpowiedź
User
rjz
żaden z tych Apple i innych firm zegarki nie są smartwatch-em. To nazwa zastrzeżona dla SONY! Proponuje się dokształcic w tym temacie. To do osoby piszącej na tej stronie.I zreszta firma SONY jako pierwsza taki zegarek wyprodukowała Smartwatch 1,2 i potem ostatni 3.Jak sie cos pisze nalezy zwrócic uwage na zastrzeżone nazwy dla firm. A Apple produkuje Watch nie Smatrwatch.W żadnym razie nie oceniam firmy Apple czy innych tylko autora tekstu.
odpowiedź
User
Wde
Casio od lat sprzedaje więcej zegarków niż jakakolwiek Szwajcarska firma, co nie oznacza że ich zegarki są lepsze.
Kiedyś były u nas zegarki Montana z siedmioma lub czternastoma melodyjkami i czterema przyciskami i też były bardzo popularne. Teraz ich miejsce zajmuje apple watch, który jest tak samo tandetny i żywotny jak one.
Dobre Szwajcarskie zegarki są dla ludzi zamożnych, doceniających kunszt rzemiosła i mających niebanalne wyczucie smaku i zamiłowanie do luksusu. Żaden Apple watch nie przetrwa konkurencji z nimi. Bez obaw...
odpowiedź