SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Produkcja przemysłowa wróciła do poziomu sprzed pandemii koronawirusa

Przemysł praktycznie odrobił pandemiczne straty; wyraźnie wzrosła produkcja w części branż zorientowanych na eksport - wskazuje Michał Rot z PKO BP komentując dane GUS. Jego zdaniem druga fala pandemii zwiększa niepewność co do dalszych trendów w gospodarce.

fot. Shutterstock.comfot. Shutterstock.com

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja przemysłowa we wrześniu 2020 r. wzrosła w ujęciu rocznym w 23 spośród 34 działów.

Wedle GUS we wrześniu w porównaniu do września 2019 roku, wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 26,6 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 22,8 proc., mebli – o 15,8 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 14,1 proc. proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 10,7 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 7,9 proc., wyrobów z metali – o 7,8 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 7,4 proc.

Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem 2019 roku, wystąpił w 10 działach - m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 25,6 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 17,8 proc., w produkcji maszyn i urządzeń – o 5,7 proc., metali – o 4,3 proc.

"Produkcja sprzedana przemysłu we wrześniu wzrosła o 5,9 (PKO: 4 proc. rdr, konsensus: 3,4 proc. rdr) po wzroście o 1,5 proc. rdr w sierpniu" - napisał Rot.

Wzrosty produkcji objęły 23 z 34 branż przemysłu, jednakże ograniczenie skali spadków w większości pozostałych branż także przyczyniło się do wzrostu dynamiki produkcji ogółem.

W ocenie ekonomisty po odsezonowaniu produkcja wzrosła o 3 proc. mdm (oraz 3,6 proc. rdr), a jej poziom ustabilizował się ok. 0,7 proc. poniżej poziomu sprzed pandemii.

"Co oznacza, że przemysł praktycznie odrobił pandemiczne straty" - ocenił Rot. Dodał, że "normalizacja aktywności nastąpiła dużo szybciej, niż miało to miejsce w trakcie kryzysu 2008/09".

Według ekonomisty w strukturze produkcji wyraźne wzrosła produkcja w części branż zorientowanych eksportowo, a dwucyfrowe dynamiki odnotowano m.in. w produkcji komputerów i wyrobów elektronicznych, urządzeń elektrycznych oraz mebli.

"To te działy w największym stopniu przyczyniły się do wzrostu dynamiki produkcji ogółem" - stwierdził.

Jego zdaniem ożywienie w przemyśle objęło także pozostałe z 30 branż, które łącznie podbiły dynamikę produkcji we wrześniu o 2,7 pkt. proc., co potwierdza szeroki charakter ożywienia. "Nadal także widać, że w okresie kryzysowym większym substytutem dla nowych inwestycji staje się naprawa i konserwacja - produkcja w tej kategorii zwiększyła się o 47,3 proc. rdr wobec 19,2 proc. rdr w sierpniu" - napisał Rot.

W jego ocenie druga fala pandemii zwiększa niepewność co do dalszych trendów w gospodarce i ponownie kieruje uwagę w stronę obserwacji danych o wysokiej częstotliwości.

"Dla stymulowanego przez eksport krajowego przemysłu, kluczowe będzie funkcjonowanie łańcuchów produkcyjnych i zachowanie gospodarki niemieckiej" - ocenił.

"Tu dane o wysokiej częstotliwości nie wskazują na załamanie dotychczasowych tendencji, ale widać utratę impetu" - dodał.

Zdaniem Rota odmienny niż wiosną charakter wprowadzanych w Europie obostrzeń (działania punktowe) powinien łagodzić wrażliwość przemysłu na pandemię.

"Ceny produkcji sprzedanej przemysłu we wrześniu spadły o 1,6 proc. rdr (PKO: -1,5 proc. rdr, konsensus: -1,4 proc. rdr), a wskaźnik nadal sugeruje deflacyjne tendencje dla cen towarów" - zauważył.

Wedle ekonomisty dane z przemysłu za wrzesień są neutralne dla Rady Polityki Pieniężnej.

"Druga fala zakażeń naszym zdaniem sugeruje, że uwaga Rady skupi się na danych o wysokiej częstotliwości, które mogą wskazać dalszy kierunek jej działań" - podsumował.

Credit Agricole: produkcja przemysłowa wróciła do poziomu sprzed pandemii

Produkcja ukształtowała się we wrześniu na takim samym poziomie jak w lutym, czyli ostatnim miesiącu przed pandemią - zaznaczyli analitycy Credit Agricole, odnosząc się do wtorkowych danych GUS. Według nich, druga fala pandemii nie doprowadzi do ponownego zerwania globalnych łańcuchów dostaw.

Analitycy banku zwrócili uwagę, że produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się we wrześniu o 5,9 proc. wobec wzrostu o 1,5 proc. w sierpniu, czyli "wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego (3,8 proc.)".

"Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zwiększyła się we wrześniu o 3,0 proc. mdm. W rezultacie odsezonowany poziom produkcji ukształtował się we wrześniu na takim samym poziomie jak w lutym br., czyli ostatnim miesiącu przed silnym wpływem pandemii na produkcję" - podkreślili.

Eksperci zwrócili uwagę, że we wrześniu, podobnie jak w ostatnich miesiącach, obserwowano dalsze ożywienie aktywności w działach o znaczącym udziale sprzedaży eksportowej w przychodach. Jednocześnie pozostały one jednym z głównych źródeł wzrostu produkcji przemysłowej. Wzrost rocznej dynamiki produkcji przemysłowej odnotowano m.in. w działach „urządzenia elektryczne” (26,6 proc. rdr we wrześniu wobec 10,3 proc. w sierpniu), „maszyny i urządzenia” (-5,7 proc. rdr wobec -16,2 proc.) „skóry i wyroby skórzane” (2,0 proc. wobec -7,7 proc.), „wyroby tekstylne” (12,9 proc. wobec 4,0 proc.) oraz „meble” (15,8 proc. wobec 8,4 proc.).

"Czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu produkcji w branżach eksportowych jest stopniowe ożywienie w światowym handlu, które było wcześniej sygnalizowane przez wrześniowe wyniki badań koniunktury w przetwórstwie dla Chin oraz strefy euro, w tym Niemiec" - podkreślili analitycy. Według nich struktura branż, w których odnotowano silny wzrost produkcji przemysłowej wskazuje, że jednym z głównych źródeł ożywienia w światowym handlu jest konsumpcja.

Bank zwrócił uwagę na wzrost dynamiki produkcji w branżach odpowiadających za dostarczanie surowców i materiałów używanych w projektach budowlanych, czyli m.in. w kategoriach „produkcja wyrobów z metali” (7,8 proc. rdr we wrześniu wobec 0,4 proc. w sierpniu) oraz „wyroby z pozostałych surowców niemetalicznych” (5,9 proc. wobec 0,2 proc.). W ocenie analityków "najbliższe miesiące nie przyniosą wyraźnej poprawy perspektyw w branży budowlanej". "Środowe dane o produkcji budowlano-montażowej (prognozujemy, że obniżyła się ona we wrześniu o 9,0 proc. rdr wobec spadku o 12,2 proc. w sierpniu) najprawdopodobniej potwierdzą dalsze obniżenie aktywności w budownictwie" - wskazali.

Mimo zbliżonych do oczekiwań banku danych o wrześniowej produkcji przemysłowej analitycy dostrzegają - ze względu na drugą falę pandemii - "istotne ryzyko w dół" dla scenariusza wzrostu gospodarczego w IV kw. 2020 r. oraz I kw. 2021 r. "Nadal zakładamy, że druga fala pandemii nie doprowadzi do ponownego zerwania międzynarodowych łańcuchów dostaw" - wskazali. Niemniej uważają, że wprowadzane restrykcje administracyjne w związku z większym niż przewidywano pogorszeniem się sytuacji epidemiologicznej znajdą odzwierciedlenie w spadku mobilności gospodarstw domowych oraz obniżeniu skłonności gospodarstw domowych do konsumpcji, "co w kolejnych miesiącach będzie miało negatywny wpływ na aktywność gospodarczą".

Dołącz do dyskusji: Produkcja przemysłowa wróciła do poziomu sprzed pandemii koronawirusa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl